top of page

Starostlivosť o akvárium

Užitočné rady, ako postupovať pri správnej údržbe akvária, starostlivosti o rastliny a techniku a čo robiť pri ochorení rýb.

Chcete mať krásne akvárium?


Akvárium, to je kúsok vodného sveta, ktorý si môžeme vytvoriť v našich domácnostiach. Krásne akvárium sa môže stať nádhernou dekoráciou nášho domova a vhodným prostredím pre chované rybky. Pohľad na plávajúce rybičky upokojuje našu myseľ a prenesie nás do úplne iného sveta. Aby vám však akvárium robilo predovšetkým radosť, je potrebné sa o neho aj náležite starať. Čo však taká starostlivosť obnáša?


Starostlivosť o zabehnuté akvárium


Starostlivosť o zabehnuté akvárium nie je obyčajne náročná, je však dobré sledovať parametre vody, aby nedošlo k jeho nečakanému výkyvu. Ak je potreba, zvolíme na úpravu daného parametra konkrétny prípravok. Najčastejšie sa upravuje pH, ktoré prispôsobujeme druhom chovaných rýb, avšak môže sa stať, že vám stúpnu hodnoty dusitanov a následne i dusičnanov. To sa stáva často v prípadoch, keď je akvárium prerybnené prerybnené alebo prekrmujete. Tieto látky sú pre ryby v určitej koncentrácii škodlivé až jedovaté, najmä dusitany, a v prípade, že nebudete problém včas riešiť, môže dôjsť aj k úhynu rýb. Medzi bežnú starostlivosť určite patrí čistenie skla, aby bolo stále pekne číre a umožňovalo bezchybný pohľad na váš vodný svet. Za týmto účelom môžete kúpiť čistiace hubky, praktické magnety či škrabky.


Odkalovanie

Výkaly rýb, krmivo, odumreté časti raslín spoločne s inými drobnými nečistotami postupne klesajú ku dnu, kde sa rozkladajú za pomoci baktérií. Aby sme baktériám uľavili a udržali hodnoty látok vznikajúcich rozkladom na minimálnej úrovni, raz za čas akvárium odkalíme. Frekvencia odkalovania záleží od veľkosti akvária, výkonu filtrácie, množstva a druhu rýb. Spravidla sa odkaluje 1/3 objemu vody. Najmä pri chove živorodiek a závojnatiek dochádza k veľkej produkcii výkalov, preto je potrebné odkalovanie častejšie. Za týmto účelom môžete kúpiť tzv. odkalovače, ktoré vám nasajú detrit (rozložené odpadové látky, krmivo či zvyšky rastlín) na dne a pripojenou hadičkou ho odvedú do pristaveného vedra. Pri odkalovaní tak dochádza aj k odpusteniu vody a pridaní čerstvej vody, ktorú je vhodné ošetriť vhodným prípravkom na neutralizáciu chlóru či iných nežiaducich látok. Pre akváriové živočíchy sa tak stáva bezpečnou.


Čistenie filtra:

  • molitan preplachnite vo vedierku s odkalenou vodou, aby ste z neho dostali hrubšie nečistoty, ale aby ste nezničili potrebné baktérie, ktoré v ňom žijú. Z tohto dôvodu ho nikdy nepreplachujte pod tečúcou vodou z vodovodu

  • ak máte vo filtri aj iné médiá, napr. keramické krúžky, prepláchnite ich tiež ak je to potrebné vymeníme filtračné médiá za nové

  • nezabudnite vyčistiť vrtuľku filtra a dutinu, v ktorej je umiestnená, inak by sa vám mohlo stať, že sa zanesie a vrtuľka sa bude zadrhávať. Filter by tak stratil na výkonnosti a mohol by časom prestať fungovať úplne. Následne všetko vráťte na svoje miesto.

Pre udržanie čistej a nezávadnej vody je nutná prítomnosť nitrifikačných baktérií, ktoré sa starajú o biologickú rovnováhu. Preto sa vyvarujte odkalovaniu a čisteniu filtračných médií naraz – hrozilo by riziko narušenia biologickej rovnováhy. Ak chcete mať istotu, je možné po každom čistení akvária či filtra doplniť nitrifikačné baktérie prostredníctvom prípravkov, v ktorých už sú dané mikroorganizmy obsiahnuté. Doplnenie nitrifikačných baktérií je potrebné najmä ak vymeníte staré filtračné médiá za nové.

Riasy v akváriu


Medzi najčastejšie problémy pri starostlivosti o akvárium patrí vznik a rozvoj rias. K tomu dochádza zvyčajne z troch dôvodov:

I. nevhodné a nadmerné osvetlenie (tiež nevhodné umiestnenie akvária pri okne...)

II. nadbytok živín vo vode (prerybnenie, nedostatočná intenzita čistenia, prehnojenie...)

III. nedostatok živých rastlín, ktoré sú prirodzenými konkurentmi rias


Čo využiť ako prevenciu proti riasam?

