top of page

Malé cicavce: Tajomstvá budovania výnimočného puta s vaším zvieracím spoločníkom



Každý z nás miluje svojho domáceho miláčika a chce pre neho len to najlepšie. Avšak, určite ste sa niekedy zamysleli nad tým, či aj náš miláčik nás miluje. Budovanie puta medzi nami a našim miláčikom je veľmi dôležitý, no často dlhý proces. Preto sa dnes spolu pozrieme na zopár krokov ako na to.


Pohodlný a bezpečný domov

Prvým krokom, ktorý podmieňuje vznik puta je vytvoriť nášmu miláčikovi pohodlný, bezpečný a vyhovujúci domov. Priestor, ktorý je domov pre naše zvieratko musí byť dostatočne veľký, čistý, bezpečný, plný aktivít a zábavy.  Správne podmienky a bezpečný domov znamenajú šťastné zvieratko. Ak je naše zvieratko v nevyhovujúcich podmienkach, môže to viesť k smutnému až agresívnemu zvieratku. So šťastným zvieratkom sa jednoduchšie vytvorí a udržiava  puto aj vzťah.


Trpezlivosť

Pri budovaní puta sa musíme obrniť trpezlivosťou a dať tomu čas. Žiadne puto ani vzťah nevznikne lusknutím prstov alebo za noc. Pevné putá chcú svoj čas. Netreba sa ponáhľať a tlačiť na seba, alebo na zvieratko. Rýchlosť akou sa puto vytvorí, je naozaj individuálna a závisí od osobnosti vášho miláčika. Ak to trvá dlhšie ako ste očakávali, alebo sa vám zdá, že stagnujete, netreba zúfať ani sa vzdávať. Je potrebné vydržať a odmenou vám bude krásny vzťah s vaším miláčikom.


Adaptácia

Keď privítame nové zvieratko v našom domove často zabúdame na to, že pre zvieratko je všetko nové. Nové vône, pachy, zvuky, nový priestor, hračky a hlavné noví ľudia. Preto je potrebné dopriať zvieratku čas aby sa zoznámilo a zvyklo si na tieto novoty. Toto obdobie je takzvaná adaptačná doba, kedy si zvieratko zvyká na nové prostredie. Nadšenie z nového zvieratka nás láka k tomu, aby sme zvieratko hneď vyberali z jeho chovného zariadenia, brali na ruky a maznali sa. No práve to by sme robiť nemali. Zvieratko potrebuje aspoň 5-10 dní adaptácie na nové prostredie a nových ľudí. Nebojte sa, neznamená to, že 10 dní svoje zvieratko neuvidíte. Samozrejme denne zvieratko kŕmite, dávate mu vodu, kontrolujete jeho zdravotný stav a ďalej si prezradíme čo ďalšie môžete robiť počas adaptačnej fázy.


Predstaviť sa je dôležité

Vo svete ľudí je základom slušnosti predstaviť sa v novej spoločnosti. V trošičku prenesenom význame to platí aj vo svete majiteľa a jeho zvieratka. Samozrejme nejde o klasické vzájomné potrasenie si rukami ako u ľudí, ale keďže všetko je pre vaše zvieratko nové, hlavne vy, jeho majiteľ, je potrebné aby vás zvieratko spoznalo. Kým si zvieratko zvykne na nové prostredie a nových ľudí, je dôležité ho nevyberať a nesnažiť sa mať s ním okamžitý fyzický kontakt. Jemný pohyb okolo chovného zariadenia, sedávanie vedľa, alebo v chovnom zariadení, prihováranie sa zvieratku, vkladanie predmetov s vaším pachom do chovného zariadenia, možnosť oňuchať vašu ruku, dovoliť zvieratku prísť k vám sú všetko skvelé spôsoby ako sa predstaviť vášmu zvieratku a dopriať mu čas aby si na vás zvyklo.


