top of page

Koža a srsť mačky


Mačky sú veľmi čistotné zvieratá, ktoré strávia denne niekoľko hodín starostlivosťou o svoje telo. Je to ich inštinktívne správanie, kedy sa snažia zbaviť všetkých pachov, ktoré by ich mohli odhaliť inému predátorovi. Sú mačky, ktoré majú veľa srsti, alebo také, ktoré nemajú srsť vôbec.


Aká je starostlivosť o kožu a srsť?


Pri bezsrstých mačkách ako Sphynx je potrebné časté kúpanie. Na bežnej mačacej koži sa tvorí maz, vďaka ktorému mačacie chlpy majú svoj prirodzený olej a sú lesklé. Avšak pri bezsrstých plemenách tento maz nie je prirodzene vstrebaný do chlpov, preto je potrebné sa o kožu bezsrstej mačky starať viac, aby sme ju odmastili.


Pri krátkosrstých plemenách je potrebné zvýšiť pozornosť hlavne v období jari a jesene, alebo pri prudkých zmenách počasia. Vtedy častejšie strácajú srsť. V týchto prípadoch je dobré použiť prípravok na urýchlenie výmeny srsti. Na trhu je viacero prípravkov, tekuté prípravky sú mačky obvykle príjmajú veľmi dobre. Rovnako vhodné je mačky v tomto období častejšie česať, alebo okúpať.


Srsť dlhosrstých mačiek vyžaduje nepretržitú starostlivosť. V bežnom období mimo aktívneho pĺznutia odporúčame dlhosrsté mačky aspoň 2-3 x krát do týždňa prečesať a aspoň raz za pol roka okúpať, aby sme ju zbavili odumretých chlpov. V období pĺznutia je dobré pridávať aj takýmto mačkám prípravok na urýchlenie výmeny srsti.


Čo je vhodné podávať našim mačacím krásaviciam celoročne, aby sme boli nápomocní kráse a kvalite ich srsti a kože? My odporúčame lososový olej. Ten je veľmi prospešný aj iným častiam mačacieho tela, ako je napríklad mozog a srdce. Je ale dobré uviesť, že pokiaľ vaša mačka nie je zvyknutá na takýto olej, treba ho začať pridávať v malých dávkach, pretože je to predsa len olej a jeho konzistencia môže spôsobiť mäkšiu stolicu, až hnačku.


Aké problémy sa u mačky môžu vyskytnúť so srsťou a kožou?


Rovnako ako nám ľudom, aj mačkám sa môžu tvoriť lupiny. V prevažnej väčšine ich tvorba odzrkadľuje problém s krmivom. Je možné, že mačke nemusela sadnúť niektorá zo zložiek krmiva. Avšak môže ísť aj o oveľa závažnejší problém, preto je dobré sa v tomto smer vždy poradiť so svojim veterinárnym lekárom. Treba tiež spozornieť, ak sa u mačky vyskytne zvýšené vypadávanie srsti bez zjavnej príčiny. Aj túto problematiku je dobré konzultovať s veterinárnym lekárom. Srsť vášho zvieratka vám vždy prezradí, či je s ním všetko v poriadku. Preto je dôležité sledovať rôzne zmeny na srsti či koži vášho zvieraťa. Vďaka tomu viete včas odhaliť jeho viaceré zdravotné problémy včas.


Vypracovala: Eva Šurkalová, chovateľka mainských mývalích mačiek, Super zoo Prievidza
130 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page