top of page

Bojujeme s riasami v akváriuRiasy - čo teraz? 


Premnožené riasy. Slovné spojenie, ktoré straší nejedného skúseného aj nového akvaristu. Ako vieme predísť ich tvorbe, alebo ako začať boj s úspešným koncom - akvárium s minimom rias?  Hlavným cieľom pri udržiavaní čistej a zdravej vody nie je úplne sa zbaviť rias, ale udržať vašu nádrž v rovnováhe s prírodou. 

 

Sú naozaj tak zlé ? 

Riasy sú jedným z najdlhšie existujúcich organizmov na našej planéte. Dokážu sa prispôsobiť náročným podmienkam a preto je boj s nimi o niečo komplikovanejší, no nie nemožný. Vedeli ste, že v malom množstve sú tieto potvorky naozaj užitočné? Slúžia ako potrava pre určité druhy živočíchov a rovnako ako rastliny, z vody odbúravajú odpadové látky.  


Príčiny vzniku 

Je ich hneď niekoľko a často je to kombinácia viacerých faktorov. V prvom rade sa treba pozrieť na umiestenie nádrže. Či už ide o jazierko alebo akvárium, ak vodnému zdroju dáte priveľa svetla, riasy využijú prebytočné svetlo a rozmnožia sa. Pri akváriách sa vyhýbajte ich umiestneniu na parapete a miestam blízko okien s priamym slnečným žiarením. Tento fakt nás núti zamyslieť sa nad osvetlením. Správne osvetlenie, jeho dĺžka a intenzita hrajú veľkú rolu. Spravidla stačí svietiť 8-10 hodín. Najlepšie je však odpozorovať si svoju nádrž a prispôsobiť čas svietenia, obzvlášť pri novo založených akváriách, kde treba začať s kratšou dobou svietenia (málo rastlín, chýba ešte posádka, nezabehnutá filtrácia...). Množstvo a druhy rýb, ktoré osídľujú našu nádrž a ich kŕmenie majú tiež vplyv na rast riasy. Prerybnenie a prekrmovanie znamenajú veľa odpadu a to je ideálnym hnojivom pre riasy. V spojení so zlým/slabým filtračným systémom a nedostatočnou výmenou vody (odkaľovaním - zbieranie odpadu z dna nádrže) vzniká hotová katastrofa. Ideálna je výmena 10-15% z celkového objemu vody v akváriu každý týždeň s dopĺňaním baktérií.   


Prevencia premnoženia rias 


Najlepšia prevencia premnoženia je najmä vo vyvarovaní sa vyššie uvedených príčin vzniku (umiestenie, osvetlenie, prerybnenie, prekrmovanie, filtrácia, odkaľovanie). Ale nájdu sa ešte ďalšie dôležité kroky, ktorými si v kombinácií s príčinami vieme pomôcť. Delíme ich na biologickú a chemickú cestu. 


Biologická cesta  

Rastliny prirodzene potláčajú riasy (konkurencia) tým, že riasam z nádrže odoberajú potrebné živiny. Je to najlepší a najjednoduchší nástroj. Najväčším konkurentom sú najmä rýchlorastúce rastliny (spotrebujú veľa živín, napr. Ceratophyllum demersum, Egeria densa...), naopak pomaly rastúce (Anubias, Microsorum...) nie sú až tak efektívne. Na boj s riasami sú osvedčené aj plávajúce rastliny, ktoré akvárium čiastočne zatieňujú a pomocou koreňového systému odoberajú z vody množstvo živín (napr. Pistia stratiotes). Netreba ale zabúdať na hnojenie CO2 - pomocník pri raste živých prospešných rastlín.  

Živý čistiaci tím je taktiež super pomocník. Prítomnosť živočíchov, ktorí prirodzene požierajú riasu, dodá život, estetiku a k tomu zníži inváziu rias. Rôzne druhy rias vyžadujú rôzne upratovacie posádky. 


Druhy: 

 • Prísavník jednopruhý (Otocinclus affinis

 • Krevetka japonská (Caridina japonica

 • Mrenka siamska (Crossocheilus siamensis

 • Prísavník obyčajný (Ancistrus sp.) - pozor môže obžierať aj rastliny 

 • Slimak neritina  

 • Živorodka ostropyská/širokoplutvá (Poecilia sphenops,  P. latipinna


Chemická cesta  

Na trhu je momentálne k dispozícii množstvo rôznych prípravkov od rôznych značiek. Ak však v akváriu neodstránime príčinu bujnenia, riasy sa skôr či neskôr objavia znova. Preto túto cestu by sme mali brať ako bodku za zmenami, ktoré musíme najskôr vykonať. Na najefektívnejšie pôsobenie prípravkov treba dodržiavať ich odporúčaný postup aplikácie a maximálne dávkovanie (aby nedošlo k poškodeniu rýb, slimákov, kreviet a rastlín). 

