top of page

Leto s mačičkouDlhé, horúce letné dni sú výzva na zvládnutie nielen pre nás, ale aj pre naše zvieratká. Počas horúcich dní sa nám mnohým žiada tráviť čas pri vode s dobrým chladeným drinkom, alebo zmrzlinou. Aj naše mačky majú potrebu schladiť sa a uľaviť si od nástrah leta.  Ako im v tom môžeme byť nápomocní? 


Na čo si treba dávať pozor 


Aktivitu prispôsobujeme teplote - či už máte mačičku vonku, alebo vo vnútri, je dôležité odsledovať jej aktivitu. Je nutné nepreťažovať zviera počas horúcich dní. Keď sa zviera zabáva, často sa môže presiliť a my si nemusíme všimnúť, že je pri tejto aktivit prehriate. Znaky prehriatia sa môžu objaviť už v pokročilejšom štádiu. Hry a ďalší ˝enrichment˝ by sme mali realizovať v chladnejších hodinách počas dňa, alebo v chladnejších častiach domu. Stále však dávame zvýšený dôraz na kontrolu stavu našej mačičky.   


Určite nenechávame mačičku ani na krátku chvíľu samu v zaparkovanom aute - ako všetci vieme, auto v lete je ako vyhriata pec. Teplota v aute stúpa veľmi rýchlo a ani pootvorené okná na aute nie sú dostačujúce, aby mačička mohla ostať sama v aute. 


Nestriháme mačičke srsť až úplne na kožu - česanie a jemné zastrihávanie sú úplne v poriadku, napomáha to s odstraňovaním uvoľnenej srsti a prechádzame vzniku dredov a chuchvalcov čím zlepšujeme jej termoreguláciu. Avšak úplné vyholenie až na kožu je nežiadúce. Srsť má ochrannú funkciu, chráni zviera pred slnkom aby nedošlo k spáleniu kože a prehriatiu. 


Ako môžeme mačičke pomôcť? 


Pitný režim a hydratácia 

Je všeobecne známe, že mačky pijú veľmi málo vody. Mačka vypije 50 ml tekutín na kilogram svojej hmotnosti a teda priemerne vypije 200 ml počas dňa. Vlhké krmivo pokrýva taktiež malé množstvo týchto pitných nárokov. Počas horúcich dní sa nároky na hydratáciu zvyšujú. Preto je kľúčové poskytnúť dostatok tekutín a podporiť ich príjem. 


Mačky milujú tečúcu vodu, preto je vynikajúcim pomocníkom fontánka pre mačky. Má čerpadielko, ktoré neustále poháňa vodu, ktorá je zároveň aj filtrovaná a zbavená nečistôt. Pokiaľ vaše mačičky žijú vonku, alebo nemáte k dispozícii fontánku, je potrebne zabezpečiť im dostatočne veľkú misku s vodou. V exteriéri je nutné túto misku vhodne umiestniť do tieňa tak, aby sa z nej voda rýchlo neohrievala a nevyparovala. Vodu pravidelne meníme a misku pravidelne čistíme. Tipom môže byť aj umiestnenie viacerých misiek s vodou rôzne po byte, alebo záhrade. Ľahký prístup k vode môže povzbudiť k pravidelnému príjmu tekutín. 


Mokré krmivo a drinky pre mačky sú taktiež skvelým doplnkom pre príjem tekutín. Drinky majú vysoký obsah tekutín a malých kúsočkov mäsa. Tento drink má príjemnú a lákavú arómu pre mačičky, čo ich povzbudzuje ku konzumácií. Mokré krmivá ako kapsičky a konzervy, hlavne kúsky mäsa v šťave, dokážu pokryť malé percento nárokov na pitný režim mačičky. 


Chladenie 

Počas horúcich dní je dôležité poskytnúť zvieratám priestor na schladenie. Existuje viacero spôsobov, ako schladiť našu mačku. Vonkajším mačičkám vytvoríme priestor na schovanie a schladenie sa v tieni, v prípade extrémne veľkých horúčav ich vpustíme do chladnej miestnosti vo vnútri. Tam im môžeme zapnúť ventilátor, poskytnúť chladiacu podložku, ochladiť ich pomocou vody, alebo im ponúknuť mrazené pochúťky. 


Dôležitou súčasťou chladenia je aj pravidelné česanie a starostlivosť o srsť. Pravidelným vyčesávaním srsti odoberáme uvoľnenú nadbytočnú vrstvu srsti a tým zaistíme, že sa mačka necíti nekomfortne kvôli teplotám. Pravidelným vyčesávaním zabraňujeme taktiež vzniku chuchvalcov. Pri dlhosrstých plemenách môžeme zvoliť úpravu srsti jemným zostrihaním alebo skrátením srsti. Zdravá srsť je základ pre správnu termoreguláciu mačky. Keďže je v lete kvôli teplotám zvýšená frekvencia pĺznutia srsti, je vhodné mačke poskytnúť mačaciu trávu, pastu alebo maškrty, ktoré zabraňujú vzniku bezoárov. 


