top of page

Slovenský hrubosrstý stavač

Updated: May 15, 2023Slovenský hrubosrstý stavač je naše najmladšie slovenské národné plemeno. Jeho pôvodné využitie bolo v poľovníckej praxi, pretože je vynikajúcim stopárom, aportérom a výborne pracuje vo vode a v ťažšom teréne. Dnes ho však obľubujú najmä milovníci športov, behu, turistiky a „field trialu“. Je ideálnym parťákom do nepohody, miluje vodu, aportovanie, hru a predovšetkým ľudský kontakt.Veronika a jej Cezar, 8r. Lovecký pes s dušou kamaráta.


Pôvod a história:


História šľachtenia jedného z najmladších slovenských národných plemien siaha do štyridsiatych rokov minulého storočia. Za jeho existenciu vďačíme jednému z najuznávanejších kynológov a šľachtiteľov tej doby Kolomanovi Slimákovi. Dôsledným výberom tých najvhodnejších hrubosrstých jedincov psov sivých odtieňov srsti vzniklo plemeno SHS z troch pôvodných rás: Weimarský stavač, Nemecký drôtosrstý stavač a Český fúzač. Potomkovia týchto krížení boli zapisovaní do experimentálnej plemennej knihy ako hrubosrstí weimarskí stavači, čo však nepodporoval nemecký Klub chovateľov weimarských stavačov, pretože oficiálny štandard plemena Weimarský stavač neuznával jeho hrubosrstú formu. Keďže obľuba a počet týchto jedincov vo vtedajšom Československu stúpal, slovenskí chovatelia sa pokúsili o uznanie samostatného slovenského plemena, čo sa podarilo v roku 1983 v Madride, kde komisia FCI uznala SHS ako samostatné plemeno.


Povaha, využitie a pre koho je vhodný:


Keďže pôvodným zámerom šľachtenia SHS bolo využitie v poľovníckej praxi, je ideálnym psom pre poľovníkov. Má všestranné využitie v poľovníckej praxi, je vynikajúcim stopárom, aportérom a výborne pracuje vo vode a v ťažšom teréne. Avšak od vzniku tohto plemena už ubehla nejaká doba a dnes máme možnosť širokého uplatnenia SHS aj medzi nepoľovníkmi, milovníkmi prírody, športov, behu, turistami, fanúšikmi v dnešných časoch už pomerne populárneho športu „field trialu“- súťaži zameranej na lovecké vlohy, ktorej sa môžu zúčastniť aj nepoľovníci a ukážu sa nám tam vrodené vlastnosti psa, pričom máme šancu získať aj pracovný titul. Okrem poľovného a pracovného využitia plemena je možnosť jeho uplatnenia aj ako vynikajúceho spoločníka a taktiež sú veľmi dobrými strážcami. Povaha SHS je veľmi priateľská, vyrovnaná, je veľmi oddaný svojmu majiteľovi aj celej jeho rodine. Hoci je vynikajúcim strážcom domu, najideálnejšie je, pokiaľ má aj prístup dnu, pretože vyhľadáva ľudský kontakt. V domácom prostredí vie byť vzorným miláčikom a členom rodiny, naopak pri práci je veľmi temperamentným a neúnavným spoločníkom. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že sa hodí skôr pre aktívnejších ľudí. Pre svoju spokojnosť potrebuje fyzickú aj mentálnu aktivitu. Po poľovačke alebo športe si veľmi rád s vami odpočinie na mäkkej pohovke pri sledovaní televízie. Keďže je veľmi odolný a nezastaví ho ani nepriaznivé počasie, je ideálnym parťákom aj do nepohody, miluje vodu, aportovanie, beh a hru. Býva dobre cvičiteľný, poslušný a vnímavý, na základe čoho sa hodí aj pre psíčkarov začiatočníkov. Je veľmi kontaktný ku iným psom a má rád deti. Vo vzťahu k deťom je spoľahlivý, no vzhľadom k jeho sile a veľkosti je potrebný určitý dohľad. Čo sa týka drobných zvierat a mačiek, očakávalo by sa, že nebude možné ich držať spolu vzhľadom na jeho lovecký pud. Všetko je však otázkou výchovy a pokiaľ ho privykáme na prítomnosť iných zvierat odmalička, nebýva to problém, pretože „svoje domáce zvieratá“ si pozná a bude ich v rámci domáceho prostredia tolerovať.


Vzhľad a farebné variácie:


SHS je stredne veľký až väčší pes pracovného typu s ušľachtilým vzhľadom. Má hrubú priliehavú srsť a zväčša sa vyskytuje v sivých odtieňoch, výnimočne sa môžeme stretnúť aj s kombináciou sivej s väčšími alebo menšími bielymi fľakmi.
Vypracovala: Veronika Horniaková, vedúca predajne Levice


256 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page