top of page

Cestovanie s mačkou nie je nemožnéCestovanie spoločne so psom už v dnešnej dobe nie je nič výnimočné, ale čo tak zobrať so sebou na výlet či dovolenku mačku? Nie je to nemožné! Keď si predstavíme situáciu, že všetky dostupné hotely pre mačky sú obsadené a náš sused, rodina či priatelia sa práve v tomto čase o našu gaučovú šelmu nevedia postarať, tak majiteľ mačky nemá príliš na výber a dostáva sa do nejednoduchej situácie – vyraziť alebo zostať doma. Celkovo sa cestovanie s mačkou javí ako pomerne riskantné a zbytočne náročné – väčšina mačiek dáva prednosť domácemu prostrediu a dokážu sa relatívne dobre vyrovnať s neprítomnosťou majiteľa. V tomto článku si priblížime, na čo sa čiastočne pripraviť, ak sa predsa len rozhodneme vyraziť na cesty aj s našou štvornohou parťáčkou.


Šťastie praje pripraveným, preto plánujte včas


Predtým, ako vyrazíte na cestu je dôležité si zistiť informácie o mieste, ktoré plánujete navštíviť. Ak zvažujete dlhší pobyt (ideálne so stabilným ubytovaním) na Slovensku, je potrebné sa ubezpečiť, že majiteľ ubytovania nemá s prítomnosťou mačky žiadny problém a v žiadnom prípade (aj keď to môže pôsobiť dobrodružne) neodporúčame mačku so sebou brať „na čierno“. Brať mačku na krátke výlety, alebo pracovné stretnutia však neodporúčame.

S cestovaním do zahraničia sa to môže trocha skomplikovať. Nároky na vstup do cudzej krajiny, samotná preprava, pas, očkovanie, odčervenie, čip a iné povinnosti k prekročeniu hraníc je dôležité zistiť ešte v dostatočnom predstihu. Inak sa môže stať, že sa vrátime skôr, ako sme pôvodne zamýšľali. Jednoduchšie je cestovanie so spoločenským zvieraťom v rámci EÚ, ako mimo nej. Nároky jednotlivých krajín na možnosti vstupu môžu byť rôzne, preto odporúčame, aby ste si informácie o nich aj priebežne overovali. K jednotlivým požiadavkám nepristupujte s kritikou, všetky tieto povinnosti a opatrenia v konečnom dôsledku chránia bezpečie a zdravie vašej mačky. Rovnako je potrebné si vopred nájsť ubytovanie, kde budú akceptovať prítomnosť mačky.Bezpečná cesta s mačkou


Keď máte všetky tieto formality, očkovania a ďalšie veci úspešne za sebou, je dôležité sa pripraviť na samotnú cestu. Mačka by mala byť v priebehu cesty umiestnená v bezpečnej prepravke adekvátnej veľkosti. Platí pravidlo, koľko mačiek, toľko prepraviek. Pri dlhších cestách by sme sa mali vyvarovať prúteným, dreveným, látkovým a iným prepravkám, aj keď sú možno na prvý pohľad oveľa atraktívnejšie, no neposkytujú dostatočnú ochranu. Umelohmotné prepravky sú pre tento účel najvhodnejšou alternatívou – sú odolné a dobre sa udržiavajú aj prepravujú a využívajú sa na prepravu lietadlom i vlakom. Ak chcete cestovať lietadlom, je potrebné o transporte mačky informovať leteckú spoločnosť.

TIP: Ak chcete, aby vaša mačka znášala prepravu dobre, je vhodné ju na ňu učiť už od malička. Rovnako je užitočné si zabezpečiť prepravku oveľa skôr, ako budeme s mačkou cestovať. Takto budete mať možnosť ju s ňou postupne zoznámiť, aby ju pokladala za svoj bezpečný úkryt. To jej dokážeme uľahčiť aj s pomocou aplikácie prostriedkov s obsahom valeriány. Dobre fungujú napríklad pipetky No Stress od firmy Beaphar, Aptus Relax a Calm Expert. Proti zvracaniu je možné použiť homeopatikum. Vždy je však vhodné sa o použití prípravkou poradiť s veterinárom, ktorý pozná zdravotný stav vašej mačičky.

Niektoré mačky poteší pri ceste aj hračka s valeriánou a kocúrnikom.


