top of page

Obliekať či neobliekať svojho zvieracieho miláčika?Je obliekanie zvieratka iba módna záležitosť, alebo to má aj praktický význam?

Pri tejto téme sa psičkári delia na dva tábory, obliekanie psov má svojich zástancov, aj odporcov. Jedna skupina oblečenie pre psov vyslovene odmieta, myslia si, že ide len o nejaký módny výstrelok, druhá skupina má v skrini niekoľko druhov bundičiek, vestičiek, či mikín pre svojho štvornohého parťáka.

Veľa ľudí si povie, že psy majú srsť, ktorá ich má chrániť pred nepriazňou počasia. Primárne chlpy sa nazývajú krycia srsť, alebo pesíky a tá huňatejšia časť srsti je podsada. V priebehu šľachtenia psov nastalo veľa zmien aj v typoch srsti a starostlivosti o ňu – niektoré plemená majú krátku srsť, niektoré dlhú, bez podsady či s podsadou, alebo sú aj psy bez srsti, tzv. „naháči“ ocenia oblečenie nie len v zime.

Nie každý pes má však dostatočne funkčnú srsť a na to, v akom komforte vzhľadom na teplotu je pes, vplýva viac faktorov. Záleží vždy aj od telesnej stavby psa, jeho zdravotného stavu, veku, plánovanej doby a aktivity vonku...

Vek psa hrá v obliekaní nemalú rolu, pretože myslieť na teplo by sme mali pri šteniatkach my, ich majitelia, nakoľko šteniatka si ešte nedokážu efektívne regulovať telesné teplo. Starší psíkovia zasa často trpia na rôzne ochorenia, alebo majú už boľavé kĺby. Ich aktivita vonku už nie je až tak vysoká, takže si nevytvárajú sami väčšie telesné teplo a mali by sme im pomôcť zahriať sa obliekaním. Na zdravotný stav psa musíme prihliadať bez ohľadu na veľkosť a typ srsti psa. Obliekať by sme mali najmä psíkov v rekonvalescencii po operácii. Treba tiež myslieť na psíkov s poruchami pohybového aparátu – najčastejšie sú dysplázie kĺbov, poruchy alebo stavy po úraze platničiek či chrbtice. Častejšie vidíme v oblečení menšie rasy psov, ako tie väčšie. Aj veľkosť psíkov ovplyvňuje teplotný komfort psov – menšie plemená rýchlejšie strácajú telesné teplo. Pozor, na teplotné výkyvy by mali dávať najmä majitelia psov, ktoré športujú. Psí športovci, (či už hovoríme o dogdancingu, agility, canicross, dogfrisbee alebo o rôznych iných psích športoch) si vytvárajú telesné teplo počas výkonu, ale po ňom a aj pred ním väčšinou oddychujú v klietke. Pred aktivitou je ideálne psíka zahriať rozcvičkou, po aktivite zasa pripraviť na odpočinok formou strečingu. Pred aj po výkone je ideálne používať teplý oblečok, aby jeho svaly boli v teple. Treba dávať pozor aj na dážď či silný vietor, pretože aj psíkovia môžu prechladnúť.

Majitelia dlhosrstých psov si často myslia, že vďaka kvalite ich srsti ich obliekať netreba, ale nie vždy je to pravda. Veľká časť psov žije celoročne v byte, trávia s nami veľa času, chodia na výlety, športujú a aj sa o nich staráme takmer ako o rovnocenných parťákov, preto si zaslúžia, aby sme na nich nezabúdali ani s oblečením. Inak pociťuje chlad pri -3 °C zlatý retríver, ktorý je celoročne vonku a inak sa klepe od zimy taký retriever, ktorý žije vo vykurovanom byte. Obliekať nemusíme psy, ktoré žijú vonku v zateplenej búde a sú zvyknuté na vonkajšie teploty. Ak však prídu veľké mrazy, odporúča sa ich na čas presťahovať napríklad do garáže. Obliekať našich miláčikov nemusíme len počas mrazov, ale aj v prípade dažďov pre psíkov existujú pršiplášte, ktoré ich pred dažďom ochránia. Aj u chlpáčov platí, že zmoknutý pes s mokrou srsťou ľahko prechladne. Pri daždi záleží aj od kvality srsti, či je jemná, alebo naopak má podsadu, ktorá ochráni kožu a psík je mokrý len na vrchnej časti srsti – čo raz dva zo seba otrasie. Pršiplášte veľmi dobre izolujú nie len z vonkajšej strany, ale aj z vnútornej. Psík si dokáže lepšie udržať svoje telesné teplo. Naopak, mikiny sú premokavé, ale zasa príjemne zohrejú psíka, ak už vonku začína byť chladnejšie, ale počasie stále nie je na hrubšiu bundu. Pri obliekaní psíka zvážte, aká veľká zima je vonku – aký teplotný rozdiel je to pre neho. Aj my ľudia si obliekame inú bundu na jeseň a inú v zimných mrazoch. Zároveň si volíme iné oblečenie, keď ideme športovať a iné, keď si ideme napríklad vychutnať atmosféru vianočných trhov na námestie... :)

Nedoceneným doplnkom oblečenia sú topánky pre psov. Tie sú skvelé či už v zime, alebo aj v lete, využiteľné na turistiku, alebo na terén, na ktorý nie je psík zvyknutý, ostré kamene a podobne. V zime sa osvedčia najmä na primrznutom snehu, kedy vrchná tenká primrznutá vrstva dokáže poraniť brušká na labkách. Topánky a krém na labky by mali byť v každej lekárničke psíka.

Obliekanie psíkov teda nie je len módnym výstrelkom, hoci by sa tak mohlo zdať podľa ponuky nespočetného množstva variácií oblečenia pre psíkov rôznych strihov, materiálov a farieb. Oblečok môže byť praktický a štýlový zároveň. Jednoznačné a univerzálne odporúčanie na obliekanie či neobliekanie psov neexistuje. Každý psík má inú hranicu citlivosti na chlad, takisto aj kvalitu srsti a podobne. Dôležité je poznať svojho psíka, sledovať jeho reakcie a najmä myslieť dopredu na jeho čas strávený vonku – ako a v akých podmienkach bude strávený. Vypracovala: Eva Alakšová, vedúca predajne Super zoo Topoľčany

32 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page