top of page

Zmyslami šelmy



Elegantný pohyb, odpočinok až 16 hodín denne a labužnícky jazýček. Kto by to bol povedal, že v naše domácnosti žijeme s nesmierne nadaným predátorom – mačkou.

 

So zmyslami predátora aj v domácnosti


Mačka domáca má podobne ako jej predkovia zmysly šelmy, ktoré sú dokonale prispôsobené tomu, aby bola úspešným predátorom. V domácich podmienkach však mačka tieto zmysly nemusí plnohodnotne využívať – ako zodpovední majitelia by sme (okrem iného) mačke mali vždy poskytnúť dostatok plnohodnotnej stravy, vďaka čomu nebude odkázaná na zaobstaranie si potravy lovom. Je však dôležité, aby sme mačke dokázali zabezpečiť dostatok podnetov, ktoré dokážu stimulovať všetky jej prirodzené zmysly.

 

Zrak


Zrak je dozaista najdokonalejším zmyslom mačiek. Mačací pohľad je čarovný, ale pozor, dlhý pohľad priamo do očí je medzi mačkami chápaný ako prejav možnej agresie. Je známe, že mačka dokáže vnímať svoje okolie aj pri najslabšom svetle. V úplnej tme však nevidí. Meniacej sa intenzite svetla sa prispôsobuje zornička oka, ktorá sa rozširuje či zužuje pri rozličnej intenzite svetla. Mačky vidia pomerne ostro do vzdialenosti asi 6 metrov, sú veľmi citlivé na pohyb vo svojom okolí. No a čomu mačka vďačí za „svietiace oči“? V zadnej časti jej oka sa nachádza vrstva lesklých buniek „reflexná vrstva“ Tapetum lucidum, ktoré odrážajú svetlo a preto mačkám v tme „svietia oči“.



  • No a ako upútať pohľad našej gaučovej šelmy? Veľmi dobrou stimuláciou je využitie hračiek – najmä ak s nimi pohybujeme, alebo sa dokážu pohybovať samotné. Okrem iného tak mačka zapája aj aktívny pohyb.

  • Umiestnenie odpočívadla na vyvýšenom mieste, kde môže sledovať dianie v domácnosti, alebo priamo pri okne, kde zvyčajne nemá o podnety núdzu.

 

Sluch


Mať sluch ako rys je výnimočný dar prírody, no mačky za svojim príbuzným nezaostávajú. Mačky počujú až 3x lepšie ako človek, preto pozor na hlasitú hudbu. Ich sluch je veľmi ostrý a dokážu vnímať aj vysokofrekvenčné tóny. Jemný piskot hlodavcov dokážu identifikovať na vzdialenosť desiatok metrov. Sluch zároveň umožňuje mačkám vrátiť sa domov aj z pomerne veľkých vzdialeností – hľadajú domov podľa známych zvukov. Mačky dokážu hýbať ušnicou v smere prichádzajúceho zvuku pomocou 32 svalov – dokážu sa teda zamerať najmä na vybrané zvuky – čo pri hľadaní koristi nie je na škodu. Zároveň poloha uší dokáže signalizovať ich aktuálnu náladu.



  • Množstvo hračiek vydáva pískavé, šuštivé či iné zvuky, pre mačky sú teda výrazne atraktívnejšie

 

Čuch a chuť


Mačky vedia ako „chutí“ vôňa. No a tu je z časti aj odpoveď na ich „vyberavý jazýček“. Ako je to možné? Skôr ako sa pustia do jedla ho najskôr ovoňajú, čo nie je nič nezvyčajné, ale využívajú k tomu Jacobsonov orgán – ktorý im dokáže „napovedať“ či im jedlo bude chutiť. Zaujímavým faktom je to, že s rastúcim pocitom sýtosti sa znižuje aj čuchová ostrosť.

Okrem toho mačky využívajú čuch aj pri identifikácii svojho a cudzieho teritória. Vďaka miliónom čuchových receptorov teda nielenže vníma podnety z prostredia, no čuch má obrovský význam rovnako v sociálnej sfére mačacieho správania.


  • Chuť a čuch môžeme v domácom prostredí podmieňovať rôzne – skrývaním obľúbených maškrtiek do hlavolamov no tiež rôznym spôsobom servírovania potravy do rôznych misiek, podložiek atď.

  • Vybrané mačky sú veľmi senzitívne na rôzne druhy bylín, ako napríklad valeriána alebo kocúrnik, ktoré sú často súčasťou hračiek, škrabadiel a je možné ich aplikovať aj na iné predmety, či voľne do prostredia.