Mačku by sme nikdy nemali počas cesty držať len v rukách a to platí aj pre cestovanie MHD, či osobným autom, kedy by sme očakávali, že mačka cestu zvládne. Môže sa stať, že sa mačka vyplaší a jednoducho ujde. Nájsť ju je už oveľa náročnejšie a žiaľ, nie vždy sa to podarí. Navyše počas cesty autom by mohla prechádzajúca sa mačka zbytočne odvádzať pozornosť šoféra. Aj pri krátkej ceste je vhodné využívať prepravné boxy alebo tašky s dostatočným odvetrávaním. Počas dlhších ciest je dôležité poskytnúť mačke vodu a tiež myslieť na potravu.


Základná výbava na cesty


  • Toaleta a podstielka pre mačky – nie vždy je možné zobrať klasickú veľkú toaletu, no na podstielke si dajte záležať, voľte najmä tú, ktorú mačka používa a na ktorú je zvyknutá. Klasické bentonitové, silikátové či iné podstielky dokážete zvyčajne zohnať aj v miestnom pet shope. Ak si nie ste istí a kapacita vám to umožní, môžete zobrať aj tú, ktorú používate. Nezabudnite na lopatku.

  • Potrava – mačky sú známe svojou vyberavosťou a nie je možné sa spoľahnúť, že na mieste bude práve tá strava, na ktorú je mačka zvyknutá, preto si zoberte dostatok vlhkého i suchého krmiva na celú dobu pobytu.

  • Miska na krmivo a fontánka – najmä ak má mačka problém s príjmom tekutín, je vhodnejšie zobrať aj fontánku, prípadne dostatok tekutých drinkov pre mačky, ktoré im z časti kompenzujú príjem tekutín.

  • Pelech/deka/vankúš – môžete zobrať obľúbený pelech Vašej mačky, ak berie prepravku ako jej miesto na odpočinok, máte vyhraté, stačí už do nej dať len vhodnú deku či podložku.

  • Základná starostlivosť – ak je vaša mačka privyknutá na pravidelné vyčesávanie, starostlivosť o chrup atď. je vhodné na to myslieť aj pri dovolenkách.

  • Jednorazové podložky (plienky pre psov) - je dobré ich použiť do prepravky pri ceste autom, nakoľko väčšina mačiek sa vplyvom stresom buď povracia alebo to ide druhým koncom a vypustia stolicu. Pri strese je časté , že mačky najskôr začnú slintať – potom začne zvracanie.

  • Kuchynské utierky - jedna rolka utierok do kuchyne Vám vie zachrániť život a čuch 😊.

  • Ak nechcete mať mačku počas jazdy autom v prepravke, oceníte postroj so zapínaním do bezpečnostného pásu.


Sme na mieste


Keď prídete na miesto, nestresujte Vašu mačku zbytočne vybaľovaním vecí a neustálym premiestňovaním. Nechajte ju, aby sama vyšla z prepravky a mala dostatok času a pokoja na preskúmanie prostredia. Mačky majú len zriedkakedy potrebu objavovať okolie ubytovania. Preto ich zbytočne neberte von, ak o to nejavia vyslovený záujem. Ak už beriete mačku von, je vhodné ju mať pod dozorom – dajú sa zaobstarať postroje vhodnej veľkosti spoločne aj s vôdzkou. Ak ich aj beriete ako zbytočnosť, je dôležité upozorniť, že hľadať mačku v zahraničí nie je najjednoduchšia vec. Rovnako, ak to bude možné, snažte sa zabrániť kontaktu s inými zvieratami aj mačkami – napriek očkovaniam a odčerveniu je takáto mačka vystavená zbytočnému riziku prenosu patogénov a parazitov.


Na záver


V krátkosti sme sa pokúsili zhrnúť, čo by sa vám počas cesty s mačkou mohlo zísť. Celkovo sa cestovanie s mačkou javí ako zbytočne komplikované, a to aj kvôli faktu, že mačky sú zvyčajne najradšej doma vo svojom prostredí. Každá mačka má svoju špecifickú osobnosť, čo je potrebné zohľadniť. Ak nechcete riskovať zbytočnú ujmu svojej mačke a nemá sa Vám o ňu z kruhu známych či príbuzných kto postarať, stále existujú hotely a penzióny pre mačky, alebo môžete zvážiť využitie klubov „pet sitters“.

78 views0 comments

Recent Posts

See All

Ragdoll

Comments


bottom of page