top of page

Filter a filtračný systém v akváriu



Každé akvárium predstavuje malý ekosystém, o ktorý sa staráte a vytvárate ho, je teda od vás plne závislý. Postupov k dosiahnutiu vysnívaného akvária je viacero, v jednej veci sa však zhodujú – kvalitný filter zohráva dôležitú úlohu. No a aká je jeho úloha? Filter je „srdcom akvária“, udržuje vodu v pohybe a teda v akváriu roznáša potrebný kyslík a živiny, okrem toho zachytáva okom viditeľné nečistoty. Tou najdôležitejšou úlohou ale je, že sa stará o „bezpečnosť“ vodného prostredia. Vo filtri sa premieňajú nežiaduce a pre život v akváriu často nebezpečné látky na neškodné. Táto „plastová krabička“ má teda väčší význam, ako by ste povedali, treba si však vedieť vybrať ten správny filter a tiež sa oň vedieť starať, skúsime si v krátkosti povedať, ako na to.



Ako vybrať filter?


  • Podľa veľkosti akvária

Čím väčší objem akvária, tým výkonnejší filter. Rozsah výkonu filtra je spravidla uvedený spoločne s priamo úmerne odporúčanou veľkosťou akvária priamo na obale. Pri menších akváriách je obľúbenou (a často jedinou) voľbou vnútorný filter, ktorý sa jednoducho umiestni priamo do akvária. Pri väčších akváriách je vhodný vonkajší filter, s väčším objemom filtračných médií a rovnako vyšším výkonom. Tento filter môžete jednoducho umiestniť do skrinky pod akvárium a v akváriu nebude (s výnimkou hadíc) zaberať takmer žiadne miesto.


  • Chované zvieratá

Niektoré druhy akváriových živočíchov znečistia vodu oveľa rýchlejšie ako iné, v tomto prípade je rozumné sa poobhliadnuť po filtroch so silnejším výkonom, najmä ak chcete udržať vodu vo svojom akváriu stále v dobrom stave. Takýmito živočíchmi sú napríklad vodné korytnačky, závojnatky – karasy, no tiež živorodky. Vyššiu záťaž na kvalitu vody (a teda filtráciu) majú tiež akváriá, ktoré sú prerybnené (čo nie je nič nezvyčajné).


Tip: Mnohé živočíchy, ako bojovnice, závojnatky, mloky nemajú rady príliš silné prúdenie vody, to sa dá vyriešiť nasmerovaním prúdu vody na stenu akvária. Niektoré filtre majú rozstrekovacie rampy/lišty, ktoré aj pri väčšom výkone rybkám neurobia z akvária „práčku“.


Spôsoby filtrácie

Spôsoby filtrácie závisia od filtračných médií, ktoré sa nachádzajú vo filtri. Každý typ filtrácie poskytuje isté benefity.


  • Mechanická

Odstraňovanie okom viditeľných hrubších nečistôt, ktoré sú zachytené vo filtračných médiách (molitany, vata...). Tieto médiá časom osídli množstvo užitočných mikroorganizmov (nitrifikačných baktérií), a aj z mechanickej filtrácie sa takto časom stáva biologická.


  • Biologická

Odbúravanie nebezpečných látok (amoniak a dusitany) v tzv. cykluse dusíka, biologická filtrácia je najdôležitejšia a zabezpečujú ju nitrifikačné baktérie. Práve tie sú ozajstným filtrom akvária a zabezpečia krištáľovo priezračnú a pre život vhodnú vodu. Obývajú celé akvárium, ale v najväčšom množstve žijú práve vo filtračných médiách (molitanoch, poréznych materiáloch...).


  • Chemická

Jej úlohou je odbúravanie nežiaducich chemických zložiek (napr. zbytky liečiv, rôzne neželané chemické zlúčeniny...). V akváriu ju zabezpečuje napríklad aktívne uhlie. Tento typ filtrácie nie je vo filtroch vždy zastúpený a často sa odporúča využiť len účelovo. Ak začínate liečiť ryby, aktívne uhlie z filtra dajte preč, z vody by „vychytalo“ liečivo.


Tip: Každé filtračné médium má určitú životnosť, zvyčajne je uvedená na obale. Krátku dobu pôsobenia má najmä aktívne uhlie (cca 2 mesiace) – akonáhle naviaže maximálne množstvo látok, v akváriu stráca účinnosť a je načase dať ho preč. Ak výrobca neuvádza životnosť filtračných médií, všímajte si, či nezačali meniť tvar, farbu, drobiť sa, ak toto spozorujete je čas na výmenu.


Starostlivosť o filter


Pravidelnou údržbou a čistením nám dokáže tento pomocník vydržať roky a preto je potrebné sa oň pravidelne starať, zanesený filter má oveľa nižší prietok a teda aj efekt na kvalitu vody. O čo je potrebné sa vo filtri starať?


  • Filtračné médiá

Pravidelnosť čistenia záleží od druhu filtračného média, filtra a rovnako osadenstve akvária – nemusíte sa obávať, na ideálny interval sami časom prídete. Z akvária si odoberte vodu do nádobky, v ktorej vyžmýkate filtračné molitany, keramiku stačí jemne opláchnuť v rovnakej vode (spravidla vydrží oveľa dlhšie bez údržby). Filtračné médiá by sa nikdy nemali čistiť v horúcej, chlórovanej vode – takto by ste odstránili všetky užitočné baktérie, ktoré sa starali o čistotu a nezávadnosť vody. Platí jedno zlaté pravidlo: „čistota v akváriu je dôležitá, no sterilita je nebezpečná“.


  • Vrtuľka a oska

Nachádzajú sa vo všetkých filtroch a čerpadlách a vďaka nim prúdi voda. Časom sa na nich usádzajú nečistoty, preto je potrebné ich pravidelne čistiť a kontrolovať. Opatrnejší by ste mali byť, ak je oska vyrobená z keramiky (obyčajne bielej farby), ktorá síce zabezpečí, že je filter tichší, ale pri neopatrnej manipulácii sa môže zlomiť. Opatrne tiež čistite vrtuľku s krídelkami, aby ste ich nepoškodili.


  • Prísavky a ďalšie časti

Pri vnútorných filtroch sú prísavky užitočným pomocníkom, oddeľujú telo filtra od steny akvária, čím zabraňujú rezonovaniu; odlepené prísavky prečistite od rias a opäť prilepte na stenu akvária. Udržiavať by ste mali tiež filter samotný, aby sa na ňom nezačali vytvárať riasy (v prípade vnútorných filtrov). Pri externých filtroch nezabúdajte na pravidelné čistenie rámp, hadíc a určite neopomínajte tiež pravidelnú výmenu tesnení.


Tip: S každou výmenou filtračných médií (alebo dôkladnejším čistením) strácate z akvária užitočné baktérie, tie je možné doplniť prostredníctvom prípravkov s ich obsahom ako je napríklad SafeStart alebo FilterActive, ktorý napomáha odstraňovať kal a predlžuje tak dobu fungovania filtra (podobný účinok má aj Bactozym). Ak má filter viacero filtračných médií, je lepšie ich meniť postupne, ako nárazovo. Nezabúdajte upraviť aj vodu, ktorú pridávate do akvária, chlór a iné nežiaduce prvky dokážete odbúrať pomocou prípravku AquaSafe.


Mgr. Robert Schemmer

manažér vzdelávacieho a rozvojového centra Super zoo

999 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page