top of page

Máme doma šelmuPríprava podnetného prostredia pre mačku

K hre, zábave a interakcii podnecujúce prostredie by malo byť neodmysliteľnou súčasťou domácnosti každej mačky. Dôraz by sa mal klásť najmä tam, kde žijú čisto bytové mačky. Tie majú pre rozvoj svojich schopností, napr. loveckých alebo precvičovanie zmyslov, oveľa menší priestor a menej podnetov. Bytová mačka je preto v tomto smere viac odkázaná na pomoc z okolitého prostredia a to buď z našej strany, od inej mačky alebo fyzického prostredia, ktoré jej doma pripravíme. Nie je nič horšie v domácnosti ako pár znudených labiek. Vtedy sa totiž začínajú všetky neplechy a nevhodné návyky, ktoré nám inak pokojné spolužitie s mačkou narúšajú.

Čas na hru

Každá mačička je veľká individualita a osobnosť, no vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetky sú hravé a majú záujem o interakciu. Rozdiel je len v ich preferenciách. Rovnako sa treba venovať mačiatku ako i dospelej mačičke, kastrovanej či staršej. Odborníci hovoria, že človek by mal venovať každý deň 30 – 40 minút aktívnej hre s mačkou. Okrem toho, že je to zdravé, prirodzené a pomáha to odbúrať negatívne prejavy nežiadúceho sa správania, upevňuje sa tým i vzájomný vzťah. To, že naša mačička neprejavuje záujem o hračky a hry , ktoré sme si pre ňu pripravili a nakúpili, nie je jasným dôkazom toho, že nemá potrebu sa zabaviť, skôr sme len nenašli tie správne podnety či predmety.

Dve mačky sa zabavia aj bez nás

V prvom rade si musíme uvedomiť, že ak chceme mať len jednu mačičku v domácnosti, bude žiadať viac pozornosti od nás ľudí. Čiže ak pracujeme 12 a viac hodín denne, mali by sme sa zamyslieť, či je pre nás toto domáce zvieratko vhodné.


Dve mačky sa počas dňa vedia zabaviť aj bez nás, no keď prídeme domov, obe sa budú dožadovať rovnakého podielu pozornosti a lásky. Hovorí sa, že jedna mačka by mala pripadať na jednu izbu. Čiže ak máme 3 izbový byt nemali by sme tam mať viac ako 3 mačky. Aj ony totiž potrebujú určitý životný priestor. Samozrejme, všetko je prísne individuálne. Určite sú domácnosti, kde v jednej izbičke si nažíva aj 5 mačiek a spoločenstvo je zdravé, pokojné a bezproblémové. Preto je potrebné dodať, že iba majiteľ sám dokonale pozná svoju micku a preto sa on musí vedieť adekvátne rozhodnúť, čo je pre ňu dobré a čo nie, bez ohľadu na to, aké veci a rady si prečíta.

 

Interaktívne prostredie a podnety

Každá domácnosť by podľa môjho názoru mala byť viac či menej prispôsobená aj potrebám našej mačky. Ja zastávam názor, že ak si domov privedieme domáce zvieratko, stáva sa súčasťou rodiny a na jeho potreby sa prihliada rovnako ako i na potreby ostatných členov. Základným kameňom mačacej domácnosti je pripraviť jej zaujímavé prostredie, ktoré ju nebude nudiť a v ktorom sa bude cítiť príjemne a bude vyhovovať jej povahe a nárokom.

Mačky sú šelmy, lovci a veľkí pozorovatelia. Ak máme možnosť uvoľniť im jedno okno aj s parapetom, zasieťovať ho, poprípade zabezpečiť mrežou na vetračke, vytvoríme tak mačke výbornú pozorovateľňu. Mačky vydržia desiatky minút pozorovať dianie na ulici, lúke, v lesíku, či krmítku vtákov na neďalekom strome. Rovnako rady vnímajú aj pachy prichádzajúce cez otvorené okno. Tu treba zdôrazniť potrebu okno zabezpečiť proti vypadnutiu.

Rovnako sa môžeme zamyslieť nad kúpou akvária či terária. To by malo byť síce zabezpečené, ale mačičkám prístupné, aby tvory žijúce dnu mohli pozorovať.


Mačka je typická svojou potrebou škriabať, brúsiť si pazúriky, šplhať do výšin. Tu jej umožníme podporiť jej prirodzené správanie vertikálnym a horizontálnym škrabadlom. To by sme mali umiestniť do miestnosti, kde sa budeme zdržiavať aj my, v časti, ktorá je pokojnejšia, ideálne k oknu.


Škrabadlo by malo mačke poskytnúť možnosť pre hru, aktívny i pasívny oddych. Malo by byť dostatočne priestranné, aby sa tam zmestili všetky naše mačky a každá si našla svoje miesto, pelech či kukaňu.

Ak máme dostatok priestoru, môžeme rozmiestniť jedno veľké škrabadlo do centrálnej miestnosti (najčastejšie obývacia izba) a viac malých do iných miestností, kde sa mačka i my často zdržujeme. Takto zabezpečíme, že všade bude mať mačka po labke nejaké miesto, kde si môže brúsiť pazúriky či si vyskočiť a nebude preto trápiť náš nábytok.


Aktívny príjem potravy


Pod aktívnym príjmom potravy rozumieme atraktívne a nápadité spôsoby ako mačke podávať jej bežnú (najmä suchú granulovanú) stravu. V rámci enrichmentu jej prostredia je to skvelá možnosť ako ju zabaviť a zároveň nakŕmiť.


Namiesto klasickej misky na vodu by sme mohli zakúpiť fontánku. Tá simuluje tok tečúcej pramenistej vody, čo mnohé mačky láka. Nahrádza stojatú vodu v miske a mnohé mačky ju preto uprednostnia. Okrem toho môžeme napríklad nechať vodu v miske na parapete a niekoľko šálok v drese, aby si mačky v prípade potreby mohli ovlažiť packy či sa s vodou len tak zahrať.

Podávanie granulí môžeme tiež veľmi ľahko zatraktívniť. Možnosť prvá je zakúpiť hračky s otvormi na granuly a pamlsky v obchode pre zvieratká. Mačke sa tak obmedzí pasívny príjem krmiva a je nútená vyvinúť fyzickú i mentálnu aktivitu, aby získala to, po čom jej žalúdok túži. Mačička si rozvíja svoje schopnosti, zabaví sa a je aktívna.
Každá minca má dve strany. Faktom však zostáva, že je to prirodzenejší a nápaditejší spôsob kŕmenia, ktorí istotne oceníte vy i vaše mačky!

 

Hračky

Hračky sú výborným prostriedkom ako zabaviť mačku, rozvíjať jej inštinkty a precvičovať zmysly. Klasikou, ktorá nesmie chýbať v žiadnej domácnosti, sú myšky rôznych veľkostí, tvarov a materiálov. Kožušinové, látkové, sisalové, flyšové, s pierkami, rolničkou, vyplnené catnipom a pod.

Okrem toho majú enormný úspech mávatká a paličky rozličných typov, guľôčky, loptičky, klbká.

Veľkému záujmu sa tešia aj interaktívne hračky ako napríklad laserové ukazovátko, mechanická myš a mávatko, guľová dráha, bazénik.

Druhov, variácií a sortimentu je dnes nespočetne veľa. Najlacnejšie a najjednoduchšie sú však papierové guličky, pierka a doma ušité myšky s troškou usušeného catnipu, ktorými snáď žiadna micka nepohrdne.

177 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page