top of page

Boj s blchami


Ak niekto z vašich známych osloví vášho domáceho miláčika Blška, je to milé. Čo je ale menej príjemné, keď tieto malé potvory reálne okupujú kožuch vášho maznáčika.


Viete, ako zistíte, že vaša mačka má blchy? Pri svetlejších farbách srsti je to jednoduchšie. Tam uvidíte čierne bodky, čo sú výkaly bĺch. Ak si nie ste istí, stačí ak tieto bodky zoberiete na navlhčenú papierovú utierku – ak po navlhčení zostávajú po bodkách na osuške hrdzavé škvrny, s vysokou pravdepodobnosťou ide o natrávenú krv vášho zvieracieho parťáka – a „zábava“ môže začať. Sú aj iné príznaky, podľa ktorých vieme určiť, že mačka má blchy. Ak sa mačka pričasto škriabe, je dobré, aby sme jej prezreli srsť. Niekedy je situácia bohužiaľ tak vážna, že vidíme blchy skákať.


Čo robiť, ak už blchy mačka má?


1. Zlikvidujte blchy na mačke


Čo sa týka bĺch na vašej mačke, môžete skúsiť viaceré spôsoby, ako sa zbaviť týchto nevítaných pasažierov. Prvá možnosť, zároveň aj najistejšia, je mačku okúpať. Je to veľmi efektívny spôsob ako zaraziť blchám ďalší útok na krv vašej mačky. Môžete použiť šampón, ktorý je po aplikácii nutné nechať pôsobiť. Odporúčame vám si vždy prečítať návod na použitie.


Ak predsa vaša trauma, a rovnako trauma vašej mačky bola privysoká, sú ďalšie možnosti ako sa zbaviť týchto krviprelievačov. Odporúčame kúpiť hrebeň, ktorý sa ľudovo nazýva „blcháč“. Čaká vás prácne vyčesanie bĺch z kožucha, no tento spôsob je veľmi účinný a vhodný na kombináciu so šampónom.


Máme tu predsa ešte jednu možnosť, ktorú môžete skombinovať s vyčesaním bĺch. Je to dosť delikátna záležitosť, nakoľko niektoré mačky nemajú rady zvuk spreja, ale účel svätí prostriedky. Ide o sprej, ktorý aplikujete na celé telo mačky a následne necháte pôsobiť. Potom je vhodné vyčesať malých drákulov zo srsti vašej milovanej gaučáčky.


2. Zlikvidujte blchy v prostredí


Nakoľko až 95% bĺch žije mimo hostiteľa, je podstatné sa sústrediť na zneškodnenie bĺch, ako na zvieratku, tak aj v jeho prostredí. A ako je to možné? Blchy kladú vajíčka, ktoré odpadávajú do prostredia. Larvy, ktoré sa živia organickým materiálom, kukly a už spomínané vajíčka predstavujú 95% populácie blšieho osadenstva vašej mačky. Nemajte však obavy, sú rôzne možnosti ako zneškodniť blchy u vás doma. Pohodlným spôsobom je využitie spreja. Nezabúdajte však, že je dôležité jeho aplikáciu ešte zopakovať. Veľmi účinným sa ukázalo aj využitie vysokých teplôt na zneškodnenie bĺch v prostredí. Môžete použiť naparovaciu žehličku alebo parné čističe – je potrebné očistiť, oprať či inak ošetriť prateľné veci – deky, obliečky, pelechy či koberce s ktorými mačka prichádzala do kontaktu.


3. Zabráňte opätovnému napadnutiu blchami


Posledné, čo by som zaradila do kategórie „už mám blchy“, sú pipety. Síce pre mňa nie sú úplne vhodné na boj, ale skôr ako prevencia – a prevencia je základ. Každopádne vieme, aké sú mačky. Nie každá nechá so sebou manipulovať tak dlho, aby ste mohli vybrať všetkých škodcov. Niektoré nevydržia zvuk spreja. Iné zase nedáte do vane, a predstava kúpeľa je rovnako nepredstaviteľná ako pre vás, tak aj pre vašu mačku. Preto je jedno z riešení podanie pipety.


Pri pipetách treba dávať pozor na to, či sa jedná o SPOT ON, alebo LINE ON pipetu. Na trhu máme rôzne druhy pipiet. Pri pipetách SPOT ON aplikujeme pipetu na jedno miesto na tele - väčšinou sa používa miesto na krku mačky, aby si ho nevedeli oblízať. Pri pipetách LINE ON, ako už názov trošku napovedá, ide o taký druh, ktorý aplikujeme na celú časť chrbtice.


Rovnako je dôležité aby sa pipety dostali až na kožu. Pokiaľ ich necháte iba na srsti , bohužiaľ budú neúčinné.


Je nutné, po každom napadnutí blchami mačičku aj odčerviť, nakoľko blchy často prenášajú, iné parazity, ako napríklad pásomnice.


Ako je ale známe, vždy je lepšia prevencia. Do prevencie by som zahrnula aj obojky, pipety a tabletky. Je obzvlášť nutné dávať si pozor na prípravky, ktoré používame pre mačky. Pre mačky je toxický prípravok PERMETRÍN, ktorý sa často používa v prípravkoch pre psov. Preto ak máte aj psíka aj mačičku, je nutné si pozrieť zloženie, aby ste si neotrávili zvieratko. A aj kvôli tomuto je nevhodné používať antiparazitiká pre psov a aplikovať ich pre mačky.


Vypracovala: Eva Šurkalová, chovateľka mainských mývalích mačiek, Super zoo Prievidza

2,246 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page