top of page

Spokojný psík a čistá domácnosť... dá sa to! 😉

Updated: Nov 28, 2022Dážď, blato, ranná rosa, mokré lístie – toto všetko k jeseni patrí a psičkári o tom vedia svoje. Takáto jesenná „špina“ sa nalepí psíkom na labky ako nič a samozrejmé je, že nikto si ju nechce priniesť domov. Častokrát sa stane, že tomu nezabránime a nejaká tá špinka sa prepašuje do bytu. My to však vieme eliminovať takmer úplne – len musíme chcieť. Je to možno trochu pracnejšie, ale stále menej, ako každú chvíľu tepovať gauč. Nášmu štvornohému miláčikovi nemôžeme povedať, že je vonku mokro a preto dnes nepôjde do svojho obľúbeného výbehu s jeho psími kamarátmi, alebo že si nepôjdeme zabehať do lesa, lebo je tam veľa blata. Vieme aj o psích výnimkách, ktoré nechcú chodiť po mokrom chodníku a to venčenie je naozaj veľmi rýchle, ale väčšine psíkov by trojminútová prechádzka nestačila. Niekedy, najmä keď chceme, aby si náš miláčik prechádzku užil čo najviac, nezabránime tomu, aby sa neušpinil.


Ako teda udržať domácnosť čistú a psíka spokojného? Ako venčiť? Čo robiť po príchode z prechádzky?

Pri prechádzkach so psíkom môžeme používať aj ochranné topánky pre psov. Tie však nie každý psík dobre znáša. Niektorí v nich doslova zamrznú a nevedia sa pohnúť. Cieľom topánok je chrániť labku od vonkajších vplyvov. Chránia napríklad aj pred ostrými kameňmi, sú teda vhodné aj na turistiku. Tým, že má pes obutú topánku, nedostane sa mu špina medzi vankúšiky a zároveň si nespáli vankúšiky na horúcom asfalte cez leto alebo ho labky nebudú štípať cez zimu, kedy je všade posypová soľ.

Pýta sa psík von akurát, keď prší? Venčenie v daždi už dávno nie je problémom. Existujú pršiplášte ako pre ľudí, tak aj pre psíkov. Áno, nezakryjú nás úplne, ale nebudeme ani do nitky mokrí. Pršiplášte alebo aj zateplené nepremokavé bundy pre chlpáčov nám pomôž udržať ich počas prechádzky aspoň z časti v suchu. Pre nás je to výhoda, že ich nemusíme potom toľko čistiť a zároveň aj psíkov (najmä menších) udržíme v teple. Predsa len, tie teploty počas jesene skáču hore-dole a prechladnúť nemusíme len my, ale aj naši chlpáči.

Po príchode z prechádzky je priam až žiadúce použiť uterák. Existujú aj uteráky pre psov, ktoré sú mimoriadne savé. Manipulácia pri sušení niektorých psov stresuje, preto je dobré, aby si k tomu vytvorili pozitívny vzťah – odmeňovanie, ide nám o to, aby to začal brať ako hru.

Kúpanie psov by nemalo byť príliš časté. Počas chladnejších dní je nemožné kúpať psa po každej prechádzke, no našťastie sú na trhu aj vlhčené obrúsky pre psíkov. Vlhčené obrúsky sú skvelým pomocníkom – vieme nimi poutierať celého psa. Je ich niekoľko druhov a sú využiteľné denne. Nie je na škodu nosiť ich menšie balenie vždy so sebou, ako „prvú pomoc“ pri vyváľaní sa v blate. Ak predsa len potrebujeme psa už okúpať, treba dbať na výber správneho šampónu. Šampóny pre psy sú taktiež delené na niekoľko druhov a vybrať vieme presne na mieru tomu nášmu chlpáčovi. Dôležité je, aby sme šampón poriadne vymyli zo srsti/kože.Okrem týchto tipov na hygienu máme pre vás ešte pár rád, ktoré sa nám osvedčili v našich domácnostiach a veríme, že pomôžu aj vám.

Deka je veľký pomocník. Dekou si viete ľahko prekryť obľúbeného miesto vášho chlpáča – pelech, miesto na gauči. Oveľa jednoduchšie je oprať deku, ako tepovať gauč.


Ak umývať, tak bezpečne a s ohľadom na domácich miláčikov – ich citlivý čuch, chuť všetko ochutnávať,... Čistiaci prostriedok na podlahy Inodorina je parfumovaný čistič s dezinfekčným účinkom. Nie je škodlivý pre domáce zvieratá, eliminuje zápach a dá sa použiť nie len na podlahy, ale napríklad aj na prepravky či klietky.

Balzam na psie labky zjemňuje vankúšiky, ktoré sú vlastne takými psími prirodzenými topánkami. Balzam vyživuje a zároveň aj regeneruje, ak náhodou je vankúšik slabo poradený alebo popraskaný, vysušený. Veľmi vysušené vankúšiky sú náchylnejšie na poranenie a zároveň aj sa na nich zachytí viac špiny, ako na zdravých vankúšikoch.


Vypracovala: Eva Alakšová, Vedúca predajne Topoľčany

101 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page