top of page

Kúpanie malých cicavcovKeď sa povie kúpanie, väčšina ľudí si predstaví kúpeľ vo vode. Vo svete malých cicavcov sa voda sype a to v podobe piesku. Kúpeľ vo vode je pre malé cicavce nevhodný. Praktizujeme ho jedine vtedy, ak to určí veterinár, napr. pri rôznych kožných ochoreniach, parazitoch a pod. Aj v týchto prípadoch sa niekedy dá vyhnúť kúpeľu celého tela, napr. potieraním liečiva na kožu. Pri kúpeli vodou hrozí totiž týmto zvieratkám prechladnutie, dokonca až nebezpečný zápal pľúc. Napríklad králičí kožúšok sa skladá z troch vrstiev rôznych druhov srsti, ktoré je extrémne ťažké vysušiť. Pri škrečkoch, pieskomiloch či osmakoch riskujeme infarkt zo stresu. 


Väčšina zvierat sa o svoju srsť stará, avšak často v srsti môžu byť zachytené malé čiastočky z jeho bezprostredného okolia, ktoré sa sú pre zviera náročnejšie na odstránenie. V takýchto prípadoch prichádza na pomoc kúpeľ v podobe pieskového kúpeľa.  


Čo je to pieskový kúpeľ? 

Pieskový kúpeľ prebieha tak, že sa zvieratko váľa v nádobe plnej kúpacieho piesku. Zviera nádobu používa samo, nepotrebuje našu asistenciu. Pieskový kúpeľ prináša mnoho benefitov, ako udržiavanie zdravej srsti i pokožky, prirodzený „enrichment“ a zábavu, zvieratko dostane ďalší podnet k pohybu, hrabaniu a váľaniu sa. Pieskový kúpeľ znižuje množstvo prirodzených olejov a nečistôt v srsti. Piesok taktiež napomáha odpudzovať parazity. V prípade, ak máte podozrenie, že zvieratko má parazity kontaktujte svojho veterinára. 


Aký piesok používame? 

Pre pieskový kúpeľ používame špeciálny kupací piesok formulovaný pre drobné cicavce. Je dezinfikovaný, jemný a bezprašný. Tento piesok je mäkký pre ich malé jemné labky a nedráždi pokožku. Bezprašnosť zabezpečuje, že našim malým miláčikom nespôsobíme respiračné problémy. Nepoužívame iné druhy pieskov, ako sú akváriové piesky, alebo piesky do detských pieskovísk. Tieto piesky sú častokrát veľmi prašné a obsahujú veľké alebo ostré častice.  

 

Pre ktoré zvieratá je pieskový kúpeľ vhodný?  


Pieskomil mongolský 

U týchto zvieratiek je známe, že piesok milujú. Ideálne je chovať ich na pieskovom podloží, aby si mohli vytvárať tunely, hrabať a šantiť v piesku. Pieskové podložie vytvoríme z piesku pre malé cicavce a kúskami sena, slamy, alebo menších konárikov. Vytvárame horizontálne vrstvy – pieskové vrstvy, senné vrstvy (aby sa pieskomilom ich podzemné komôrky nezrútili). Pokiaľ to nie je možné, je vhodné im do chovného zariadenia umiestniť aspoň nádobu, v ktorej bude min. 10 cm  hlboká vrstva piesku. Ideálne je zvoliť čím väčšiu nádobu, napr. o rozmere 30x20 cm. Tento priestor by mal slúžiť iba na vyšantenie pieskomila v piesku. Piesok v nádobe pravidelne preosievame od nečistôt lopatkou, pokiaľ je veľmi znečistený je potrebné ho celý odstrániť a vymeniť za nový. 

 

Osmak degu 

Osmaky milujú pieskové kúpele. Nie je u nich vhodné používať piesok ako podložie v chovnom zariadení ako u pieskomilov, ale je vhodné im umožniť vyšantiť sa v piesku. Môžeme pre nich použiť nádobu o rozmere 30x20 cm s výškou steny aspoň 15 cm. Hĺbka piesku je min. 7-10 cm. Piesok v nádobe pravidelne preosievame od nečistôt lopatkou, pokiaľ je veľmi znečistený je potrebné ho celý odstrániť a vymeniť za nový. 

 

Škrečky 

Piesková nádoba je vhodná aj pre škrečkov. Kľudne postačí aj nerezová miska s priemerom 14 cm u škrečkov roborovského a džungarských. Pri škrečkoch sýrskych odporúčame  nádobu o rozmere 20x15 cm. Hĺbka pieskovej podstielky by mala byť aspoň 4-7 cm (v závislosti od veľkosti). Piesok v nádobe pravidelne preosievame od nečistôt lopatkou, pokiaľ je veľmi znečistený je potrebné ho celý odstrániť a vymeniť za nový.  

 

Činčila vlnatá 

Pri chove týchto krásnych zvieratiek sú pieskové kúpele nevyhnutné. Ideálne je, ak má kúpacia vanička okrúhly tvar, aby sa zvieratko vedelo v piesku dobre vyváľať. Kúpacie vaničky odporúčame pre činčily v juniorskom veku. Pre dospelé činčily môžeme zvoliť aj guľaté akvárium, prípadne nádobu o rozmere minimálne 30x30 cm. Hrúbka pieskovej podstielky min. 3-4 cm. Pieskový kúpeľ poskytujeme 2-3 krát do týždňa aby nedochádzalo k prílišnému vysúšaniu pokožky. Piesok v nádobe pravidelne preosievame od nečistôt lopatkou, pokiaľ je veľmi znečistený je potrebné ho celý odstrániť a vymeniť za nový.  

 

Pri morských prasiatkach sa pieskové kúpele nepraktizujú. O ich srsť sa staráme pravidelným česaním. Ak sa pri morčiatkach vyskytne situácia, že sa nechtiac úplne zašpinia (napríklad pri ich výletoch, keď ich púšťame z klietky von, aby si pobehali), vtedy je možné ich okúpať vo vode. Ideálne je, aby voda mala teplotu 32 až 35 °C. Ak chceme použiť aj šampón, vyberáme tie, ktoré sú vhodné pre malé cicavce. Nesmierne dôležité je úplné vysušenie srsti zvieraťa.  

 

Taktiež pri zakrslých králikoch sa pieskové kúpele nepraktizujú. Ich srsť je potrebné upravovať pravidelným česaním. Pri králikoch však vieme tento piesok použiť do hrabacieho boxu. Z praxe sme zistili, že najčastejšie chovateľov králikov trápi zašpinený králik od trusu v oblasti medzinožia. To by sa však zdravému králikovi nemalo stávať. V tomto prípade je vhodné navštíviť veterinára, ktorý sa zameriava na drobné cicavce. Ak sa nášmu králikovi predsa len podarí vystrojiť neplechu, pri ktorej sa zašpiní, je ideálne ho očistiť vlhčenými utierkami určenými pre zvieratá, prípadne znečistené miesta omyť pod teplou vodou a dôkladne osušiť. Celého králika nikdy nekúpeme.  

 

Vypracovali: Mgr. Mária Ivanová, Partnership manažér Super zoo, Ľudmila Vargová, Super zoo Prešov Ľubotice, amabsádor Super zoo

29 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page