top of page

Poznáte syndróm nového akvária?


Asi ste o ňom ešte nepočuli, aj keď ste sa s ním možno ako začínajúci akvarista stretli. Syndróm novej nádrže alebo akvária je jeden z najčastejších neduhov novozaložených akvárií, ktorý nám vie pekne pokaziť začiatočné nadšenie. Prečo vlastne vznikne? Zvyčajne ide o nedostatok prospešných baktérií v akváriu, nesprávna údržba a čo je asi najčastejšia príčina, prílišná horlivosť akvaristov pri zakladaní akvária a jeho „zarybnení“, no vedzte, že akvaristika je práve o trpezlivosti.

To, čo teda nie je v akváriu viditeľné má väčší vplyv, ako by sme si mysleli. Mikroorganizmy a najmä prospešné baktérie plnia nezastupiteľnú úlohu, premieňajú škodlivý čpavok (NH4) na dusitany (NO2) a tie na dusičnany (NO3), pričom zabezpečia, aby tieto toxické zlúčeniny neublížili chovaným živočíchom, ich úloha je teda pri zabezpečení stabilného a bezpečného prostredia obrovská (samozrejme ruku k dielu musí pravidelným čistením priložiť aj akvarista). Nadbytok spomínaných zlúčenín vedie k zvýšeniu toxicity vody čo ovplyvní tiež vyššiu mortalitu akvarijných živočíchov. Skúsenejších akvaristi často syndróm novej nádrže opisujú ako nevyváženú biologickú rovnováhu akvária alebo tzv. nezabehnuté (nevyzreté) akvárium.Čo to znamená nechať „zabehnúť akvárium“?

Názorov a odporúčaní je na internete obrovské množstvo a ciest ku krásnemu akváriu je viacero. Jednou z nich je aj pripraviť akvárium do finálnej podoby a spustiť techniku do bežného režimu s tým, že do akvária ešte neumiestňujeme živočíchy. To poskytne prospešným nitrifikačným baktériám čas kolonizovať akvárium a premeniť škodlivý amoniak na dusitany a tie na dusičnany. Až keď hodnoty amoniaku a dusitanov sú „na nule“ je možné do akvária umiestniť prvé ryby. Čas, ktorý tento spôsob vyžaduje sa samozrejme líši od veľkosti a zariadenia akvária, spravidla sa mnoho akvaristov zhoduje na dobe približne 4 týždňov. Krutá doba bez rýb, však? Môžeme ju skrátiť a to aplikáciou prípravkov, ktoré obsahujú vybrané druhy nitrifikačných baktérií a pomôžu nám s urýchlením „zabehnutia“ akvária.

*niektorí akvaristi preferujú pri zabiehaní akvária aj prítomnosť malého množstva rýb (v závislosti od veľkosti nádrže - s týmto však opatrne)Dôležité upozornenie – nárazovým zarybnením čerstvo založeného akvária spôsobíme nárast hladiny amoniaku a dusitanov (odpadové produkty rozkladajúceho sa krmiva a rýb). V novozaloženom akváriu nie je dostatočné množstvo prospešných baktérií, aby zvládli spracovať tak veľké množstvo odpadu produkovaného rybami (popri iných zdrojoch), čo často prináša sklamanie po pár dňoch.

Na čo si treba dať pozor

Množstvo amoniaku či dusitanov v akváriu nie je možné zistiť pohľadom do akvária. Je vhodné pravidelne testovať hodnoty vody – tie však prvých pár týždňov ešte môžu „lietať“, než sa finálne ustália a dosiahneme vysnívané „zabehnuté akvárium“. Na testovanie vody existuje na trhu mnoho produktov a samozrejme stretnete sa aj s ľuďmi, ktorí nikdy vodu netestovali a napriek tomu majú úžasné akvárium – to je jednoducho akvaristika.

Ak sme sa unáhlili a dali ryby do akvária skôr, je dôležité ich sledovať a tiež čírosť vody v akváriu. Každý deň by sme mali kontrolovať ryby a iné živočíchy a všímať si: stratu farby, apatiu, zvláštny spôsob plávania, červenkasté žiabre (ak nemajú priesvitné skrely), stratu chuti do jedla, zdržiavanie sa pri hladine a „lapanie“ po vzduchu, vyššiu a nárazovú úmrtnosť rýb (niekedy aj celého osadenstva)...

