Bojovnica pestrá, lat. Betta splendens je druh ryby z čeľade labyrintkovité a v prírode žije v stojatých vodách južnej a juhovýchodnej Ázie, v povodí rieky Mekong, ktoré sú chudobné na kyslík. Preto sa im vyvinul pomocný dýchací orgán labyrint, ktorý im umožňuje prijímať kyslík priamo zo vzduchu. Dožíva sa približne 3 až 5 rokov. Bojovnice sú pochopiteľne veľmi vyhľadávané aj pre svoj impozantný vzhľad, vďaka ktorému ich v žiadnom akváriu neprehliadneme. V dnešnej dobe je farebná škála týchto rýb prakticky nekonečná a dá sa vybrať aj spomedzi viacerých typov. Rozlišujú sa farbou, veľkosťou tela alebo typom plutiev.
Aký je odporúčaný počet rýb?
Najideálnejšie je chovať 1 samca samostatne. Nikdy nechováme 2 samcov spolu v jednej nádrži. Mohlo by dôjsť k agresívnym bitkám, ktoré vo väčšine prípadov končia smrťou. Ak máme nádrž nad 40 l, môžeme v nej chovať jedného samca v spoločnosti minimálne troch samíc. Bojovnica sa tiež hodí do dostatočne veľkých spoločenských akvárií, je vhodná v kombinácii napríklad s daniami, pancierničkami či razborami. Nevhodné kombinácie pohlavia, počtu rýb či litráže by mohli mať na ryby devastačný dopad.
Akú veľkosť nádrže zvoliť?
Určite ste sa už stretli s názorom, že bojovnica je schopná prežiť aj v kaluži vody a k svojej spokojnosti prakticky nič nepotrebuje. Nie je to však tak. Pravda je taká, že vo voľnej prírode žije najčastejšie v zaplavených ryžových poliach. To síce znamená nízku vodnú hladinu, avšak ich rozloha je často obrovská. Preto by sme mali zvoliť akvárium s minimálnym objemom 30 l na jedného samca betty bojovice.
Ako zariadiť akvárium?
Netrápte sa s dekoráciami. Bojovnica ocení, ak sa dno akváriá osadí dostatočným množstvom živých rastlín. Začiatočníkom sa odporúčajú nenáročné a rýchlo rastúce rastlinky, ako napríklad limnophila sessiliflora, vallisneria spiralis, ceraptophyllum demersum apod. Môžu sa pridať aj nejaké plávajúce rastlinky, ako napríklad pistia stratiotes, salvinia npatans alebo limnobium laevigatum, ktoré im zabezpečia skvelé miesto na úkryt, alebo odpočinok. Umelé rastliny by sme mali v tomto prípade vynechať, pretože sa snažíme simulovať prirodzené prostredie. Akvárium by malo byť kusom živej prírody, aby sa v ňom rybky cítili dobre. Preto by sme nemali zabudnúť pridať aj živé korene alebo vetvy a vytvoriť jej v ňom takú menšiu džungľu. Treba myslieť hlavne na to, že nojovnici vyhovuje nižšia hladina vody. Preto uprednostňujeme akvárium skôr nižšie, ale s väčšou plochou dna.
Samozrejmosťou je ohrievač vody, ktorý udrží teplotu medzi 26 – 30°C a filter, ktorý sa postará nielen o čistotu vody, ale poslúži ako domov pre nitrifikačné baktérie. Tie zaistia rovnováhu nádrže, priezračnú vodu a správne fungovanie akváriá.
Údržba akvária
Ako pri všetkých rybičkách, tak aj pri bojovniciach sa musí vykonávať pravidelná údržba a keďže sú akvaristi, ktorí chovajú tieto rybičky bez filtrov a inej techniky, sú tieto výmeny dôležité. Pri základnej údržbe, ktorú vykonávame raz do týždňa by sme mali odstrániť odumreté časti rastlín, hubkou prejsť steny akvária z vnútra, aby sme odstránili kal zo skla. Optimálne raz za 7 až 14 dní odkalíme dno akvária pomocou odkalovača a vymeníme aspoň 1/3 vody akvária. Rybke nikdy nemeníme celý obsah vody v nádrži, mohlo by to mať na ňu devastačné účinky. Bežná údržba pomocou odkaľovača by mala byť čo najmenej invazívna a preto sa snažíme nevyberať rastliny, korene, štrk ani rybku. Ak použijeme na doplnenie vody vodu z vodovodného kohútika, je nutné použitie prípravkov odstraňujúcich chlór.
Čím kŕmime betty bojovnice?
Betta bojovnica obľubuje krmivo bohaté na proteíny. V ponuke sú vločkové krmivá pre betty, dafnie, biele a červené komárie larvy v podobe dehydrovanej alebo mrazenej. Pri kŕmení dbáme na počet rýb. Pokiaľ malú nádrž znečistíme tým, že rybku prekrmujeme a neskŕmené krmivo padá na dno a začínajú v ňom prebiehať hnilobné procesy, tak sme nechtiac vytvorili rybke veľmi nepríjemné prostredie na život. Ak si bettu chceme rozmaznať, zadovážime jej mrazenú patentku. Kŕmenie mrazenou potravou musí prebiehať tak, že krmivo najprv úplne rozmrazíte, potom jemne omyjete vo vode a až tak kŕmite rybky. Ak máte jednu bettu, je skvelou hrou kŕmenie patentky z prsta.
Ak ste doteraz váhali so zriadením akvária, verím, že sme Vám pomohli rozšíriť si obzor v chove bojovnice a aj Vy sa rozhodnete práve pre túto impozantnú rybičku. 😊
Vypracovala: Tatiana Malíková, ambasádor Super zoo, Super zoo Trstená
Comments