top of page

5 rád pred kúpou teráriového zvieraťa

Priniesť si do domácnosti živého tvora so sebou nesie veľkú zodpovednosť. Preto je nutné, aby ste si vybrali toho správneho, hlavne keď sa jedná o exotické plazy, obojživelníky, či bezstavovce. V tomto článku sa v niekoľkých bodoch dozviete, ako si vybrať toho správneho chovanca práve pre vás.


1. Napriek tomu, že terárijné zvieratá zvyčajne nevyžadujú zložitú starostlivosť, je potrebné vziať do úvahy, koľko času budete môcť svojmu novému chovancovi venovať. Do úvahy treba vziať všetky aspekty chovu, čiže pravidelné kŕmenie a samotný nákup krmiva, výmenu vody, rosenie, čistenie terária a iné.

Napríklad mladá agama bradatá bude vyžadovať oveľa viac času, ako užovka červená, či nejaký bežný druh vtáčkara. V prípade, že bývate dlhodobo zaneprázdnení, zvoľte si radšej menej náročné zvieratko, o ktoré sa stihnete správne postarať.

2. Veľmi dôležitú rolu hrá priestor. Ste schopný svojmu chovancovi poskytnúť dostatočne veľké terárium? Keďže existuje obrovské množstvo druhov terárijných zvierat, nemusíte sa báť, že by ste nenašli ani jeden druh, ktorý by nevyhovel vaším priestorovým možnostiam. Pozornosť treba zamerať nielen na veľkosť, ale aj na aktivitu a spôsob života zvierat, ktoré chcete chovať. Vo všeobecnosti platí, že jaštery a korytnačky sú oveľa aktívnejšie, ako napríklad hady, či bezstavovce, a vyžadujú si teda aj väčší životný priestor.

Taký leguán zelený, žijúci v korunách stromov, bude v dospelosti potrebovať terárium rozmerov menšej miestnosti, kým menej aktívnemu a podstatne menšiemu gekončíkovi nočnému postačuje terárium 50x30x30 cm. Nároky na priestor je potrebné dôkladne zvážiť ešte pred kúpou zvieraťa.

3. Niektoré druhy korytnačiek sa pri správnej starostlivosti dožívajú viac ako 50 rokov, zatiaľ čo niektoré druhy gekonov sa dožijú len 5 rokov.

Pri výbere chovanca treba hľadieť aj na to, či sa oň budete schopní postarať počas celej dĺžky jeho života.

4. Počiatočné jednorazové náklady pri zariaďovaní terária a kúpe zvierat sú len jednou z mnohých finančných zložiek, na ktoré treba pri vyberaní budúceho chovanca myslieť. Pri tejto prvotnej investícii netreba šetriť, je lepšie odložiť kúpu zvieratka na neskoršiu dobu, no s vedomím, že v novom domove bude mať všetko čo potrebuje.


Treba však počítať aj s tým, že samotný chov zvieraťa čosi stojí, či už sa jedná o krmivo, výmenu svetiel a substrátu, veterinárne ošetrenie, cenu energii a iné. Pri rozhodovaní, aké zvieratko si zaobstaráte je teda vhodné položiť si otázku, či budete schopný finančne zvládať jeho životné požiadavky.


5. Posledná a zároveň možno najcennejšia rada na záver:

Stále si pred zaobstaraním nového druhu zvieraťa naštudujte čo najviac dostupných informácií o jeho chove a správaní

443 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page