top of page

Dbajte na pitný režim psíkov počas leta


Či už chováte psíka na záhrade, alebo v byte, musí mať neustály prístup k čerstvej, chladnej vode. Psy chované vonku na záhrade je potrebné pravidelne kontrolovať, napriek tomu, že majú možnosť sa skryť v tieni. Ak sú teploty naozaj vysoké, je vhodné umožniť psom prístup do chladnejších častí domu, garáže, či pivnice – spravidla stačí premiestniť pelech. V horúcich dňoch psy často dávajú prednosť ležaniu na chladnejšej dlažbe, sem im premiestnite aj misku s vodou.


Hyperhydratácia

Hyperhydratácia, čiže intoxikácia psa vodou, nastáva vtedy, keď pes prehltne veľké množstvo vody počas šantenia sa vo vode, ako je napríklad aportovanie hračiek alebo skákanie do vody. Pes si v danú chvíľu neuvedomí, že prijal viac vody, než jeho organizmus zvládne spracovať a môže nastať problém. Riziko pre psov je tiež obľúbené chytanie tečúcej vody z hadice. Krvná plazma sa zriedi a bunky vnútri tela sa začnú nalievať tekutinou. To spôsobí ich poškodenie. Voda obsahuje ióny, ktoré spôsobujú "predávkovanie vodou", preto sa nerovnováha medzi nimi prejavuje hlavne opuchom mozgu.


Prejavy hyperhydratácie

Aj tu ide o minúty, ihneď vyhľadajte pomoc veterinára, ak spozorujete niektorý z príznakov:

  • Ťažkosti s dýchaním, zvracanie

  • Nadmerné slinenie a močenie

  • Strata koordinácie, letargia

  • Kŕče, nadúvanie

  • Bledé sliznice, rozšírené zrenice

  • Bezvedomie (pokročilé štádium)

Ako psa chrániť?

Ako vždy je na mieste prevencia. Majte psa počas vyvádzania vo vode a aportovania hračiek pod kontrolou. Nenechajte psa dlho chytať tečúcu vodu z hadice alebo z kropiaceho zariadenia. Bohužiaľ, väčšina prípadov končí poškodením mozgu alebo smrťou psa.


Vypracovali: Katarína Valíčková a Barbora Grusová, ambasádorky Super zoo

39 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page