Na nevyváženú biologickú rovnováhu, zle zabehnuté akvárium a mnoho iných chybičiek nás často upozorní mliečny zákal vody. Zákal spôsobuje nálevník – ten sa dokáže veľmi rýchlo namnožiť, ak nie je v akváriu stabilná biologická rovnováha. Paradoxne sa môže rovnako premnožiť aj pri zabehnutých akváriách, napríklad pri príliš dôkladnom čistení (výmena štrku, výmena filtračných médií...). Riešením je trpezlivosť, dodávanie nitrifikačných baktérií, no poradiť si s ním dokáže aj sterilizátor vody (ten odstráni nálevníka, no nevyrieši biologickú rovnováhu).

Ako sa vyhnúť syndrómu novej nádrže?

Dostatočné zabehnutie akvária

Dáme akváriu čas, než doň pridáme ryby a živočíchy – amoniak a dusitany môžu byť pre nich smrteľné. Počkáme kým mikroorganizmy vytvoria v akváriu rovnováhu. Ako dlho tento proces môže trvať je otázka na dlhé diskusie, všeobecne však platí, že čím budeme trpezlivejší, tým sa nám akvárium viac odvďačí. Úlohu zohráva veľkosť akvária, rastliny a nároky zvolených druhov rýb na kvalitu vody.

Filtrácia

Stará sa o kvalitu vody, ale tú najdôležitejšiu funkciu zohrávajú baktérie, ktoré žijú vo filtračných médiách (okrem nich v substráte, na dekoráciách, na ktorých vytvárajú „slizký povlak“). Pri zakladaní akvária môžeme filter tzv. “naočkovať“ nitrifikačnými baktériami – použitím prostriedkov, ktoré už baktérie obsahujú, no niektorí akvaristi sa tiež rozhodnú pre využitie „zabehnutej vody“, ktorú vyžmýkajú z molitanov v už zabehnutom akváriu (pozor, toto akvárium by nemalo mať žiadne problémy, aby sme si do novej nádrže nezavliekli ochorenia). Volíme filter adekvátneho výkonu vzhľadom na veľkosť a osadenstvo akvária (často sa odporúča silnejšia filtrácia, pozor však aby zbytočne „nenaháňala“ ryby). Filter vypíname len keď ho čistíme.

Správne množstvo rýb

Akvárium zbytočne neprerybňujeme – je to jedna z najčastejších chýb. Ryby pridávame postupne s pár dňovým až týždenným odstupom. Vyhneme sa tak náhlemu hromadeniu odpadu v akváriu a dostaneme čas reagovať, ak by sa niečo zvrtlo. Druhy rýb vytvárajú rôzny nápor na kvalitu vody, medzi najväčších znečisťovateľov patria napríklad živorodky a karasy... Samozrejmosťou by malo byť striedmejšie kŕmenie.

Pravidelná údržba

Pri novozaložených akváriách postupujeme veľmi opatrne, najmä filtračné médiá nie je potrebné úplne prečistiť ak nejavia známky nadmerného znečistenia, žijú v nich nitrifikačné baktérie, ktoré by sme takto mohli odstrániť (vždy ich čistíme jemným žmýkaním v odliatej akváriovej vode mimo akvária). Pri novozaloženom akváriu nie je nutné odoberať veľa vody (všeobecne sa neodporúča viac ako 1/3 – ak už v akváriu sú ryby či iné živočíchy, ak nie, vodu meníme čo najmenej v prípade potreby).
Problém pri už zabehnutom akváriu

Áno, syndróm novej nádrže sa môže vyskytnúť aj pri už zabehnutom akváriu, obyčajne však ide o chybu akvaristu a je spôsobený nesprávnou údržbou. A aké sú teda najčastejšie príčiny?

- Príliš dôkladná údržba – v akváriu je dôležitá hygiena, ale sterilita je vyslovene nebezpečná. Úplná výmena vody v kombinácii s úplným prečistením alebo výmenou filtračných médií či výmena substrátu (ba dokonca jeho prevarenie – čo by sa vôbec nemalo robiť), dokážu narobiť v akváriu nemalú šarapatu. Práve týmto spôsobom dokážeme znížiť množstvo užitočných baktérií na minimum. A takto sa znova dostaneme na začiatok a musíme čakať kým sa nám akvárium znova ustáli.

- Pridanie nadmerného množstva rýb a iných živočíchov a s tým spojený väčší nápor na kvalitu vody (jednoducho nitrifikačné baktérie nestíhajú)

- Vplyv liečiv – ak nám ochorejú ryby, nemáme na výber a niekedy musíme siahnuť aj po liečive, ktoré okrem „zlých“ baktérií nám bude ničiť aj kolónie „dobrých“ baktérií (preto sa po niektorých liečivách odporúča opätovne pridávať nitrifikačné baktérie)

536 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page