top of page

Pagekon riasnatý - Rhacodactylus ciliatus - Correlophus ciliatus

Updated: Sep 20, 2023Popis zvieraťa


Jedná sa o gekona s čeľade pagekonovitých, v dospelosti dorastá do veľkosti 20-25cm spolu s chvostom.

V chovoch sa vyskytuje obrovské množstvo farebných mutácií rôznych farieb.


Správanie

Jedná sa o pomerne kľudného gekona, ktorý je vhodný na chov aj k deťom, veľmi zriedkavé je jeho defenzívne správanie. Chvost vie používať ako piatu končatinu. Pri odpadnutí chvosta, chvost už nedorastá, čo pagekonovi neuberá na kvalite života. Pagekony môžu žiť samostatne alebo v skupinách. Pri skupinovom chove treba dbať na to, aby bol vždy iba jeden samec a viacero samíc (dve-štyri) alebo samostatné viaceré samice bez samca. Viacerí samci v jednom teráriu si môžu ublížiť. Tento druh má primárne súmračnú až nočnú aktivitu. Sú dobrí skokani, keďže sa jedná o stromového gekona.


Potrava


Mláďatá je potrebné kŕmiť každý 2-3.deň primeranou veľkosťou cvrčkov, alebo špeciálnymi kašičkami, ktoré boli vyvinuté pre tento druh gekona. Cvrček by nemal byť väčší ako je šírka hlavy. Dospelé jedince stačí kŕmiť dva- trikrát do týždňa. Pri kŕmení cvrčkami musíme vždy používať Calcium Plus na poprášenie.


Terárium


Orientované na výšku pre jedného jedinca stačí 30x30x45cm, pre viacerých volíme väčšie teráriá. Teplota postačuje izbová 22-26°C, osvetlenie nevyžadujú. Na dno terária používame substrát (rašelina, rašelinník, piesok, píniová kôra), konáre dávame vertikálne, aj horizontálne. Konáre používame z listnatých stromov, aby neobsahovali miazgu, (odporúčame bazu čiernu). Rastliny používame umelé alebo môžeme aj živé (nie jedovaté). Pagekonovi je potrebné poskytnúť aj úkryt, kde bude odpočívať cez deň (korkový tubus, kokosový orech...). Potrebná je vyššia vlhkosť 65-80 %, keďže Pagekony obývajú oblasti s vyššou vlhkosťou vzduchu. Rosenie sa odporúča denne alebo každý druhý deň.


Manipulácia


Pagekony nevyžadujú ľudský kontakt. Pokiaľ je manipulácia potrebná, tak ho môžeme chytať vždy opatrne za telo, nie za chvost. Pri zľaknutí môže pustiť chvost, ktorý už nedorastie. Pri prvom kontakte je pagekon aktívnejší, snaží sa nám utiecť a odskočiť. Po dlhšej manipulácii sa však ukľudní, pokiaľ zistí, že mu nehrozí žiadne nebezpečenstvo.


Tipy a triky


V prípade, že si zaobstaráte pagekona, je dosť možné, že bude prvé dva týždne odmietať potravu. Môže to byť spôsobené zmenou prostredia a aj zmenou krmiva. Preto si vždy musíte overiť, na aký druh potravy je zvyknutý. Pri dlhšom odmietaní jedla mu môžeme natrieť kašičku na špičku nosa, aby ju zlízal a tak si spojí chuť-vôňu s potravou.


Zaujímavosti


Pagekony nemajú viečka a preto si olizujú svoje oči, aby si ich navlhčili. Na lezenie po drsných povrchoch používajú malinké pazúriky, ktoré majú na konci prstov. Pri lezení po hladkých povrchoch alebo skle používajú lamely. Radi spia na prednej strane terária a sú otočení dole hlavou. Ak sa už pagekon udomácni vo svojom teráriu, nájde si svoje obľúbené miesto, na ktorom bude najčastejšie spávať a nájde si aj obľúbené miesto, z ktorého bude sledovať svoje okolie.

Autor článku: Marcel Zumrík, www.mzgecko.sk

3,276 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page