V ponuke u nás môžete nájsť: 


Pre akváriá  


 • Tetra Algizit: „záchranná brzda“ vo forme tabletiek, dokáže zlikvidovať aj veľmi nepoddajné riasy a nezafarbuje vodu. Má však krátkodobý účinok a nie je vhodný pre novo založené akvária .  

 • Tetra AlgoStop depot: ničí aj vláknité a štetinaté riasy s dlhodobým preventívnym účinkom. Má depotný účinok - koncentrácia látok hubiacich riasy pomaly narastá. Nie je vhodný pre novo založené akvárium.  

 • Tetra AlgoMin Plus: jemný, šetrný biologický prípravok k hubeniu rias. Zamedzuje rastu a likviduje ich v počiatočnom štádiu. Obsahuje substanciu humusu (jemne farbí vodu, spôsobuje efekt čiernej vody). Aj pre novo založené akvária.  

 • Algae destruct: určený k potlačeniu štetinových rias (ruduch)  a siníc (Cyanophyta). Zároveň pôsobí antisepticky a baktériostaticky. 

 • Riasobijec: naštartuje vlastnú obranyschopnosť rastliny proti riasam a na viac podporuje krásne vyfarbenie a rast rastliny. Zdravá rastlina produkuje algicidné látky, ktoré potlačujú riasy. 

Pre jazierka  

 • Tetra Pond AlgoFin: určený k intenzívnemu boju s vláknitými riasami v jazierkach. Vytvára biologické podmienky, za ktorých je zamedzené rozmnožovanie rias. Likviduje riasy počas dvoch až troch týždňov.  

 • Tetra Pond AlgoRem: rýchly a ekologicky bezpečný prostriedok na hubenie plávajúcich rias. Pôsobí v priebehu niekoľkých hodín, plávajúce riasy sú zoskupené a môžu byť jednoducho mechanicky odstránené. Čistí vodu bez negatívneho dopadu na prirodzenú rovnováhu biosféry jazera a neobsahuje toxické látky ani herbicídy. Pred každou dávkou sa uistite, či je uhličitanová tvrdosť vyššia ako 2 ° dH, aby nedošlo k zmene stavu vody a tým k ohrozeniu rýb. Nie je vhodný pre jesetery. 

Druhy rias v akváriách  


Druhov rias je naozaj veľa a preto si povieme o tých, s ktorými sa môžeme stretnúť najčastejšie či už v akváriách, alebo jazierkach.  


1. Hnedá riasa  

Je charakteristická pre novozaložené akváriá. Vytvára hnedý slizký povlak na dekoráciách, rastlinách, substráte aj skle a pomerne rýchlo sa rozširuje. Jej výskyt alarmuje nevyvážené hodnoty dusíka a fosfátov. Veľmi zriedkavo vzniká v zabehnutých akváriách (nadmerné prečistenie). Odstraňuje sa pomerne ľahko hubkou/magnetickou stierkou a následným pridaním prospešných baktérií. Alebo sa môžete spoľahnúť na Neritiny, Prísavníka jednopruhého (Otocinclus affinis) poprípade Živorodky ostropyské (Poecilia sphenops

 

3. Zelená riasa  

Existuje mnoho druhov zelených rias. Obyčajne sa vyskytujú v akváriách, ktoré majú vysoký obsah živín (prehnojenie, prekrmovanie) a v silno osvetlených nádržiach. Prvý krok je upraviť dobu svietenia a ukorigovať kŕmnu dávku. Určite pomôže aj čistiaca čata krevetiek japonských (Caridina japonica), mreniek siamskych (Crossochelius siamensis) alebo neritín.  


3. Čierna štetinková riasa - ruducha  

Spoznať ju môžete podľa toho, že vytvára „štetinky“ (niečo ako malé trsy) zvyčajne čiernej farby, ktoré ide naozaj ťažko odstrániť. Miluje silný prúd vody a nie je náročná na svetlo (darí sa jej aj pri slabom svetle). Vyskytuje sa v nádržiach so zanedbanou údržbou a nedostatkom CO2. Efektívne sa dá odstrániť pridávaním tekutého CO2. Použiť proti nej môžeme Mrenku siamsku (Crossochelius siamensis), slimáky Neritina. 