Reč tela

Áno, aj zvieratká majú reč tela, z ktorej môžeme vyčítať ako sa aktuálne cítia. Strach, radosť, uvoľnenosť, bolesť ale aj mnohé iné pocity a emócie sú často viditeľné na správaní vášho miláčika. Niektoré silné emócie môžu byť dokonca vyjadrené aj vokálne (napr. kričiaci škrečok). Ak naše zvieratko prejavuje svoje emócie vokálne, alebo aj výraznými postojmi (dupanie, vrčanie...) je čas ustúpiť a dať mu priestor. Je dôležite aby sme poznali správanie a reč tela nášho zvieratka a vedeli podľa toho reagovať. Každá správna reakcia vedie k nenútenému správaniu a pozitívnym asociáciám vás u vášho zvieratka.


Odmeny a kŕmenie z ruky

Ako sa hovorí láska ide cez žalúdok a platí to aj u zvierat. Chutná odmena je tou správnou voľbou ako si získať trošku lásky vášho zvieratka. Odmeňovanie dobrotami a kŕmenie z ruky vytvárajú pozitívnu asociáciu vás ako zdroj jedla a pochutín. Opakovaním tohto správania sa táto asociácia a pozitívny vzťah prehlbujú. Na dlaň si položíme dobrôtku, alebo nasypeme trošku krmiva. Dlaň vložím do chovného zariadenia a čakáme kým zvieratko príde samo. Ruku s dobrotou nestrkáme k zvieratku, ale trpezlivo vyčkávame.


Denná rutina a spoločný čas

Denná rutina alebo denný harmonogram hrajú dôležitú rolu vo vzťahu zvieratko a majiteľ. Život zvieratka sa točí okolo vás, keďže je na vašu starostlivosť odkázané. Zvieratko sa vďaka rutine naučí rozpoznávať čas kŕmenia, čistenia, hrania, čas mimo chovného zariadenia a každú inú aktivitu, ktorú vykonávate pravidelne. V rámci dennej rutiny by mal byť vyhradený spoločný čas, ktorý spolu trávite ideálne vo výbehu zvieratka. Nebojte sa ani zmeny prostredia. Nové prostredie na poznávanie a šantenie majú nespočetne veľa benefitov. Tento čas mimo výbeh vytvára ďalšie množstvo pozitívnych asociácii s vami a prehlbuje vzťah.


Fyzický kontakt

Hladkanie, maznanie ale aj dvíhanie na ruky sú všetko typy fyzického kontaktu, no nie každé zvieratko vám dovolí robiť všetky. Niektoré zvieratká si úplne vystačia len s hladkaním a jemnými dotykmi. Iné zvieratka sa nechajú hladkať, maznať, objímať no nedovolia vám vziať sa na ruky. Sú aj typy zvieratiek, ktoré nemajú problém s akýmkoľvek fyzickým kontaktom. Treba však rešpektovať preferencie zvieratka. Ak neznáša dobre byť na vašich rukách, radšej si sadnite k nemu do jeho výbehu, kde sa cíti bezpečne a trávte s ním čas tam. Pokiaľ potrebujete zvieratko vybrať, presunúť alebo v rámci zdravotnej kontroly skontrolovať jeho stav, sú spôsoby ako to urobiť šetrne. V prvom rade zvieratko nikdy nezaháňame do kúta. Ponúkneme svoju ruku nech ju oňuchá, môžeme zvieratko pohladkať a opatrne ho podoberieme oboma rukami. Ak zvieratko nereaguje dobre na podobratie môžeme ho skúsiť nabrať do pohárika (v prípade menších zviera) alebo do tulivakov či kapsičiek. Pri väčších zvieratkách nám však neostáva nič iné len nájsť správnu techniku držania, ktorá vyhovuje vám aj zvieratku.

Trpezlivosť, nežnosť a troška maškŕt sú cesta do srdiečka vášho zvieratka. Niekedy možno vzťah nie je podľa vašich predstáv, ale verte mi, časom sa všetko mení a aj z nie tak prítulného zvieratka je nakoniec aspoň čiastočný maznáčik.


Vypracovala: Lulu Vargová, Super zoo Ľubotice

111 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page