Šteniatko v domácnosti

Updated: Apr 15, 2021

Užitočné rady, ako postupovať pri správnom výbere nového člena vašej domácnosti. Dozviete sa, na čo si dať pozor, čoho sa vyvarovať a na čo byť pripravený.

Nový člen vašej rodiny


Príchod šteniatka do rodiny je vždy radostná udalosť, pretože ste si práve priniesli domov najlepšieho priateľa na niekoľko ďalších rokov. Pred obstaraním je potrebné premyslieť zopár vecí, ktoré začínajú tým, že s obstaraním šteňaťa musí súhlasiť celá rodina a vopred zistíme, či prítomnosť psa nespôsobí niekomu alergiu.

Čo treba zvážiť?


Čas a financie

V prvom rade je potrebné si dobre zvážiť, či máte dostatok času a financií, aby ste si mohli psíka dovoliť. Psík potrebuje pravidelné vychádzky a adekvátne psychické a fyzické zamestnanie. Treba počítať s tým, že medzi náklady spojené s vlastníctvom psíka nepatria len tie pravidelné, aj jednorazové (tzv. neočakávané), napríklad v prípade ochorenia.


Výber plemena

Aké plemeno bude vyhovovať vášmu životnému štýlu? Povahové črty a predispozície plemena dokážeme zistiť na základe jeho pôvodného zamerania. Hľadáte športové plemeno alebo skôr gaučového maznáčika? Chcete strážneho psa alebo psíka, ktorý sa bude kamarátiť? A čo tak rodinný psík vhodný k deťom?

Kde šteniatko zaobstarať?

Ak chcete psíka daného plemena, vyberte si chovateľskú stanicu, kde sa predávajú šteniatka s preukazom ich pôvodu. V prípade, že na čistokrvnosti netrváte, je vhodnou voľbou výber psíka z útulku. Jednej psej dušičke bez domova zmeníte celý svet. V útulku na svoju šancu čakajú väčšinou dospelé a staršie psy krížencov, ale natrafiť môžete aj na šteňatá.


Kto psíka postráži v prípade potreby?

V dnešnej dobe existujú kvalitné psie hotely, ktoré sa o psíka postarajú alebo ho môžete zveriť niekomu z rodiny, prípadne niekomu spoľahlivému z okruhu priateľov.

Kde bude psík bývať?

V prípade, že máte byt, tak je to jasné. Ak máte domček so záhradou, tak si musíte ujasniť, či bude psík ubytovaný vonku alebo s vami doma. Pri permanentnom pobyte vonku je potrebné záhradu prispôsobiť. Miesta, na ktoré psík nemá mať prístup, ohraďte plôtikom alebo mu znemožnite prístup do určitej časti záhrady.

Pred kúpou


Kým si po šteňa pôjdete, musíte sa naň pripraviť. Prejdite si byt alebo záhradu očami malého zvedavého šteňaťa a berte do úvahy potenciálne nebezpečenstvo, ktoré sa mu môže prihodiť. Ide hlavne o zabezpečenie káblov, balkóna, toxických látok, pre psa jedovatých rastlín alebo miest, z ktorých šteňa môže spadnúť. Mimo dosahu zvedavého šteňaťa treba uchovať aj cennosti. Deťom vysvetlite, aby psíka nerušili, keď spí alebo ho inak neprovokovali. Nikdy nenechávajte psíka s dieťaťom/deťmi osamote!

Základná výbava

 • Krmivo granuly, konzervy - spočiatku sa držíme rovnakej značky, ktorou kŕmil chovateľ, následne môžeme postupne prejsť na inú

 • Misky na krmivo a na vodu

 • Pelech

 • Zábrana ohrada, zábrana do dverí alebo priestranná klietka - vymedzí šteňaťu priestor počas vašej neprítomnosti

 • Klieštiky na pazúriky

 • Kefa na srsť podľa typu srsti

 • Šampón

 • Hračky adekvátne veľkosti šteňaťa

 • Antiparazitiká

 • Prepravka v nej si šteňa už privezieme, potom ju budeme potrebovať napr. pri ceste k veterinárovi

 • Koterec a búda bezpečný koterec a do neho búdu, najlepšie s predsienkou

Prvé dni


So šteniatkom by ste mali byť minimálne týždeň doma. Ideálne sú však dva týždne, aby sa šteňa mohlo postupne učiť samote i socializácii. Šteňa bude zrazu odtrhnuté od svojej matky, súrodencov a z prostredia, ktoré tak dôverne pozná, preto mu štart do nového života urobte čo najpríjemnejší.


Všetko mu ukazujte

Najprv jeho miesto, potom postupne celý byt, dom alebo záhradu. Je dobré, keď vám chovateľ dá so sebou napríklad deku, z ktorej ucíti svoju pôvodnú svorku a bude ho to upokojovať. So šteniatkom sa v posteli spí dobre, ale štyridsať kilovému psovi potom už ťažko vysvetlíte, že ho v posteli nechcete, pretože zaberá veľa miesta a vadia vám všadeprítomné chlpy.