 

Hmat


Hmat mačkám umožňujú receptory, ktoré sa nachádzajú na tele. Najznámejšími sú dozaista fúzy, ktoré mačka dokáže využiť najmä v šere no hmatové chĺpky sa nachádzajú aj na labkách, ktorými mačka môže skúmať predmety no dokonca vycítiť aj blížiace sa zemetrasenie. Hmatové chlpy sa odlišujú od bežných chlpov v tom, že folikuly, z ktorých vyrastajú sú obklopené viacerými nervovými zakončeniami.


  • Mačky skúmajú svoje prostredie aj pomocou hmatových chlpov, to im dokážeme spestriť plochami z rôznorodého materiálu – škrabadlá, pelechy...

 

Našli ste si neželaný „darček“? – ulovenú myš či vtáčika?  Prečo to vlastne mačky robia? Podľa niektorých štúdií je to súčasť výchovy. Mačka vychováva novú generáciu malých lovcov, nosí im myši, vtáky, aby sa oboznámili s ich budúcou korisťou – neskôr im prináša aj živé úlovky, aby sa naučili ich loviť. Vysvetlenie je pravdepodobne v tom, že podľa mačacieho vnímania sme neschopní lovci a tak nás chcú tomuto „remeslu“ naučiť.



 

...až príliš efektívny lovec


Túlavé mačky sú obrovským problémom pre voľne žijúce zvieratá. Ročne usmrtia stovky miliónov zvierat a spôsobili vyhynutie už nejedného druhu najmä v prostredí, kde sa nevyskytovali (Austrália). Sú však mačky tými vinníkmi? Ich prirodzeným inštinktom je loviť, aby dokázali  vôbec prežiť a ak sa o nich nikto nestará sú odkázané len na svoje lovecké zručnosti. Ich život vonku nie je ľahký a obyčajne je veľmi krátky. Množstvo túlavých mačiek je však možné korigovať o to jednoducho KASTRÁCIOU.

 



Pazúry – škrabance a škrabanie


Príroda vybavila naše gaučové šelmy dokonalou zbraňou – ostrými pazúrikmi, ktoré dokážu (s výnimkou mačiatok) kedykoľvek zatiahnuť a pohybovať sa absolútne potichu. Mačkovité šelmy sa starajú o svoje pazúry, v prírode si ich „brúsia“ na kmeňoch stromov, v domácnosti však takúto možnosť nemajú. Škrabanie je pre mačku úplne prirodzený inštinkt, ktorý nie je možné (a ani žiaduce) obmedziť či odnaučiť – dokážeme ho len nasmerovať na miesto, ktoré chceme aby mačka škrabala, no a ako inak, je to škrabadlo. Pomocou škrabania sa mačka zbaví starej vrstvy pazúrov a vybije si energiu. Má to však aj dôležitý komunikačný význam – pomocou feromónov, ktoré vylučuje z labiek alebo z tvárovej oblasti si mačka značí svoj priestor – teritóriu a feromóny sú teda nesmierne dôležité nielen pre priestorovú orientáciu, no rovnako mentálnu pohodu mačiek.


„Spotené dlane“ nie sú pre mačky cudzím pojmom. Áno, aj mačky sa dokážu potiť, no len na obmedzenom mieste – na labkách, resp. vankúšikoch. Samotné labky však nie sú chodidlami, ale skôr prstami a teda mačky môžeme smelo označiť za stvorenia, ktoré chodia „po špičkách“.

 

Ostré ako britva


Dokonalou zbraňou mačiek je ich chrup, čo si určite povšimneme pri každom zívnutí našej mačky. Výrazné sú najmä očné zuby a ako inak, mačka má typický chrup mäsožravca. Každý typ zubov má inú funkciu, zatiaľ čo dlhé očné zuby slúžia najmä na uchopenie a usmrtenie koristi (alebo hračky 😊). Črenové zuby a stoličky slúžia na oddeľovanie menších kúskov potravy. No a aj tie maličké zúbky v prednej časti majú svoj význam – rezáky pomáhajú s oddeľovaním maličkých kúskov mäsa a tiež pri čistení. Mliečny chrup má 26 zubov, trvalý už 30. Zuby sú pre mačku dôležité, preto by sme sa mali o jej chrup patrične starať pravidelným čistením.  Je dôležité učiť mačku na túto procedúru už od mladého veku.


Problémy s chrupom a najmä zápal ďasien sú častými zdravotnými komplikáciami a hoc sa môžu zdať banálne, opak je pravdou, môžu mať fatálne následky pre zdravie a život mačky. Preto je dôležitá pravidelná kontrola chrupu zo strany majiteľa mačky, no dôležitú úlohu tiež hrajú pravidelné veterinárne prehliadky a dentálna hygiena.  Text: Robert Schemmer, Super zoo

41 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page