Najobľúbenejšie druhy teráriových zvierat

Updated: Apr 15, 2021

Užitočné rady, ako postupovať pri správnom výbere a starostlivosti o vášho domáceho miláčika.

Existuje mnoho druhov plazov, no niektoré si získali viac obdivovateľov ako ostatné. Nezabúdajte, že jaštery sa najlepšie cítia vo vhodne zariadenom teráriu a čím viac kusov plánujeme chovať, tým väčšie ubikácie budeme potrebovať. O ktoré ide? Poďme si ich predstaviť.

Leguán zelený

Tento druh leguána je najznámejším z čeľade leguánovitých. Obýva tropické časti blízko riek v Strednej a Južnej Amerike. Mláďatá sú jasne zelené, časom však farbu zmenia na šedohnedú, cez kombináciu olivovo zelenej, tyrkysovej až po zlatisté. Leguán zelený je impozantné zviera, ktoré môže dorásť do dĺžky až 2 metrov. Leguány sa chovajú v pároch alebo v skupinách. Minimálna veľkosť terária pre dospelého leguána v plnej veľkosti je 200x100x200 cm.

Aký je leguán zelený?

Leguán zelený dokáže výborne šplhať po stromoch a rád pláva, takže medzi nutné zariadenie terária patria silné konáre a bazénik. Aj cez svoj trochu drsný zovňajšok môže mať leguán ku svojmu majiteľovi na jaštera prekvapivo silnú väzbu a možno ho ľahko skrotiť. Len pozor – keď vyrastú, opatrnosť je na mieste, pretože môžu svojimi silnými pazúrmi nechtiac poškrabať. Mnoho chovateľov ho chová na voľno, tzn. leguán má svoje obydlie v teráriu a na voľno sa prechádza po byte.

Gekončík nočný


Spolu s Agamou bradatou patrí medzi najobľúbenejšie plazy chované v českých domácnostiach. Vyskytuje sa v polopúštnych oblastiach Indie, Iránu, Iraku a Afganistanu. Dorastá do dĺžky až 30 cm. Pre skupinu o jednom samci a troch samiciach je vhodné terárium orientované na šírku s rozmermi 80x40x40 cm.


Aký je Gekončík nočný?

Neodporúča sa chovať gekončíkoch v pároch, samec by mohol samicu uhnať. Najlepšie je chovať skupinu 3 a viac samíc. Cez deň spí najradšej v úkryte, je to súmračne zviera. Gekončík sa živí výhradne hmyzom. Zvykne si na občasnú manipuláciu človekom

Užovka červená


Užovka červená je nejedovatý had obývajúci južné oblasti Severnej Ameriky až po severné Mexiko. Dorastá do dĺžky 120-180 cm a živí sa drobnými cicavcami a vtákmi. Dá sa teda povedať, že zožerie to, čo dokáže premôcť. Terárium pre jednu dospelú užovku by malo mať rozmery 60x40x40 cm, pre pár 80x40x40 cm.

Aká je užovka červená?

Užovka je pokojná a nekusavá. Len veľmi málo dospelých užoviek hryzie. Časom si môže privyknúť na manipuláciu človekom, ale je potrebné myslieť na to, že každé vytiahnutie hada z terária, predovšetkým mláďaťa, pre neho znamená stres.

Pytón kráľovský


Tento druh pytóna sa prirodzene vyskytuje v západnej a čiastočne tiež aj južnej Afrike. Dorastá do dĺžky zhruba 1,5 metra. Terárium pre pytóna by malo mať minimálne rozmery 100x50x50 cm. Pytón sa môže dožiť až 40 rokov.


Aký je pytón kráľovský?

Pytón kráľovský sa vyznačuje minimálnou agresivitou a je skôr plachý. Pri správnom zaobchádzaní je pokojný a zvykne si na občasnú manipuláciu. Je nenáročný a vhodný pre poučeného začiatočníka. Ide o súmračného až nočného hada. Cez deň spí najradšej v úkryte. Pytóna kŕmime myšami a potkanmi zhruba 1x za tri týždne. Mláďatá po desiatich dňoch. Dospelé pytóny často prijímajú potravu nepravidelne

Agama vodná (kočinčínska)


Táto Agama sa prezýva aj vodný drak. Obýva tropické lesy západnej Indie a pahorkaté lesy východnej a juhovýchodnej Ázie. Vyskytuje sa najčastejšie v blízkosti vody na vetvách či kríkoch. Dorastá do dĺžky až 75 cm. Rozmery terária pre jedného jedinca sú 150x100x100 cm.Aká je agama vodná?

Krásny zelený jašter, ktorý sa veľmi rád kúpe, takže ocení v teráriu vodnú plochu (paludárium). Agama vodná sa živí hmyzom, sladkovodnými rybami a občas môžete podať neosrstené mláďatko (myš, potkan). Nie je toľko kontaktná ako agama bradatá, ale na manipuláciu si dokáže tiež zvyknúť.

Chameleón jemenský</