top of page

Prvé týždne/dni s mačiatkomKaždý chovateľ si určite spomína na svoje prvé mačiatko. Niektoré z nich vyšli z prepravky a správali sa, akoby sa u nás narodili. Iné mali nehody už pri prevoze, alebo len čo uvideli nové prostredie, ihneď hľadali svoje útočisko pod gaučom, prípadne sa niekde ukryli a nebolo ich vidno aj celý deň alebo noc.


Ako by sme sa mali pripraviť na príchod nášho prvého maznáčika?


Prvá vec, na ktorú by sme sa mali zamerať, je cestovanie. Bude to prvá interakcia s mačiatkom, keď pôde zo svojho domova do nového prostredia. Čo budeme potrebovať na takúto cestu?


1. Prepravka


- veľkosť: pred samotnou kúpou prepravky sa môžeme poradiť s chovateľom, akú veľkosť potrebujeme, a aká je vhodná pre naše budúce mačiatko


- látková alebo plastová prepravka: obe možnosti sú vhodné, ale treba rátať s tým, že mačiatko môže byť nepokojné a môže sa zachytiť pazúrikom o látku a nechtiac si ublížiť. Látkovú prepravku odporúčame skôr pre staršie mačiatko, ktoré je aspoň trošku zvyknuté cestovať.


- možnosti naloženia zvieraťa do prepravky: na trhu sú prepravky, do ktorých vkladáme mačiatko zvrchu, alebo také, kde sa dvierka otvárajú spredu (v tomto prípade odporúčame poradiť sa s chovateľom, s čím ma lepšie skúsenosti).


Keď máme vybranú správnu prepravku, je potrebné nájsť do nej aj funkčnú výbavu. Odporúčame zakúpiť deku alebo mäkšiu podložku, aby mačiatko malo pohodlie. Na takúto výstelku môžeme umiestniť jednorazovú podložku, ktorá ochráni priestor pred prípadnou nehodou.

Ak by ste uvítali viac informácií o cestovaní, na stránke starajmesa.sk je na túto tému podcast. Nájdete ho aj na rôznych podcastových platformách ako Spotify, Google podcasty, Apple podcasty, ale aj ako video na youtube.


Keď už máme nakúpené všetko potrebné na cestovanie, prichádza čas na výbavu, ktorá bude u vás doma. Zameriame sa na základnú výbavu, aby sme vedeli uspokojiť základnú starostlivosť o mačiatko v prvých dňoch.


2. Toaleta


Mačacie toalety delíme na otvorené jednoduché vaničky alebo uzatvorené toalety s dvierkami a pachovým filtrom. Poraďte sa s chovateľom, na aký záchod bolo uňho mačiatko zvyknuté. Už samotná zmena prostredia je stresujúca a každá ďalšia zmena môže viesť k problémovému správaniu, preto odporúčame dať mačiatku dostatok času, aby si postupne privykalo a nemuselo meniť všetky návyky naraz.


3. Podstielka do toalety


Ako aj pri toalete, aj pri podstielke sa poraďte s chovateľom a zistite, ktorý typ používal. Môže sa totiž stať, že mačiatko tam nepôjde a bude špiniť mimo toaletu. Existuje mnoho druhov podstielok, najčastejšie sú to bentonitové podstielky, podstielky z kukurice alebo dreva, ale aj silikátové podstielky.

Tip: niektoré druhy sa dajú splachovať, čo vám uľahčí likvidáciu.


4. Lopatka na čistene toaliet


Lopatku volíme najmä podľa typu / zrnitosti podstielky.

5. Škrabadlo


Škrabadiel je v ponuke obrovské množstvo v rôznych prevedeniach, či už dizajnové, funkčné, s tunelmi, domčekmi alebo hračkami. Najlacnejšie sú papierové škrabadlá, i keď toho znesú menej, mačky ich zvyčajne milujú. Akékoľvek škrabadlo však predstavuje spôsob, ako ochrániť svoj nábytok pred nežiadúcimi škrabancami.


6. Krmivo


Je potrebné klásť veľký dôraz na to, ako bolo mačiatko kŕmené u predošlého majiteľa. Odporúčame pokračovať nejaký čas s rovnakým mokrým či suchým krmivom. Ak sa rozhodnete zmeniť značku, nerobte to nárazovo zo dňa na deň. Postupne pridávajte nové granule do starého krmiva, a to aspoň mesiac, aby ste mohli sledovať, ako mačiatko reaguje. V rámci jednej značky je obmena krmiva jednoduchšia, zvyčajne sa líšia v použitom zdroji mäsa (kuracie, morčacie, rybacie...), ale spôsob spracovania, prílohy často zostávajú rovnaké a teda aj prechod na „iné krmivo“ je jednoduchší. Samozrejme nezabudnite na misky na vodu, granuly a vlhkú stravu.


7. Hračky


V ponuke sú hračky, s ktorými sa mačiatko zahrá samo, alebo také, kde sa budeme musieť zahrať aj my.


- medzi tzv. hračky „sebestačky“ patria rôzne loptičky, myšky, alebo vankúšiky plnené valeriánou či kocúrnikom. Pri týchto hračkách je veľká spotreba, preto odporúčame sem tam odtiahnuť gauč alebo pozrieť sa na miesta, kde by ich mohli zapatrošiť. Rovnako do tejto skupiny patria rôzne interaktívne a elektronické hračky, ktoré sa sami hýbu, netreba zabudnúť ani na obľúbené guľodráhy.


- hračky, pri ktorých bude potrebné, aby ste sa zapojili, sú trebárs mávadlá alebo laser. Túto spoločnú hru si určite zamilujete. Nepoznám vtipnejšiu aktivitu s mačkou ako ju sledovať pri lovení pierok.


Toto zhrnutie je len základ, ktorý treba mať nachystaný pred príchodom mačičky. Netreba však zabúdať aj na zabezpečenie bytu, ako napríklad sieť na okná, zábrana na vetračku, odstránenie potencionálnych hrozieb vo forme jedovatých rastlín, ostrých predmetov a podobne.


Vypracovala: Eva Šurkalová, chovateľka mainských mývalích mačiek, Super zoo Prievidza

39 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page