top of page

Naučte mačku venčenie s vôdzkouO tom, že mačka nie je pes, určite nemá žiadny majiteľ mačky pochýb, napriek tomu sa dá aj váš mačací kamarát hociktorému psiemu správaniu naučiť. Jedným z nich je potrebné chodenie na vôdzke! Pokiaľ vás láka predstava prechádzky s vašim mačacím spoločníkom v parku, prezradíme vám, ako mačku na vôdzku ľahko a bez problémov naučiť.

 

Kedy začať s výcvikom?

Hovorí sa, že starého psa novým kúskom nenaučíš, a toto príslovie platí aj o mačkách. S výcvikom na vôdzke je ale ideálne začať čo najskôr, teda medzi 3. – 6. mesiacom života mačky. Ak sa rozhodnete na vôdzku naučiť mačku staršiu ako 6 mesiacov, pravdepodobne si bude na postroj zvykať ťažšie. Avšak existujú aj výnimky.

Dôležité je si tiež uvedomiť, že každá mačka má iný charakter a že sa tej vašej myšlienka na prechádzky vonku nemusí páčiť, a to v akomkoľvek veku. Ak teda uvidíte, že váš mačací kamarát pri snahe o venčení na vôdzke panikári, snaží sa uniknúť alebo zostane počas prechádzky strnulý, rozhodne ho už do tejto činnosti nenúťte.

 

Čo je na výcvik potrebné

Pripravte sa na to, že mačku na vôdzku nenaučíte hneď a budete na to potrebovať veľkú dávku trpezlivosti a času. Pri výcviku hlavne buďte pokojní a snažte sa ho svojmu miláčikovi čo najviac spríjemniť. Prechádzky vonku si mačka musí spojiť s príjemnými pocitmi. Ak budete v strese a zviera budete príliš nútiť, môžete ju k ďalšiemu pokusu veľmi demotivovať.

K samotnému výcviku budete potrebovať vhodne veľký a pohodlný postroj (alebo vestičku) a vôdzku. Ideálne je pre začiatok zaobstarať nejakú ľahkú. Neodporúčame vôdzku pripínať na obojok – mačka sa vám môže ľahšie vyšmyknúť a utiecť.

Než sa rozhodnete vyjsť s mačkou prvýkrát von, uistite sa, že je dostatočne chránená pred parazitmi, odčervená a očipovaná. Na prvú prechádzku zvoľte ideálne miesto s dostatkom zelene (lúka, park, záhrada), kde sa obvykle nevyskytujú psy. A ak áno, musia byť aspoň na vôdzke.

 

Ako začať s výcvikom

Dôležité je mačku pred výcvikom zoznámiť s vôdzkou a postrojom a pokúsiť sa ich spojiť s niečím príjemným. Ideálne je postroj mačke nasadiť pred kŕmením alebo spoločnou hrou.


  • Nosenie postroja a chodenie na vôdzke najprv trénujte doma, nech si naň mačka zvykne – najprv ale začnite so samotným postrojom.

  • Nechajte mačku najskôr vôdzku ťahať za sebou po zemi. Keď si naň zvykne, môžete ho vziať do ruky vy.

  • S tréningom to nepreháňajte. Chodenie na vôdzke nacvičujte vždy len chvíľu. Mačku pri tom chváľte a doprajte jej maškrtu.

  • Vonkajšie prechádzky nacvičujte v bezpečnom a pokojnom prostredí a opäť to s dĺžkou nepreháňajte. Keď si na ne mačka zvykne, môžete čas predĺžiť.

  • Dovoľte mačke voliť smer prechádzky a v žiadnom prípade ju na vôdzke nikdy neťahajte! Tým by ste jej mohli prechádzky znechutiť.

  • Pokiaľ sa mačka vonku bojí aj po pár pokusoch, už ju do prechádzok nenúťte.


Mačky nie sú psy, takže na ne rozhodne pri prechádzkach nemôžeme mať rovnaké nároky. Počítajte s tým, že mačka bude skôr viesť vás ako vy ju. Tiež sa niekedy bude chcieť viac ako chôdzou zaoberať novými podnetmi vonku a ostražito pozorovať okolie. Prechádzku vonku teda berte iba ako príjemnú spoločnú relaxačnú aktivitu na čerstvom vzduchu.

30 views0 comments

Recent Posts

See All

Ragdoll

Comments


bottom of page