top of page

Potkan ako domáci miláčikAk niekto vysloví slovo „potkan,“ môžeme si vybaviť divo žijúceho škodcu, ale aj milého domáceho maznáčika. Doma chované potkany si svojim láskavým srdiečkom a značnou dávkou inteligencie vedia rýchlo získať ľudskú priazeň. Často si vytvárajú silné putá so svojimi majiteľmi a veľmi dobre prosperujú, keď dostanú dostatok duševnej i fyzickej stimulácie.  


Stručná charakteristika 

Rattus lat., po slovensky potkan, patrí do rodu hlodavcov. Je viacero plemien potkanov, ktoré chováme ako domácich miláčikov. Odlišujú sa povahovými vlastnosťami, farbou srsti, veľkosťou a pod. Genetické mutácie tiež vytvorili rôzne typy srsti, ako sú rex a bezsrsté. Vrodená malformácia v selektívnom chove môže za vznik dumbo potkana, obľúbeného domáceho maznáčika kvôli jeho nízkym ušiam v tvare tanierika. Potkany sa dožívajú približne 2 roky života a patria medzi skupinové zvieratá.  

 

História 

Potkan pochádza z oblasti Číny a Mongolska, kde žijú dodnes aj divoké potkany bez prístupu k domácnostiam. Toto malé zvieratko má tiež veľkú popularitu v rôznych náboženstvách, povestiach, alebo aj v čínskom horoskope.  

 

Strava 

Potkany sú všežravce, čo znamená, že sú najzdravšie, keď majú vyvážený príjem vitamínov, minerálov, živočíšnych a rastlinných bielkovín, tukov a sacharidov. Do ich jedálnička by sme mali zaradiť ovocie, zeleninu, mäso, obilniny a pod. Denná kŕmna dávka pre potkany pozostáva väčšinou z čerstvého ovocia a zeleniny, plus malej porcie granúl alebo krmiva pre potkany. Najvhodnejšie je zvoliť pelety pre potkany, ktoré majú aspoň 16% obsah bielkovín a 4-5% obsah tuku. Potkany nikdy nekŕmime ľudskou stravou, mohli by sme im spôsobiť tráviace ťažkosti.  


Sám či v skupine? 

Potkany by sme nikdy nemali chovať osamote. Ideálne je, aby sme ich chovali minimálne vo dvojici. Pozor však na rozmnožovanie – nekastrovaného samca so samicami nespájame, mohli by sme totiž nechtiac podporiť neželané javy, ako nekontrolovateľné párenie, alebo agresívne správanie. 


Pitný režim 

Potkan môže v priemere vypiť 10 až 12 ml vody na 100 gramov telesnej hmotnosti denne s odchýlkami v závislosti od individuálnych potrieb zvieraťa, prostredia a typu podávaného krmiva (suché krmivo vyžadujúce viac vody). Najčastejšie sú používané napájačky s guličkovým systémom alebo s niplom. Dôležité je, aby ste zvolili minimálne 150 ml napájačku pre jedného potkana. Napájačku je optimálne čistiť 1x do týždňa.  

 

Chovné zariadenie 

Najlepším domovom pre vaše potkany je drôtená klietka – čím väčšia a vyššia, tým lepšie, pretože potkany sú aktívne a potrebujú klietku poriadne vybaviť materiálom na gymnastické kúsky. Klietka pre potkany by mala mať optimálne 90 cm (D) x 60 cm (H) x 120 cm (V) pre dva až päť potkanov. Možno sa na prvý pohľad zdá, že takáto klietka je priveľká, no ak ju vybavíte doplnkami ako sú misky na krmivo, tunely a preliezky, všetko sa hneď bude javiť inak.  

 

Ku komu sú vhodné? 

Potkany sa tešia čoraz väčšej obľube najmä u teenagerov. Toto zvieratko je vhodné aj ako prvé zvieratko pre začínajúceho chovateľa. Pri deťoch je veľmi dôležitá stála prítomnosť a dohľad rodiča, ktorý na manipuláciu so zvieratkom dohliadne. Malých chovateľov treba upozorniť, že potkany napríklad nikdy neberieme úchopom za chvost a ak je to nutné, tak jedine pri jeho koreni.  


Tí, ktorí už potkana doma majú, by Vám o nich vedeli vyrozprávať hŕbu zaujímavých i komických historiek. Tým, ktorí zadováženie potkana iba zvažujujete, odporúčame – choďte do toho – určite nebudete ľutovať.  


Vypracovala: Mgr. Mária Ivanová, Partnership manažér Super zoo

12 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page