top of page

Boston teriérAmerický gentleman, alebo ako sa z bitkára v zápasoch stal prítulný kamoš, ktorého si zamilujete. Malý, ale šikovný účastník agility, veselý spoločník na hory, ale aj pohoďák na gauč. Tento vnímavý a citlivý psík sa vám proste prispôsobí.


História plemena:


Boston teriér pochádza zo Spojených štátov, konkrétne z Bostonu, kde je veľmi populárny ako domáci miláčik. Toto plemeno bolo šľachtené v polovici 19. storočia z anglického buldoga, boxera a bieleho anglického teriéra. V Amerike ho nazývali „americký gentleman“, pretože je to malý, prítulný, zároveň veľmi inteligentný a bystrý pes. Štandard plemena bol uznaný v roku 1995 pod FCI číslom 140.


Patrí do FCI skupiny 9. spoločenské a sprievodné psy, sekcia 11. malé dogovité psy, bez skúšky.


Povaha a vzhľad plemena:


Boston je milý, živý, temperamentný pes, ľudia si ho zvyknú zmýliť s francúzskym buldočkom. Je veľmi šikovný, učenlivý, pružný, vytrvalý, obratný, veselý, vysokointeligentný. Využíva sa na rôzne kynologické športy či už agility, výstavy psov, ale aj na turistiku. Je veľmi prispôsobivý a tým pádom je vhodný pre akúkoľvek vekovú kategóriu budúcich majiteľov. Ako u väčšiny psov aj u bostona sa odráža povaha samotného majiteľa. Nie je vhodný na kotercový chov, nakoľko je to malé krátkosrsté plemeno, ktoré môže mať v lete problém s veľkými horúčavami, ale aj v zime s nízkymi teplotami. Boston teriér každého upúta svojou povahou, malým svalnatým telom s čierno-bielym sfarbením, prípadným žíhaním, o ktorom sa traduje, že symbolizuje zrovnoprávnenie černochov a belochov. Majú vyváženú bielu farbu na celom tele. Veľmi zaujímavé u tohto plemena je to, že sa rodia s krátkym a úzkym chvostíkom. Riziko u týchto psoch je to, že majú niekedy problémový pôrod, ktorý vo väčšine prípadov končí cisárskym rezom.


Exteriér plemena:


Boston má malé svalnaté telo s tenkými nožičkami. Hlava má byť primeraná k telu, kvadratická. Líca sú ploché, nos je čierny. Papuľa je krátka, široká. Zuby sú malinké a pravidelné, zhryz je kliešťový alebo s dostatočným predhryzom, aby bola papuľa kvadratická. Oči sú umiestnené ďaleko od seba, tmavé a veľké. Uši sú malé a vztýčené. Trup by mal byť krátky a línia chrbta rovná a krátka. Hrudník dostatočne hlboký a široký. Predné končatiny sú dostatočne široko od seba v jednej línii s lopatkami. Labky sú malé, okrúhle, vlčie pazúriky sa odstraňujú. Stehná sú silné a svalnaté, kolená dobre zauhlené. Srsť je krátka, lesklá a hladká.


Boston teriér je psík vhodný pre akéhokoľvek majiteľa, určite potrebuje pohyb, každodennú aktivitu a milujúceho človeka.


Vypracovala: Katka, asistent predaja, Super zoo Komárno


111 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page