top of page

Ako vybrať správnu prepravku?


Prepravné boxy sú jedným z najčastejších a najbezpečnejších spôsobov prepravy našich domácich zvierat. Dokážu poskytnú bezpečie pri preprave, no zároveň aj pohodlie, ak vieme, ako vybrať tú správnu.

Plastové prepravné boxy sú obyčajne vyrábané z pevného plastu s kovovými mriežkami, samozrejmosťou je nepriepustné dno – to je dôležité aj pri preprave hromadnou dopravou. Okrem toho sa viete na trhu stretnúť tiež s prepravkami z textílie a dreva (pozor, nie všetky prepravné spoločnosti sú ochotné prijať naše domáce zvieratá aj v tomto type prepraviek). Pri výbere si dajte záležať na kvalitnom prevedení prepravky – pri dobrej starostlivosti môže psíkovi či mačke vydržať roky a nám takto ušetriť investície. Či už cestujeme na dovolenky, výlety či len k veterinárovi, dobrá prepravka nám ušetrí veľa starostí. No a na čo je treba klásť dôraz?


Správna veľkosť prepravky


  1. Dĺžka – pes sa musí do prepravky pohodlne zmestiť – chvost a ňufák by sa nemal dotýkať o prednú či zadnú časť prepravky

  2. Výška – ak sa pes postaví alebo si sadne, nemal by sa hlavou a ani ušami dotýkať vrchnej časti

  3. Šírka – v prepravke by sa pes mal vedieť bez problémov otočiť (spravidla sa odporúča rozmer vyrátaný ako najširšia časť tela nášho psa x2)


Prepravka by mala poskytovať dostatočný komfort počas prepravy, ak si pes ľahne, priestor by mal byť dostatočný pre jeho natiahnuté predné nohy. Obdobne by sme mali vyberať aj prepravku pre mačky. Na dno umiestnite jednoducho udržiavateľnú podložku, či deku. Ak máte väčšieho psa, nie je jednoduché nájsť adekvátnu veľkosť prepravky (aby sa zmestila do auta), môžete však využiť tiež klietku.

Aj menšie zvieratá, ako sú hlodavce či králiky by mali byť prepravované v prepravnom boxe (prepravke). Poskytne im dostatok komfortu a pocit bezpečia, ten oceníte aj v prípade, ak čistíte jeho ubikáciu, je jednoduchšie zvieratko umiestniť na krátky čas do prepravky a zasa nazad, ako ho naháňať po byte, či v hromadnej doprave. Možno by ste boli prekvapení, ako rýchlo sa dokážu dostať z kartónovej krabice.


Tip pre psíčkarov: Prepravku pre psa zaobstarajte skôr, ako sa prvýkrát vyberiete na cestu. Takto bude mať čas sa zoznámiť s novým priestorom – umiestnite doň obľúbené hračky či deku. Psy je možné priamo naučiť na vchádzanie do prepravky – chce to len trpezlivosť a nejaké tie odmeny – určite by si nemali prepravku spájať s trestom. Prvá cesta v prepravke by rovnako tak mala byť spojená s pozitívnou skúsenosťou – zoberte psíka napríklad do prírody, na ďalšiu prepravu sa už bude tešiť (a návštevu veterinára si nechajte až na neskôr).


Tip pre mačkárov: Mačky si často len veľmi ťažko zvykajú na nové podnety v ich prostredí a prepravka je pre nich neraz výzva (najmä ak v nej majú stráviť pár hodín). Aj mačku sa dá na cestovanie a prepravku postupne pripraviť. Dajte prepravku do priestoru, kde sa mačka pohybuje a dajte jej čas, aby sa s ňou mohla zoznámiť. Obľúbená deka či hračky sú veľkým lákadlom – mačka si tak privykne. Podporiť bezproblémové prijatie prepravky môžete tiež aplikáciou prostriedkov s extraktom z valeriány (No Stress) alebo feromónov.

103 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page