4. Zelená voda  

Ak voda vo vašom akváriu vyzerá ako hrachová polievka, pravdepodobne máte zelenú vodu, ktorá je spôsobená premnožením jednobunkových rias. Tie sa bohužiaľ rozmnožujú tak rýchlo, že sa ich nezbavíte len výmenou vody. Vzniká hlavne z príliš veľkého osvetlenia, zanedbaním údržby, prekrmovaním alebo nedostatočnou filtráciou. Okrem neprekrmovania, kvalitnej filtrácie a pravidelnej údržby je určite na mieste na určitý čas (cca týždeň) úplne vypnúť osvetlenie, čo bude pre vaše rastliny náročne obdobie a treba počítať s úhynom. Ďalšou možnosťou je kúpa UV sterilizátora, ktorý riasy zlikviduje do dvoch až troch dní. 


5. Modrozelená riasa - sinica  

V tomto prípade ide skôr o baktériu (dokáže viazať dusík a je tak schopná fotosyntézy) ako o typ riasy, ale kvôli jej výskytu si ju spomenieme. Tvorí modro-zelený mäkký a mazľavý, zapáchajúci povlak, ktorý odstraňuje všetok dusík. Darí sa im v akváriách s predimenzovaným osvetlením, so zlou cirkuláciou vody. Sinice je potrebné sa zbaviť ručne. Následne vymeniť vodu odkaľovaním a nezabudnúť vyčistiť aj dôkladne filter a rovnako ako pri zelených riasach na niekoľko dní zatemniť akvárium. V tomto prípade sa nemôžeme tak úplne spoliehať na čističov, ale skúsiť môžeme slimáky.  


Druhy rias v jazierkach 


V prvom rade je namieste upozorniť pri boji s riasami v jazierku chovateľov rýb na konzum. Väčšina prípravkov na boj s riasami nie je vhodná pre ryby, ktorých mäso pôjde na ľudský konzum. Ak sa teda vo vašom jazierku takéto ryby nachádzajú je lepšie svoj boj smerovať čisto biologickou cestou (zatieňovanie rastlinami). 


Vláknité riasy 

Sú známkou nadbytočných živín v kombinácii s nadmerným prienikom svetla. Prevenciou je klasicky neprekrmovanie a zníženie prieniku svetla pokrytím približne dvoch tretín vodnej hladiny plávajúcimi rastlinami (lekná, pistia rezavková (Pistia stratoites)...) a vysadením niekoľko vyšších rastlín pozdĺž okrajov jazierka. Ak sa nám už vláknitá riasa vytvorila je dôležité ju odstrániť pomocou sieťky, môžeme pridať Tetra Pond AlgoFin a obmedziť vyššie spomínaný prienik svetla rastlinami. 


Plávajúce riasy  

Prejavujú sa ako zelená voda a podobne ako pri akváriách ju spôsobujú jednobunkové riasy, ktoré sa rýchlo rozmnožujú. Darí sa im vo vode kde dochádza k prekrmovaniu, prerybneniu, presvetleniu a neposlednom rade jazierko so slabou filtráciou. Odstránením týchto chýb s pridaním plávajúcich rastlín a vysokých rastlín sa jej môžeme zbaviť. Ľahšie to už pôjde iba pridaním chémie Tetra Pond AlgoRem.  


Záver 


Treba si uvedomiť, že riasy sa nachádzajú a či chcete alebo nie, budú nachádzať vo vašej nádrži. Sú prirodzenými obyvateľmi vo všetkých rôznych typoch vôd. Dôležité je vedieť ich udržať v správnom množstve. Ak to docielite, môžete ich využiť vo svoj prospech. Myslite na to, že nie je nutné robiť drastické zmeny naraz.  Trvá najmenej 2 až 3 týždne, kým uvidíte rozdiel a zistíte, či vaše kroky k úprave objemu rias v akváriu, alebo inom vodnom útvare pomohli. Ak aj po prečítaní článku neviete vyhrať svoj boj s riasami, príďte priamo k nám na predajne, náš odborný personál vám veľmi rád pomôže.  

 

Vypracovala: Bc. Andrea Zacherová, vedúca zmeny Super zoo Kysucké Nové Mesto, ambasádor Super zoo  

54 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page