  • ryby a iné živočíchy, ktoré sa riasami živia. Medzi najznámejšie a najbežnejšie patria mrenky siamské, no tiež rôzne druhy krevetiek a slimákov

  • vysadenie živých rastlín vám v boji s riasami môže výrazne pomôcť, pretože rastliny budú spotrebovávať látky, ktoré k svojmu rastu potrebujú aj riasy. Odporúčame využiť najmä rýchlorastúce druhy rastlín alebo rastliny, ktoré plávajú na hladine.

Riasy sa v akváriu vyskytujú v malom množstve prirodzene, podstatné je zamedziť ich nadmernému rozšíreniu. Pre efektívny boj s riasami je dôležité sa zamerať najmä na odstránenie príčiny vzniku rias, v opačnom prípade sa skôr či neskôr v akváriu vyskytnú opäť.

 

Starostlivosť o rybky


Aj rybky potrebujú našu starostlivosť a pozornosť na to, aby dobre prospievali. Spokojné rybky sú tie, ktoré žijú v zodpovedajúcich podmienkach, v dostatočne veľkej nádrži s ohľadom na ich prirodzený spôsob života (húfovité druhy, pomer samčekov a samičiek...) a vo vode, ktorá zodpovedá ich nárokom (pH, tvrdosť a teplota vody). Okrem pravidelného a kvalitného kŕmenia je potreba rybky sledovať, či nevykazujú nejaké známky choroby.


Aké sú najčastejšie problémy?

Medzi najčastejšie zdravotné problémy patria plesne, bakteriálny rozpad plutiev a krupička. Choroby sa obvykle prejavujú u jedincov s oslabenou imunitou, no následne sa môžu preniesť aj na iných obyvateľov akvária. Na imunitu má vplyv stres, preto dbáme na to, aby akvárium poskytovalo rybkám vhodné a bezpečné prostredie - ako sme už vyššie spomenuli, strážte parametre vody a pravidelne sa o akvárium starajte. Zároveň neprerybňujte a nedávajte do spoločného akvária druhy rybiek, ktoré sa vzájomne neznesú alebo majú odlišné nároky na parametre vody.


Čo robiť, keď choroba prepukne?

Nemusí byť nič stratené, ak si problém všimnete včas, pretože včasným začiatkom liečby dokážeme obyčajne nad chorobou bez straty rýb zvíťaziť. Ak ste už skúsenejší a spoznáte príčinu, môžete podľa toho zvoliť vhodné liečivo. V opačnom prípade je potrebné, aby ste v obchode čo najpresnejšie popísali vzniknutý problém, ideálne mali aj fotografiu postihnutej rybky, aby personál mohol čo najlepšie odhadnúť príčinu a odporučiť vám správny prípravok. Pred aplikáciou samotného liečiva si vždy prečítajte informácie ohľadom spôsobu liečby.

 

Starostlivosť o rastliny


Na výber je v dnešnej dobre obrovské množstvo rôznych druhov a variantov, jednotlivé druhy však vynikajú určitými nárokmi na svetlo, teplotu či hnojenie s čím by ste mali rátať pri výbere toho najvhodnejšieho do vášho akvária. Hoci môžete zvoliť do akvária bez údržbové umelé rastliny, nikdy nejde o plnohodnotnú náhradu živých, skôr o dekoráciu, preto voľba živých rastlín je vždy lepšia. Živé rastliny vám vytvoria skutočne prirodzené prostredie a navyše ponúkajú množstvo benefitov v podobe fotosyntézy, regulácie odpadových látok no najmä prirodzeného prostredia pre vodné živočíchy, čo aj samotné ryby určite ocenia.


Na čo dbať pri ukladaní do akvária?

  • rastliny s pomalým rastom a nižším vzrastom ukladajte do popredia

  • rýchlo rastúce a vysoké rastliny umiestňujte do zadnej časti akvária.

Ak ste začiatočníci, nechajte si v obchode poradiť, ktoré rastliny nemajú vysoké nároky a starostlivosť o ne tak zvládne aj laik. K nenáročným druhom môžeme priradiť napríklad Anubias, Cryptocoryne či Vallisneria. Takéto rastlinky vám väčšinou budú rásť aj bez vašej aktívnej podpory, ale rozhodne nič nepokazíte tým, keď im doprajete výživu.

  • Najčastejšie rastlinám poskytujeme oxid uhličitý čiže CO2, pričom pre začiatočníkov je dostačujúci v tekutej forme, kedy sa do akvária naleje príslušné množstvo daného prípravku.

  • Ďalej môžete pridať aj hnojivo a máme na výber z pevnej hmoty, napr. vo forme tyčiniek alebo tabletiek, tak aj z tekutej formy, ktorú opäť nalejete v príslušnom množstve do akvária. Neprekračujte však doporučené dávkovanie, pretože nadbytok živín neznamená lepší rast. Naopak, rastlinám by takýto nadbytok mohol aj uškodiť a podporilo by to rozvoj rias.Na záver


Môže sa zdať, že starostlivosť o akvárium je náročná. Po osvojení správnych techník kŕmenia a celkovej starostlivosti však zistíte, že to nie je tak zložité a rozhodne tá trocha námahy stojí za tú radosť, ktorú vám bude akvárium poskytovať. A kto vie, možno sa vám podarí chované rybky aj rozmnožiť a budete sa môcť radovať zo zrodu nového života.

1,618 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page