top of page

Kúpanie šteniatka


Máte v domácnosti nový prírastok, alebo si plánujete zaobstarať šteniatko a chceli by ste vedieť, aká starostlivosť vás čaká? Poďme sa spolu pozrieť konkrétne na kúpanie šteniatka, ako na to a čo budeme potrebovať.


Tréning robí majstra

Áno, aj taká obyčajná vec ako je kúpanie, vyžaduje tréning. Aby sme sa vyhli vystresovaniu šteniatka, odporúčam začať postupne s trénovaním vchádzania do vane. Psíka motivujeme na obľúbenú hračku alebo maškrtu. Nikdy nerobíme nič nasilu. Na začiatok stačí, ak bude psík len vchádzať do vane bez sprchovania. Každé žiadúce správanie (pokojný pes, vošiel do vane, pekne stojí a čaká) nezabúdajme odmeňovať a chváliť. Pokiaľ vidíme, že psík je v pohode, postupne pridáme samotné sprchovanie. Pri bojazlivejších psíkoch začíname od labiek. Ako vhodná pomôcka je napríklad lízacia podložka, ktorú vieme natrieť konzervou a nalepiť na stenu, aby sa psík vedel zabaviť a my v kľude pracovať.


Kedy začať s kúpaním?

Šteniatko sa k nám od chovateľa štandardne dostáva po dovŕšení 8 týždňov, niekedy aj neskôr. Odporúčam už aj v tomto veku šteniatko učiť na sprchu, aj keď nepotrebuje okúpať, ale je dôležité začať so zvykaním si na tento proces aj bez vody. Samotné kúpanie závisí aj od typu srsti. Dlhosrsté plemená potrebujú okúpať častejšie, ako krátkosrsté. Šteniatko vieme okúpať už v 3. mesiaci veku, ale je dôležité vybrať aj kvalitnú kozmetiku. Neodporúčam príliš časté kúpanie, lebo nie nadarmo sa vraví, že všetkého veľa škodí, aj v tomto prípade príliš časté kúpanie môže narúšať prirodzené procesy srsti. Kúpanie približne raz za 3-4 týždne je v poriadku, ak si to daná srsť vyžaduje. Samozrejme, ak sa nám šteniatko vonku zašpiní, tak čistou vodou ho môžeme kedykoľvek opláchnuť.


Ako mám kúpať šteniatko?

Veľa z vás nemá žiadnu skúsenosť s kúpaním psíka všeobecne, čo je v poriadku, ale určite sa toho netreba báť. V prvom rade sa snažíme psíka držať v kľude a aj my sme v pohode, lebo psík cíti stres aj z nás. Začíname česaním, aby sme odstránili väčšie nečistoty, chuchvalce a pripravili si srsť na kúpanie. Voda by nemala byť príliš horúca, ale ani studená. Netreba sa báť umyť aj hlavu, na ktorú väčšina zabúda, lebo sa boja, aby psíkovi nenatiekla voda do uší. Psíkovi jednou rukou prichytíme hlavu, jemne podvihneme dohora a umývame. Voda po ušiach môže stekať, ale vodu nepúšťame priamo do ucha. Môže sa stať, že vám trošku vody do ucha natečie, ale to zdravému psíkovi neublíži. Po opláchnutí vodou nanesieme šampón, ktorý jemne vmasírujeme do pokožky a srsti. Pri silnejšom znečistení umyjeme psíka šampónom dvakrát. Po dôkladnom vymytí šampónu nanesieme kondicionér, ktorý opláchneme. Po skončení šteniatko vysušíme uterákom. Pozor, uterákom po povrchu jeho tela nešúchame, ale ho len pritláčame, aby nasal čo najviac vody a aby sme dlhosrstým psíkom nepomotali srsť. Následne psíka vyfénujeme. Hlavne v chladnom počasí treba dbať na to, aby bola srsť dobre vysušená, aby šteniatko neprechladlo.


Kozmetika

V dnešnej dobre je na trhu v ponuke pre psíkov nespočetne veľa možností a produktov. Odporúčam zamerať sa na šampóny pre šteniatka, pretože sú vyrábané tak, aby boli čo najšetrnejšie k ich pokožke aj srsti. Určite neumývajte šteniatko a ani dospelého psíka ľudským šampónom, nakoľko psík má iné PH ako človek a mohlo by mu to z dlhodobejšieho hľadiska uškodiť. Ak si neviete z ponuky vybrať, radi vám s výberom pomôžeme v našich kamenných predajniach.


Tip na záver

Ak si na kúpanie psíka netrúfam sám alebo na to nemám dostatok času, je dobré obrátiť sa na odborníka v psom salóne, ktorý nám rád so všetkým pomôže a poradí.


Vypracovala: Jana Cedzová, vedúca predajne Super zoo Bratislava Slnečnice


89 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page