top of page

Šteniatko v domácnosti

Updated: Apr 15, 2021

Užitočné rady, ako postupovať pri správnom výbere nového člena vašej domácnosti. Dozviete sa, na čo si dať pozor, čoho sa vyvarovať a na čo byť pripravený.

Nový člen vašej rodiny


Príchod šteniatka do rodiny je vždy radostná udalosť, pretože ste si práve priniesli domov najlepšieho priateľa na niekoľko ďalších rokov. Pred obstaraním je potrebné premyslieť zopár vecí, ktoré začínajú tým, že s obstaraním šteňaťa musí súhlasiť celá rodina a vopred zistíme, či prítomnosť psa nespôsobí niekomu alergiu.

 

Čo treba zvážiť?


Čas a financie

V prvom rade je potrebné si dobre zvážiť, či máte dostatok času a financií, aby ste si mohli psíka dovoliť. Psík potrebuje pravidelné vychádzky a adekvátne psychické a fyzické zamestnanie. Treba počítať s tým, že medzi náklady spojené s vlastníctvom psíka nepatria len tie pravidelné, aj jednorazové (tzv. neočakávané), napríklad v prípade ochorenia.


Výber plemena

Aké plemeno bude vyhovovať vášmu životnému štýlu? Povahové črty a predispozície plemena dokážeme zistiť na základe jeho pôvodného zamerania. Hľadáte športové plemeno alebo skôr gaučového maznáčika? Chcete strážneho psa alebo psíka, ktorý sa bude kamarátiť? A čo tak rodinný psík vhodný k deťom?

Kde šteniatko zaobstarať?

Ak chcete psíka daného plemena, vyberte si chovateľskú stanicu, kde sa predávajú šteniatka s preukazom ich pôvodu. V prípade, že na čistokrvnosti netrváte, je vhodnou voľbou výber psíka z útulku. Jednej psej dušičke bez domova zmeníte celý svet. V útulku na svoju šancu čakajú väčšinou dospelé a staršie psy krížencov, ale natrafiť môžete aj na šteňatá.


Kto psíka postráži v prípade potreby?

V dnešnej dobe existujú kvalitné psie hotely, ktoré sa o psíka postarajú alebo ho môžete zveriť niekomu z rodiny, prípadne niekomu spoľahlivému z okruhu priateľov.

Kde bude psík bývať?

V prípade, že máte byt, tak je to jasné. Ak máte domček so záhradou, tak si musíte ujasniť, či bude psík ubytovaný vonku alebo s vami doma. Pri permanentnom pobyte vonku je potrebné záhradu prispôsobiť. Miesta, na ktoré psík nemá mať prístup, ohraďte plôtikom alebo mu znemožnite prístup do určitej časti záhrady.

 

Pred kúpou


Kým si po šteňa pôjdete, musíte sa naň pripraviť. Prejdite si byt alebo záhradu očami malého zvedavého šteňaťa a berte do úvahy potenciálne nebezpečenstvo, ktoré sa mu môže prihodiť. Ide hlavne o zabezpečenie káblov, balkóna, toxických látok, pre psa jedovatých rastlín alebo miest, z ktorých šteňa môže spadnúť. Mimo dosahu zvedavého šteňaťa treba uchovať aj cennosti. Deťom vysvetlite, aby psíka nerušili, keď spí alebo ho inak neprovokovali. Nikdy nenechávajte psíka s dieťaťom/deťmi osamote!

Základná výbava

 • Krmivo granuly, konzervy - spočiatku sa držíme rovnakej značky, ktorou kŕmil chovateľ, následne môžeme postupne prejsť na inú

 • Misky na krmivo a na vodu

 • Pelech

 • Zábrana ohrada, zábrana do dverí alebo priestranná klietka - vymedzí šteňaťu priestor počas vašej neprítomnosti

 • Klieštiky na pazúriky

 • Kefa na srsť podľa typu srsti

 • Šampón

 • Hračky adekvátne veľkosti šteňaťa

 • Antiparazitiká

 • Prepravka v nej si šteňa už privezieme, potom ju budeme potrebovať napr. pri ceste k veterinárovi

 • Koterec a búda bezpečný koterec a do neho búdu, najlepšie s predsienkou

 

Prvé dni


So šteniatkom by ste mali byť minimálne týždeň doma. Ideálne sú však dva týždne, aby sa šteňa mohlo postupne učiť samote i socializácii. Šteňa bude zrazu odtrhnuté od svojej matky, súrodencov a z prostredia, ktoré tak dôverne pozná, preto mu štart do nového života urobte čo najpríjemnejší.


