top of page

Obľúbené druhy rýb

Updated: Jun 17, 2021

Najväčšou ozdobou takmer každého akvária sú ryby. Ich rôznorodé sfarbenie, veľkosť, tvar tela a spôsob života často pritiahne náš pohľad do tohto fascinujúceho sveta pod hladinou. Ako každý zodpovedný chovateľ by sme mali vždy skôr, ako si prinesieme domov nové ryby, zistiť ich nároky na chov – húfovito / samostatne, ale rovnako ich znášanlivosť voči iným druhom a v neposlednom rade ich nároky na veľkosť akvária (ktorá je rozhodujúca) a vlastnosti vody – teplota, tvrdosť, pH...

V tejto časti si predstavíme najčastejšie chované ryby v našich akváriách....

Gupka dúhová

Tieto ryby patria k najčastejšie chovaným druhom a sú preferovanou voľbou začínajúcich akvaristov. Na chov sú nenáročné, stačí im základné vločkové krmivo, no ako spestrenie uvítajú aj mrazenú stravu. Patria medzi živorodky a preto, ak im dokážete zabezpečiť vhodné podmienky, budete sa čoskoro tešiť z odchovov. Pri chove by sme mali dbať na to, aby sme v akváriu mali viac samičiek ako samčekov (ideálne v pomere 2:1).


Vďaka obrovskému množstvu rôznych farebných variantov však tieto rybky majú čo ponúknuť aj skúseným akvaristom.

- iné druhy živorodiek sú rovnako obľúbené v kruhoch akvaristov a farebne nezaostávajú za gupkami. Medzi najčastejšie chované živorodky patria platy, mečúne a molly (molly – alebo živorodky ostropyské vám pomôžu v boji s hnedou riasou)


Neonka červená a tetra neonová


Svoju obľubu a prvenstvo na celom svete v akvaristike si tieto druhy získali vďaka jedinečnému sfarbeniu a zároveň húfovitému spôsobu života.


Ak chceme, aby sa tieto rybky u nás cítili dobre, je nutné si ich zaobstarať v dostatočnom počte a to aspoň 10 kusov. Zároveň je dôležité zabezpečiť dostatočne veľké akvárium a sledovať teplotu a kvalitu vody. Nie je vhodné tieto dva druhy chovať spolu, majú odlišné nároky na teplotu vody.


Pancierniček


Aj keď sú tieto rybky v akváriu nenápadné, a často ich mnoho akvaristov opomenie, faktom je, že v akváriu plnia dôležitú úlohu – čistia akvárium od potravy, ktorá spadne na dno.

Je zaujímavé ich pozorovať pri čistení akvária alebo pri odpočívaní v húfe. Pancierničky sú mierumilovné rybky, ktoré by sme mali chovať v skupinke aspoň 5 kusov. Pri výbere substrátu do akvária by sme sa mali vyhnúť ostrým kamienkom, o ktoré si môžu poraniť fúzy.


Bojovnica pestrá


Bojovnice sú ryby, ktoré zaujmú aj ľudí, ktorí k akvaristike nikdy nemali vzťah. Sú jednoducho krásne. Samce sa pýšia ozdobnými plutvami, okrem toho, existuje obrovské množstvo rôznych tvarov plutiev a tiež sfarbení.

Bojovnica je ozdobou každého akvária. V kruhoch laických akvaristov často prevláda názor, že bojovnice (samce) sa neznesú s inými druhmi rýb, to nie je pravda – je však potrebné zvoliť dostatočne veľké akvárium a vhodné druhy do kombinácie. Bojovnice patria k labyrintkám – ryby, ktoré sa chodia „nadychovať“ k hladine. Samce stavajú na hladine penové hniezdo a zaujímavosťou je, že sa starajú o potomstvo.


Skalár amazonský


Krásny a veľmi elegantný druh rýb. Vzhľadom na väčšiu veľkosť potrebujeme akvárium s objemom okolo 150 litrov a dbať by sme mali aj na dostatočnú výšku.

Skaláre vyžadujú čistú a nezávadnú vodu. V dostatočne veľkom akváriu je ich chov vhodný najmä s tetrovitými druhmi rýb a druhmi obývajúcimi dno.


Závojnatka čínska


V akvaristike by sme mohli tento druh nazvať „zlatou rybkou“. Vyžaduje dostatočne veľké akvárium – pre úspešný chov aspoň 100 litrov.Táto ryba určite nie je vhodná do malých a guľatých akvárií, v ktorých je žiaľ často nezmyselne znázorňovaná. V porovnaní s inými druhmi akváriových rýb preferuje chladnejšiu vodu. Vzhľadom na to, že vyprodukuje pomerne veľa odpadu a teda rýchlejšie znečistí vodu, je vhodná do kombinácie najmä s inými závojnatkami. Nemusíte však ľutovať, aj pri tomto druhu existuje mnoho farebných foriem. Závojnatky sú aktívne rybky, ktoré sú obľúbené najmä u detí.


Prísavník


Prísavníky sa hrdia formulkou „upratovačov akvária“, v istej miere sa podieľajú na znižovaní množstva rias a tiež dokážu spotrebovať zvyšky potravy, no rovnako vyprodukujú množstvo odpadu, takže vo finále čistenie akvária bude na samotnom akvaristovi.

Samce sú voči sebe teritoriálne a na rozdiel od samičiek im pri dospievaní začínajú rásť fúziky. Pre ich spokojný život je potrebné mať v akváriu kus dreva, ktoré budú postupne obžierať.2,156 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page