top of page

Pomôžme prežiť horúce leto všetkým


Horúce leto dá zabrať nielen ľuďom

V posledných rokoch nás sprevádzajú extrémne letné horúčavy, ktoré často potrápia nielen nás ľudí, ale aj zvieratá, či hmyz. Okrem predátorov, kolies áut, či rôznych chemických postrekov, ohrozuje ich krehké životy práve aj nedostatok dažďa a veľké sucho. Drobný hmyz, vtáky a aj iné zvieratá ako ježkovia, veveričky sú pritom dôležitou súčasťou ekosystémov a mali by byť dôležité aj pre nás.


Najohrozenejšie sú práve živočíchy v mestách, kde teplo sála z betónov a možností napiť sa, či schladiť sa je málo. Miska s čistou vodou je priam vykúpením pre tieto zvieratá.


Našťastie táto problematika zaujíma čoraz väčšie množstvo ľudí a dokonca niektoré mestá až vyzývajú občanov na pomoc včelám, vtákom, ježkom...


Čo treba urobiť? Ako pomôcť?

Stačí naozaj málo. Pomôcť môže každý. Stačí len zvoliť vhodnú misku, naplniť ju vodou a uložiť ideálne niekam do trávy, do tieňa. Miskám v záhradách, za bytovkami, na sídliskách sa potešia vtáky i hmyz. Zdroj vody potrebujú nielen zvieratá v mestách, ale aj v obciach. Práve v obciach sa najmä hmyz chodí napiť z bazénov alebo sudov, kde je voda podstatne hlbšia a častokrát sa v nej utopia.


Dôležité je vybrať vhodnú misku

Keďže z misky budú piť rôzne živočíchy, treba myslieť na to, aby nebola veľmi hlboká. Ideálne sú teda plytšie misky, prípadne ak takú nenájdete, môžete použiť aj hlbšiu misku, ktorú naplníte umytými kameňmi. Kamene sú vhodné aj na zaťaženie misiek, aby sa tak ľahko neprevrátili.

Môže sa stať, že v miske sa budú chcieť vtáky aj vykúpať a vyšpliechajú veľa vody. Misky treba pravidelne napĺňať čistou vodou a čo je taktiež veľmi dôležité, treba ich aj umývať. V lete odporúčame meniť vodu v miske aj častejšie, nakoľko sa v nej môžu rýchlejšie množiť baktérie.


Terapia aj pre ľudí

Ako sa hovorí, že pohľad na akvárium upokojuje, tak pre mnohých to platí aj pri pozorovaní prírody. Súčasťou prírody sú aj zvieratá, ktorým pomôžete tým, že im dáte zdroj vody. Ak tento zdroj umiestnite neďaleko lavičky, počas teplých letných večerov môžete sledovať, komu všetkému ste pomohli – prídu sa napiť včely a aj iný hmyz, rôzne druhy vtákov, ježkovia a iné drobné cicavce a ak budete mať šťastie, možno uvidíte aj veveričku. :)


Hmyzí hotel

Ak by ste chceli pomoc hmyzu ešte trochu pozdvihnúť na vyšší level, môžete im postaviť, alebo aj zakúpiť hmyzí hotel. Tie poskytujú útočisko drobnému hmyzu, dokonca niektoré druhy v ňom môžu aj prezimovať či „zahniezdiť“.


Inšpiráciou môže byť aj Super zoo

Nepíšeme iba články, ale aj konáme. Vždy radi priložíme ruku k dielu, pretože zvieratká milujeme.


Medzi naše menšie projekty, ktorými sa môžete inšpirovať, patrí napríklad vytvorenie habitátu pre opeľovačov. V tomto projekte si kolegyne z predajne Super Zoo Prešov Ľubotice vyhrnuli rukávy a pri predajni vysadili lúčne kvety, ktoré lákajú opeľovače. Takáto výsadba nielen skrášli okolie, ale aj pomôže užitočnému hmyzu. Ďalej naša firma venovala už niekoľko kŕmidiel pre vtáky školám a aj združeniam a samozrejme nielen kŕmidlá, ale aj spomínané hotely pre hmyz. Spoločne zdieľame názor, že edukácia ohľadom dôležitosti hmyzu a iných drobných živočíchov v ekosystéme je potrebná, ako aj viesť ľudí k láske k prírode.


Veríme, že sa k nám pripojíte aj Vy a pomôžete zvieratkám v boji s horúčavami aspoň tou miskou čistej vody denne.


Vypracovala: Eva Alakšová, Vedúca predajne Topoľčany


109 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page