top of page

Podnetné prostredie pre vtáctvoObohacovanie vtáctva môže mať mnoho podôb, od hračiek a bidiel až po interaktívne aktivity, ako je hľadanie potravy, fyzická hra a dokonca aj hudba a vône. Keď vášmu vtáčikovi umožníte prístup k týmto aktivitám, poskytnete mu bezpečné prostredie, ktoré podporuje jeho duševnú a fyzickú pohodu. Nižšie sa podelíme o 5 spôsobov, ako môžete svojmu vtáčikovi ponúknuť obohatenie počas dňa. 


1. Kúpeľničky. Poskytujú im nielen možnosť kúpania sa, ale aj stimuláciu a zábavu. Existujú rôzne kúpeľné prostredia s rôznymi typmi nádob. Môžu to byť plytké misy, misky s hrboľmi alebo textúrami na masáž nožičiek, alebo väčšie kúpeľné kúsky, v ktorých sa môžu vyblázniť. Niektoré vtáky majú radi teplejšiu vodu na kúpanie, zatiaľ čo iné uprednostňujú chladnejšie prostredie. Poskytnutie oboch možností im umožní vybrať si podľa ich preferencií. Nezabudnite pravidelne meniť vodu vo vašej vtáčej kúpeľničke a udržiavať ju čistú. Vtáky si užijú čerstvú vodu a zároveň sa vyhnete problémom so znečistenou vodou, ktorá by im mohla spôsobiť zdravotné problémy.  


2. Hračky. Pri výbere hračiek pre vtáky je dôležité zvážiť ich druh, veľkosť, potreby a osobnosť. Je dôležité im poskytnúť rôznorodé hračky, ktoré stimulujú ich myslenie, podporujú ich prirodzené správanie a poskytujú fyzickú aktivitu. Medzi obľúbené druhy hračiek pre vtáky patria: 


  • Hračky na žuvanie: vtáci majú prirodzenú potrebu žuť a manipulovať s predmetmi. Hračky vyrobené z bezpečných materiálov, ako sú drevené hračky, korale, oceľové reťaze alebo hračky z papiera, môžu vtákovi poskytnúť možnosť uspokojiť túto potrebu. 

  • Hračky na hry: Tieto hračky podnecujú fyzickú aktivitu a pohyb. Sem patria napríklad závesy, hračky na praskanie alebo hračky, ktoré vtákom umožňujú cvičiť ich letové schopnosti. 

  • Hračky na manipuláciu: ide o hračky, ktoré umožňujú vtákom manipulovať s predmetmi, ako sú loptičky, zvončeky, alebo hračky s rôznymi textúrami a tvarmi, môžu pomôcť vtákom rozvíjať ich zručnosti a koordináciu. 

  • Hračky so zvukom: niektoré vtáky sú veľmi zvedavé a zaujímajú ich zvuky. Hračky s píšťalkami, zvonce, alebo tiež interaktívne hračky, ktoré reagujú na pohyb alebo dotyk, môžu byť pre nich veľkým zdrojom zábavy. 


Pri poskytovaní hračiek je dôležité monitorovať ich stav a v prípade potreby ich nahradiť novými, aby ste predišli potencionálnym rizikám zranenia alebo strate záujmu o hračku. 


3. Traky. Pri výbere postroja pre papagáje je dôležité zvážiť niekoľko faktorov: 


  • Veľkosť a druh papagája: Niektoré postroje sú určené pre menšie druhy, ako sú nymfy, zatiaľ čo iné sú vhodné pre väčšie druhy, ako sú ara alebo kakadu. 

  • Pohodlie a bezpečnosť: Postroj by mal byť pre papagája pohodlný a bezpečný. Mali by ste si vybrať postroj, ktorý má dostatočne široké a podložené popruhy, aby sa zabránilo poškodeniu vtáka alebo nepríjemnému zaťaženiu jeho tela.  

  • Jednoduchosť požívania: Postroj by mal byť jednoduchý na nasadenie a odobratie, aby sa minimalizovalo stres pre papagája a jeho majiteľa.   


Predtým ako začnete používať postroj, je dôležité venovať čas tréningu papagája, aby sa s ním cítil pohodlne a bezpečne. Tréning a postupné zvykanie na postroj by sa mali uskutočniť pod dohľadom skúseného majiteľa papagája. 


4. Interakcia s majiteľmi. Vytvorte priestor, kde sa vaše vtáky môžu pohybovať a cvičiť. To môže zahŕňať rôzne prekážky, rebríky, lavičky alebo závesné hračky, za ktoré sa môžu chytiť. Vytvorenie prostredia, ktoré podporuje aktívny život je dôležité pre ich fyzické a duševné zdravie. Vtáky si často cenia interakciu so svojimi ľuďmi. Strávte s nimi čas, hovorte s nimi, učte ich nové triky a ponúkajte im pozitívne zážitky. Toto môže posilniť väzbu medzi vami a vašim vtákom a poskytnúť mu mentálnu stimuláciu.  


5. Zmena prostredia. Občasne meniť okolité prostredie vášmu vtákovi pomôže stimulovať jeho zmysly a záujmy. Môžete napríklad umiestniť klietku na nové miesto v miestnosti, alebo vonku na čerstvý vzduch, čím mu poskytnete nové vizuálne a zvukové podnety. Ale pozor, udržujte vtáky mimo oblasti, kde sa varí alebo sa uvoľňujú výpary. 


Je dôležité zabezpečiť, aby všetky prostriedky obohatenia boli bezpečné a primerané pre daný druh vtákov, ktoré chováte. Každý druh vtákov má svoje jedinečné potreby a preferencie, takže je dôležité prispôsobovať enrichment ich správaniu a reakciám.  


Vypracovala: Monika Lucskaiová, vedúca predajne Super zoo Moldava nad Bodvou, Ambasádor Super zoo  

9 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page