top of page

Starostlivosť o srsť – hrebene a kefyPrvé čo si na zvieratku všimneme je jeho vonkajší vzhľad – teda najmä srsť. Lesklá, pevná a hustá srsť zvieratka je pýchou každého majiteľa domáceho miláčika a tiež ukazovateľom celkového zdravia zvieratka.


Srsť má dve dôležité funkcie – kryciu a termoregulačnú, čiže pomáha chrániť zvieratko pred vonkajšími vplyvmi prostredia. Srsť väčšiny zvierat sa skladá z dvoch typov chlpov:

  1. Krycie chlpy – tvoria vrchnú vrstvu srsti, sú pevné a obsahujú pigment, teda udávajú farbu srsti a majú najmä ochrannú funkciu.

  2. Podsada – tvorí spodnú časť srsti, sú to jemné husté chĺpky. Podsada má najmä termoregulačnú funkciu – v chladnom období zahrieva a naopak v teplom období napomáha ochladzovaniu tela.

Česanie patrí ku základnej starostlivosti o zvieratká, napomáha udržiavať krásnu, čistú a hlavne zdravú srsť a kožu. Kefu či hrebeň volíme podľa typu srsti zvieratka.


  • Krátka srsť

Už podľa názvu je jasné, že krycie chlpy v tomto type srsti dosahujú krátku dĺžku, sú priliehavé k telu. Častým problémom tohto typu srsti je pĺznutie – chlpy sú krátke a pevné, po vypadnutí sa zvyknú zapichovať všade kde sa zvieratko pohybuje. Tento typ srsti je typický pre plemená psov ako je doberman, francúzsky buldoček, dalmatínsky pes, labradorský retriever a mnohé ďalšie. Je to tiež veľmi častý typ srsti u mačiek či hlodavcov. Na každodenné česanie je ideálne použiť kefu so štetinami - pomáha vyčesať drobné nečistoty, stimuluje prekrvenie kože a tým podporuje zdravý rast chlpov. Na riešenie pĺznutia je ideálne raz až dva krát do týždňa zvieratko vyčesať vyčesávacím hrebeňom. V prípade nadmerného pĺznutia treba použiť furminátor.


  • Dlhá srsť

Dlhá srsť patrí medzi najrozšírenejší typ srsti u psov, ale nájdu sa aj dlhosrsté plemená mačiek či hlodavcov. Dlhá srsť má mnoho variácii – dĺžka krycích chlpov závisí od plemena. Zaujímavosťou je že typ dlhej srsti má napríklad aj nemecký ovčiak či československý vlčiak. Typickí predstavitelia dlhej srsti u psov sú border kólia, staroanglický ovčiak (bobtail), zlatý retriever, alebo napríklad nemecký špic. U ďalších druhov zvieratiek: perszká mačka, teddy zajačik či dlhosrsté morča.


Základom pri česaní dlhej srsti je univerzálna drôtená kefa – pomáha vyčesať odumretú srsť a nečistoty, pravidelným používaním zabraňujeme zamotávaniu srsti veľkosť kefy prispôsobíme veľkosti zvieratka. Netreba sa báť, že by drôtená kefa zvieratku mohla ublížiť, pri bežnom použití je česanie pre zvieratko príjemné. Drôtenú kefu je možné používať každý deň. V prípade, že má zvieratko veľmi hustú podsadu môžeme použiť aj špeciálny furminátor na dlhú srsť. Ak sa náhodou stane, že sa srsť na niektorých miestach zamotá a vytvorí chuchvalce (stáva sa to najmä zo spodku tela a na nohách), je dobré ju rozčesávať pomocou hrebeňa s rotujúcimi zubami.


Ak vznikne podozrenie, že naše zvieratko má parazity, prehľad o nečistotách či parazitoch v srsti ľahko získame pomocou hustého hrebeňa, ktorý nám aj bude nápomocný pri ich vyčesaní zo srsti.


  • Hodvábna srsť

Tento typ srsti je špeciálny najmä tým, že nemá žiadnu podsadu. Chlpy sú štruktúrou veľmi podobné ľudským vlasom a ich česanie je veľmi podobné, ako u človeka. Vhodné na každodenné použitie sú kefy s guľatými hrotmi ideálne v kombinácii so štetinkami.


V prípade, že psíka s takouto srsťou chystáme na výstavu, či jednoducho máme záujem srsť udržiavať čo najkrajšiu, určite sa nám pri úprave bude hodiť aj hrebeň.


Hodvábna srsť je typická pre yorkšírskeho teriéra, silky teriéra, afgánskeho chrta a ďalších.


  • Kučeravá srsť

Krycie chlpy tvoria kučierky, či lokne. Podsada sa tvorí iba minimálne, alebo vôbec. Ideálnou kefou na česanie kučeravej srsti je univerzálna drôtená kefa. Z plemien psov má kučeravú srsť napríklad pudel alebo bišon, u mačiek plemeno cornish rex. Existujú aj plemená psov s kučeravou srsťou ktoré sa nečešú vôbec, napríklad španielsky vodný pes či komondor.


  • Hrubá srsť

Plemená psov s týmto typom srsti sú najmä teriéry a ďalšie poľovnícke psy – border teriér, jag teriér, slovenský hrubosrstý stavač, hrubosrstý jazvečík či bradáč. Hrubá srsť je typická tým že krycie chlpy sú pevné, hrubé a spravidla nevypadávajú samé, preto sa srsť musí pravidelne upravovať tzv. trimovaním. Trimovanie je odstraňovanie odumretých krycích chlpov vytrhnutím z kože – ak sa vykonáva správne, pre psíka nie je vôbec bolestivé a je veľmi prospešné, odumreté krycie chlpy totiž bránia rastu nových a tým srsť stráca svoju kvalitu a schopnosť plniť svoje funkcie. Skúsení chovatelia vykonávajú trimovanie ručne, prstami, avšak skvelým pomocníkom je trimovací nôž. Ak si majiteľ netrúfa trimovať psíka sám, mnohé psie salóny dnes ponúkajú túto službu. Medzi trimovaniami stačí psíka prečesávať bežnou univerzálnou drôtenou kefou.


  • Bez srsti

Existujú aj plemená psov, mačiek či hlodavcov ktoré nemajú žiadnu alebo takmer žiadnu srsť – americký bezsrstý teriér, mexický naháč, sphynx mačka či skinny morčiatko. V týchto prípadoch nám kefu ani hrebeň nie je treba 😊


Ing. Veronika Hudáková


Tags:

147 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page