top of page

Kastrácia mačky


Aegon a Abbiegail Little Biscuits*HU (4 roky) odchov z Chovnej stanice Little Biscuits

Či už ide o mačky, ktoré máme voľne sa potulujúce v okolí nášho domova, starajúce sa o „stabilizáciu“ populácie okolitých hlodavcov, alebo máme doma pohodlného gaučáka, je vždy dobré myslieť na ich welfare. Jedným z benefitov mačacieho príjemného života je kastrácia. Aj keď je táto citlivá téma v spoločnosti často polarizovaná, v tomto článku sa zameriame najmä na jej benefity.


Koka Kola Hammamet Yasmine*Sk (8 rokov) Evina prvá mainská mývalia mačka 


Ako prvé by som podotkla výhody kastrácie pri mačke chovanej v byte. Možno si poviete, mačka, ktorá je zavretá vnútri a pod kontrolou majiteľa nemá náhodné príležitosti na ďalšie rozmnožovanie sa. Hoci je to pravda, je nutné podotknúť, že jej cyklus stále prebieha, aj keď je mačka držaná iba vo vnútri. Tým, že doma svietime, rozhadzujeme mačke cyklus a vďaka tomu môže mať ruju častejšie, pretože naše umelé osvietenie na ňu vplýva dlhšiu dobu, než prirodzené svetlo v prírode voľne žijúcim mačkám. U mačiek, ktoré nie sú kastrované, môžu nastať rôzne zdravotné komplikácie, ktoré dokáže vyriešiť len kastrácia.Cirius Little Biscuits*HU (3 roky) odchov z Chovnej stanice Little Biscuits

Jedným z hlavných problémov môže byť pyometra - zápal maternice. Poznáme dve jej formy, uzavretú alebo otvorenú. Pri otvorenej forme máte šťastie, pretože hnis vychádza von, a vy si vďaka tomu máte možnosť všimnúť, že s vašim domácim miláčikom niečo nie je v poriadku. Pri uzatvorenej forme pyometry je to oveľa ťažšie, pretože hnis nevyteká von, ale plní sa ním maternica a pri neskorom spozorovaní problému ide doslova o život. Pri oboch formách je niekedy problém mačičku zachrániť, preto sa vyžaduje okamžitá reakcia a zásah veterinára. Tu už sa bavíme o minútach, ktoré rozhodujú medzi životom a smrťou. Ak pyometra nie je liečená, môže u vašej mačičky nastať sepsa a tam už sa jej naozaj nedá pomôcť. V tomto prípade nie je prevenciou tehotenstvo, pretože aj mačky, ktoré porodili aspoň raz mačiatka môžu aj tak dostať pri ďalšej ruji pyometru. Pri nekastrovaných mačkách môžu pod vplyvom častých rují nastať rôzne hrubnutia materníc, až tvorba cýst. Rovnako sa mačke môžu zapáliť mliečne žľazy.


Pri kocúroch je to trošku iné, oni nemajú vymedzený čas ruje, sú pripravení 24/7 na to, aby sa rozmnožovali. Po kastrácii a po znížení testosterónu predídeme v budúcnosti problémom spojenými s močovými kameňmi a zápalmi.Dudka Shadow (5 rokov), zachránená mačička, bytová

Pri vonkajších mačkách je problém trošku obšírnejší. Mnohokrát vidíte na sociálnych sieťach fotografie zúbožených mačiatok, alebo dospelých mačiek po niekoľkých pôrodoch. Ich populácia nie je kontrolovaná. Nakoľko ide o zvieratá, ktoré akokoľvek milujeme, je nutné si pripomenúť, že sa bytostne riadia pudom. Vonkajšie mačky nie sú poväčšine nijako chránené pred okolitým svetom a rodia väčšinou voľne, v senníkoch alebo v opustených priestoroch, kde každý pôrod je obrovský stres. Ďalšou záťažovou situáciou je pre ne ochrana svojho potomstva. Privádzať na svet potomstvo môžu už malé mačatá, ktoré ešte sami celkom nevedia, ako sa o seba postarať, nakoľko mačky môžu zostať nakryté aj v piatom mesiaci života.


Možno sa pýtate, aké sú benefity pre vás, keď už vyčleníte z rodinného rozpočtu sumu na kastráciu. Prinášame zopár dobrých argumentov. Pokiaľ je kocúr nekastrovaný, môže si začať v byte alebo v dome značkovať svoje teritórium, čo nie je zrovna najpríjemnejší puch. Moč nekastrovaného kocúra je oveľa silnejší, ako u kastráta. Ak si kocúr už raz začne značkovať teritórium, nemusí s tým prestať ani po vykastrovaní. Pri mačkách sa tento problém vyskytuje tiež. Áno, aj mačky si môžu značkovať svoje územie. Rovnako ak ste už počuli mačku v ruji, je ozaj zážitok, pri ktorom nefungujú ani najlepšie štuple do uší. Treba sa pripraviť na týždeň bez spánku. Niektoré mačky vám môžu padnúť do permanentnej ruje. V tomto prípade ide už o problém, ktorý trvá dlhšie ako týždeň.Bon Bon Little Biscuits*HU (4 roky)

Na internete nájdete veľa článkov na tému kastrácie, niektoré ju podporujú, iné nie. Samotná kastrácia je jednoduchý veterinárny zákrok, pri kocúroch sa dokonca ani nepoužíva šijací materiál. Veľa veterinárov už prevádza kastrácie úplne bežne. Samozrejme, každá operácia prináša určité riziká, preto veľa kliník ponúka pre vášho zvieracieho miláčika predoperačné vyšetrenie.

Čoho sa báť nemusíte, ak mačku vykastrujete? Na túto tému je už napísaných veľa štúdií. Nemusíte sa báť zastavenia rastu, močových kameňov ani poškodenia močovej trubice pri kocúroch. Často sa stáva, že ak sa vyskytnú takéto typy zdravotných problémov, sú pripisované kastrácii, čo však nie je pravda. Väčšinou ide už o konkrétny genetický problém, ktorý neovplyvní kastrácia. Ďalšia častá dezinformácia je, že vonkajšie mačky prestanú loviť, keď sú vykastrované. Opäť by som rada vyvrátila tento mýtus. Práveže sa z nich stávajú oveľa efektívnejší lovci, nakoľko ich neovládajú hormóny a túžba sa rozmnožovať. A samozrejme, maternica, vaječník a semenníky z nich nerobia lepších lovcov.


V poslednom rade by som rada apelovala na tých z vás, čo ste tento článok prečítali až do konca. Situácia v našich uliciach je alarmujúca. Nikto od vás neočakáva, aby ste išli do ulíc, odchytávali mačky a kastrovali ich, ale viete im pomôcť aj inak. Môžete podporiť vaše lokálne OZ – občianske združenie, ktoré sa stará o udržanie populácie ferálnych mačiek. Trpia nevinní a je na čase im pomôcť.


Za pomoc pri vypracovaní článku by som rada poďakovala veterinárnej sestričke Simone Valentovej.


Vypracovala: Eva Šurkalová, Super zoo Prievidza, chovateľka mainských mývalích mačiek, chovná stanica Little Biscuits; Ardanovce


194 views0 comments

Recent Posts

See All

Ragdoll

Comments


bottom of page