top of page

Separačná úzkosť u mačiekO separačnej úzkosti psov sa už popísalo veľa, ale ale ako sú na tom mačky? Môžu mať aj oni „separačku“? V tomto prípade sa u mačky stretneme s viacerými prejavmi. Môže to byť najmä veľmi intenzívny hlasový prejav, až pokiaľ sa nevráti domov jej majiteľ. Niekedy to môžu byť prejavy typické pre mačky, ako je močenie mimo záchodu, alebo ničenie nábytku.

Ako sa vyvarovať týmto prejavom? Pri mačkách, ktoré môžu byť s inými mačkami je dobré zaobstarať si ešte jednu, nakoľko mačky sú spoločenské tvory a tvoria skupiny. Pokiaľ máte mačky, ktoré z nejakého dôvodu neznesú pri sebe spoločnosť inej mačky, je dobré zamerať sa na upokojujúce prostriedky. Valeriána alebo kocúrnik vedia pomôcť, ale vždy treba odsledovať, ako budú na neho mačky reagovať, lebo niekedy je účinok týchto bylín opačný, akoby sme chceli.

Dostupné sú viaceré možnosti produktov, obsahujúcich feromóny, ktoré vedia mačky upokojiť. Napríklad Feliway je veľmi vyhľadávaný prostriedok pri riešení separačnej úzkosti. Má rovnaké pozitívne vlastnosti, ako prirodzený tvárový feromón mačiek a dodáva im upokojujúci pocit, že sa nachádzajú v im známom a bezpečnom prostredí. Treba rátať s tým, že nie vždy to môže pomôcť.

Ak nezaúčinkuje žiadny z týchto vecí je dobré poradiť sa s veterinárnym lekárom, ktorý môžu použiť a naordinovať medikamenty. V žiadnom prípade nepoužívajte lieky určenú na ľudskú spotrebu bez konzultácie s veterinárnym lekárom.

Vypracovala: Eva Šurkalová, chovateľka mainských mývalích mačiek, Super zoo Prievidza

83 views0 comments

Recent Posts

See All

댓글


bottom of page