top of page

Obrusovanie zubov u králikov


Ste hrdým majiteľom králika? Králik je zvieratko, ktoré po celý život niečo hryzká. Celý jeho život je v podstate závislý od jeho hlodavých zubov, ktoré rastú neustále. Niekedy oveľa rýchlejšie ako sa stihnú opotrebovať. Preto je veľmi dôležitá ich pravidelná kontrola u veterinára a podávanie stravy a doplnkov, ktoré umožňujú králikovi ich prirodzené obrusovanie. Prinášame vám stručný prehľad toho, čo by ste mali vedieť o ich zuboch.


Králiky majú 28 zubov, ktoré neustále rastú počas celého ich života. Z tohto dôvodu je častým problémom tzv. syndróm prerastania zubov alebo SOD – syndróm ochorenia dentície.

Tento problém sa najčastejšie prejavuje prerastaním koruniek alebo koreňov zubov. Ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú toto ochorenie je nechutenstvo, problémy s prijímaním potravy, dokonca až respiračné problémy.


Za jeho vyvinutie niekedy môže:


· nedostatočné obrusovanie

· metabolické ochorenia

· diétna príčina (nesprávny pomer vápniku a fosforu)

· genetika


Správnym kŕmením si králiky prirodzene zuby obrusujú pri žraní. Králiky by vo svojom obydlí preto mali mať vždy dostatok sena, ktoré predstavuje ich hlavnú potravu a napomáha k obrusovaniu zubov. Neoddeliteľnú súčasť potravy tiež tvoria rôzne vetvičky a drievka, na ktorých si vedia ešte lepšie zúbky obrúsiť. Vhodným doplnkom sú tiež drevené hračky.

Prerastené zúbky alebo podozrenie na tento syndróm je treba konzultovať s veterinárom. Prerastanie koruniek zubov je možné riešiť brúsením zubov, ktoré sa vykonáva špeciálnym diamantovým mikrokotúčom. Zuby Vášho zvieratka kategoricky neodporúčame strihať a obrusovať v domácom prostredí. Prerastanie koreňov zubov je možné diagnostikovať RTG vyšetrením hlavy a na základe výsledku tohto vyšetrenia sa následne zvolí vhodná chirurgická metóda.

S problémom prerastania chrupu sa tiež môžeme stretnúť pri morčatách, preto je dôležité venovať adekvátnu pozornosť ich chrupu, strave a vhodným doplnkom v strave.

48 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page