Mačky potrebujú chladné miesto, kde by sa mohli schovať a uniknúť pred teplom. Exteriérové mačičky majú v tomto menšiu výhodu, keďže ich priestor pre pohyb je naozaj veľký, vďaka tomu si môžu vybrať najvhodnejšie a najchladnejšie miesto. Interiérové mačičky sú v tomto trošičku obmedzované, preto sa plne spoliehajú na nás ľudí, aby sme im takéto chladné miesto vytvorili. V interiéri zvolíme najchladnejšiu miestnosť, zatiahneme žalúzie alebo závesy, aby sme zabránili nahrievaniu izby slnkom a taktiež pozatvárame okná. Na dlážku, posteľ a do pelieška môžeme umiestniť chladiacu podložku. Ventilátor a klimatizácia sú tiež možnosťou, ako byť zvieratkám nápomocný pri ochladzovaní sa, avšak treba dávať pozor na silný prievan, aby neprechladli. 


Interiérovým mačkám môžeme poskytnúť aj priestor na balkóne, alebo terase. V prvom rade je však potrebne balkón zabezpečiť tak, aby mačička z neho nevypadla. Na takéto zabezpečenie slúžia ochranné siete. Na balkón mačku púšťame len počas chladnejších hodín dňa, alebo v prípade, ak máme balkón v tieni. Na balkón umiestnime misku s vodou a chladiacu podložku. 

Ďalším spôsobom chladenia je voda. Mačky nepatria medzi tvory, ktoré obľubujú vodu, no v horúce dni im môže byť dobrým priateľom. Počas veľkých horúčav ich môžeme vykúpať a použiť jemný šampón. Pokiaľ mačičku nechceme kúpať, môžeme ju len ovlažovať mokrým uterákom, alebo jej namáčať labky do vody. 


Ako zabaviť mačku počas horúčav? 


Ako už vieme, počas horúčav musíme sledovať aktivitu našich mačiek, aby sa neprehriali. Mačky sú však zvedavé a aktívne tvory, preto ich aj počas horúcich dní potrebujeme nejako zabaviť. Samozrejme hračky a rôzne hry sú dobrou voľbou vo vychladenom interiéri,  kde je nižšie riziko, že sa mačička prehreje. 

Vhodnou zábavou sú aj rôzne interaktívne hlavolamy ačuchacie podložky. Do týchto hlavolamov - podložiek môžete umiestniť pochúťky, alebo granuly a mačička je nútená rozmýšľať, ako sa k jedlu dostať. Taktiež zapája čuch ako dominantný zmysel. Táto aktivita nevyžaduje veľa fyzickej námahy, ale zároveň mentálne stimuluje a unaví vašu mačičku. 

Ako zábavu, ale aj variant schladenia môžete použiť lízacie podložky. Tieto silikónové podložky slúžia na podávanie vlhkého krmiva, ktoré rozotrieme na podložku a podávame mačke. Podložku s krmivom môžeme na 15 minút zamraziť a tým podložka vydrží dlhšiu dobu a zároveň ochladzuje mačku. Lízanie znižuje stres u mačiek a zvyšuje produkciu slín, čím napomáha k zdraviu ústnej dutiny a zubov. 


Kam s mačkou počas dovolenky? 


Mnohým z nás možno vzniká letná dilema, kam s mačičkou počas našej dovolenky. Samozrejme, ak máme možnosť, mačička môže cestovať s nami. Pokiaľ to však nie je možné, máme ešte zopár možnosti. Na Slovensku existujú hotely, kam môžeme našu mačičku umiestniť počas nášho pobytu. 


Možnosťou je tiež to, že mačička ostane doma a bude ju chodiť len niekto kontrolovať. Ak sa rozhodneme mačičku nechať doma a chceme si byť istý, že bude mať neustály prístup k vode a jedlo bude dostávať aj keď pri nej nikto nebude, existujú produkty, ktoré nám s tým pomôžu. Pitný režim nám pomôže zabezpečiť už spomínaná fontánka alebo zásobník na vodu. Tieto dva produkty vedia zabezpečiť neustály príjem tekutín aj keď mačka ostáva sama doma. 


S krmivom nám môže pomôcť automatické kŕmidlo Pixi smart feeder. Toto kŕmidlo je navrhnuté tak, aby držalo 2 kg granúl pre mačky. Kŕmidlo je možne ovládať aplikáciou. Jedna kŕmna dávka ma váhu 5 g, čo umožňuje veľkú variabilitu podľa potrieb vašej mačky. Najväčšia možná nastaviteľná porcia je 60 g. V aplikácii si viete naplánovať automatické spúšťanie krmiva na vyžadovaný čas a aj kŕmnu dávku. Toto kŕmidlo vám umožňuje bezstarostne spúšťanie a kontrolu kŕmenia kdekoľvek a kedykoľvek. 

 

Vypracoval: Lulu Vargová, predajca Super zoo Prešov Ľubotice, Ambasádor Super zoo 

13 views0 comments

Recent Posts

See All

Ragdoll

Comments


bottom of page