Všetko mu ukazujte

Najprv jeho miesto, potom postupne celý byt, dom alebo záhradu. Je dobré, keď vám chovateľ dá so sebou napríklad deku, z ktorej ucíti svoju pôvodnú svorku a bude ho to upokojovať. So šteniatkom sa v posteli spí dobre, ale štyridsať kilovému psovi potom už ťažko vysvetlíte, že ho v posteli nechcete, pretože zaberá veľa miesta a vadia vám všadeprítomné chlpy.

Privolanie

Od začiatku na psíka volajte jeho menom. Veselo, povzbudivo, a keď k vám pribehne, odmeňte ho. Odmeňujte ho za každý, hoci nepatrný úspech.


Návyky

Od prvého dňa učte psíka čistotnosti. Vezmite ho von zakaždým, keď sa zobudí alebo po kŕmení. Po vykonaní potreby psíka na správnom mieste intenzívne chváľte.


Povely

Od druhého dňa môžete šteňa začať učiť povely "sadni, zostaň a ku mne" atď. Pamätajte, pes sa v tomto veku učí veľmi rýchlo, ale pozornosť neudrží dlho.

Samota

Aj keď v prvých dňoch venujete šteniatku zvýšenú pozornosť, nezabúdajte ho zvykať si aj na vašu neprítomnosť. Najskôr na pár desiatok minút, no intervaly neskôr predlžujte - pre pohodové spolužitie so psom je to nutné. Skvelým pomocníkom je klietka, z ktorej sa neskôr môže stať útulný domček a priestor vášho štvornohého parťáka.


Návšteva veterinára

Počas prvého týždňa navštívte veterinára. Ten šteňa prehliadne a dohodne sa s vami na ďalšom očkovaní a odčervení.

 

Zoznamovanie


Do 16. týždňa je najlepší čas pre zoznámenie šteňaťa so všetkým, s čím sa v budúcnosti stretne. Hovorí sa tomu socializácia. Tá obnáša kontakt s ľuďmi, psami, jazdu v rôznych dopravných prostriedkoch, rôzne zvuky, pachy, povrchy, skrátka ho vystavíme všetkým situáciám, ktorým bude musieť v budúcnosti čeliť.

Šteňa by malo nazbierať iba pozitívne skúsenosti, nikdy ho do ničoho nenútime. Každú negatívnu skúsenosť si šteňa zapamätá a v budúcnosti by sa vám to mohlo vypomstiť. Preto napr. zoznamujeme iba s priateľskými a dobrými psami, ktoré sú správne socializované, vždy pod našim dozorom. Akonáhle máme pocit, že sa kontakt strhol v príliš divokú hru alebo jedno šteňa utláča druhé, okamžite zakročíme a hru ukončíme.


Zopár rád s čím je dobré šteňa oboznámiť:

 • Výbava náhubok, postroj, obojok, vôdzka, prepravka, klietka

 • Ľudia vysokí, s fúzami, s dlhými vlasmi, mladí, starí, deti, o barlách, na vozíku...

 • Iné zvieratá psy, mačky, ostatné domáce zvieratá, kone, hospodárske zvieratá

 • Povrchy a materiály piesok, štrk, voda, podlahy rôznych materiálov

 • Miesta nákupné strediská, zoologická záhrada, stanice, lesy, lúky, jazerá, plte, jazda autom, vlakom, autobusom

 • Zvuky domáce spotrebiče (vysávač, práčka, mixér...), náradie (vŕtačka, zvuk kladiva), veľmi opatrne s ohňostrojom, motorky, lietadlá, traktor, kombajn atď.

344 views0 comments

Comments


bottom of page