top of page

Benefity bežných potravín pre psyČučoriedky a brusnice

  • Čučoriedky aj brusnice sú perfektným antioxidantom nie len pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Sú inhibítormi karcinogénnych buniek a výrazne znižujú zápal v tele. Obsahujú dostatok vlákniny, vitamínu C a K. Navyše sú aj nízko kalorické, ale pozor, aj napriek tomu je to stále ovocie a obsahuje cukry. Takže podávať psíkom s mierou. Niektoré štúdie preukazujú dokonca zlepšenie zdravia mozgu zvieraťa, zlepšenú náladu a duševnú pohodu psa. Tieto bobuľovité plody prospievajú aj na močové cesty a obličky zvierat, zabraňujú infekciám. Brusnice taktiež pomáhajú detoxikovať organizmus. Kyselina salicylová je protizápalová a utlmuje bolesť. Brusnice sú vhodné pre staršie psíky alebo pre psy s artritídou.

Červená repa

  • Tak ako aj čučoriedky, tak aj červená repa nám vie dať prírodné farbivo, napríklad do pečených pamlskov pre havkáčov. Okrem iného ponúka omnoho viac. Červená repa je skvelá na detoxikáciu organizmu, podporuje tvorbu červených krviniek, má silné protizápalové účinky, bojuje proti rakovine a zlepšuje trávenie. Taktiež je samozrejme plná vitamínov, ako je napríklad vitamín E, C, B a minerálov ako je kremík, draslík, železo, horčík, vápnik, jód, meď, kyselina listová. Repa obsahuje veľa živín a málo kalórií.

Goji

  • Toto malé super ovocie napomáha k zlepšeniu imunitného systému, taktiež znižuje zápal, zlepšuje vitalitu srdca, mozgu a očí. Zaujímavosťou je, že ak je v tele nejaký zápal, goji v boji so zápalom nezvyšuje telesnú teplotu zvieraťa. V primeranom množstve vie byť prospešná pre organizmus.

Kurkuma

  • Kurkuma je silno protizápalová, antikoagulačná, protikarcinogénna. Je vhodné ju podávať ako doplnok ku strave psom trpiacich artritídou a bolesťou kĺbov. Zlepšuje mobilitu. Navyše je účinná aj proti tvoreniu zubného povlaku na zuboch a ďasnách.

Škorica

  • Inhalovanie škorice pomáha k vylepšeniu funkcie mozgu, čo sa dá využiť, napríklad pred tréningom. Tak isto ako kurkuma, aj u škorice jej protizápalové a antioxidačné účinky sú dobrým prostriedkom na tlmenie bolesti kĺbov pri artritíde u psov. Navyše je aj protiplesňová. Je vhodná pre psy trpiace rôznymi alergiami, pretože sú náchylnejšie na kvasinkové infekcie. Nie je vhodná pre gravidné suky. Tak ako je škorica prospešná, tak vie byť pri vyššom množstve škodlivá na pečeň a na krv môže mať koagulačný účinok. Preto nepodávajte psíkovi viac ako pol ČL denne. Lepšou voľbou bude cejlónska škorica.

Kokosový olej

  • Ďalšou super potravinou je kokosový olej. Má protivírusový, antibakteriálny a protiplesňový účinok. Je nápomocný pri redukcii hmotnosti zvieraťa a tiež bojuje s alergiami. Okrem iného kokosový olej je skvelý na podporu chuti, ak vám psík odmieta granuly stačí pridať malé množstvo do krmiva a miska ostane prázdna.

Vypracovala: Veronika Muchová, Vedúca predajne Žilina OC LIPA Park

83 views0 comments

Kommentare


bottom of page