top of page

Štastný pesZdravý pes = šťastný pes

Pevné zdravie a dobrý zdravotný stav sú základným predpokladom pre plnohodnotný a spokojný život. Rovnako to platí aj pre našich štvornohých parťákov.


Faktorov ovplyvňujúcich zdravie psov je veľa, vyberáme aspoň tie základné:

o Genetická predispozícia – vraj je všetko zapísané v génoch? Mnohí z nás by isto súhlasili, ale predispozícia nie je to isté, ako predurčenie. Predispozícia je veľmi dôležitá pri výbere psa určitého plemena a znamená najmä klásť dôraz na jeho pôvod.

o Pravidelná starostlivosť – nikdy nečakáme na vzniknuté zdravotné problémy, ale zodpovedne im predchádzame. Starostlivosť o psa je základom pre jeho dlhý a spokojný život.

o Kvalitná potrava – ovplyvňuje nielen fyzickú, ale z časti aj psychickú pohodu. Vďaka nej psí organizmus rastie, vyvíja sa a tiež je odolný voči nepriaznivým vonkajším faktorom.

o Vonkajšie faktory – prostredie zohráva väčšiu úlohu ako si myslíme a nejde len o domov, ale tiež o socializáciu, nové podnety a mnoho iného.


Základná starostlivosť by mala byť pravidelnou rutinou, preto na ňu učíme psa už od šteňacieho veku, aby ju v dospelosti vnímal ako bežnú vec.

Starostlivosť o chrup

Zdravotné ťažkosti spojené s chrupom sú jedny z najčastejších. Štúdie poukazujú na fakt, že až 80% psov po dovŕšení tretieho roku života už trpí nejakými dentálnymi ťažkosťami. A verte tomu, že „pokazený dych“ je len pomyselnou špičkou ľadovca. Chrup by sme psíkovi mali pravidelne kontrolovať. Na vznik dentálnych ťažkostí sú citlivé najmä psi malých plemien, psy s brachycefalickou lebkou, no tiež staršie psy. Väčšina problémov začína vznikom zubného povlaku, ktorý je tvorený najmä zvyškami potravy, baktériami a ich metabolitmi – zubný povlak je relatívne ľahké odstrániť hneď niekoľkými spôsobmi – kefka, pasta pre psy, dentálne prostriedky, hračky, kosti... Ak povlak kalcifikuje, vniká zubný kameň, ktorý je náročné odstrániť a spravidla je potrebné vyhľadať veterinára. Pod zubným kameňom sa ďalej množia baktérie, ktoré spôsobujú podráždenie a zápal ďasien (čo často spôsobuje zápach z papule). Zápal sa môže krvným obehom preniesť aj do iných častí tela a poškodiť vnútorné orgány. Napriek tomu, že starostlivosť o chrup je relatívne jednoduchým úkonom, stále je často opomínaná.Starostlivosť kožu a srsť

Srsť psov má ochrannú funkciu pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Existuje niekoľko typov srsti, ktoré majú odlišnú štruktúru, ako napríklad hodvábna srsť, kučeravá, krátka či dlhá... Srsť je tvorená dvomi druhmi chlpov – hrubšími krycími chlpmi a jemnejšou podsadou (tá pri niektorých plemenách úplne chýba). Krása srsti je priamo spájaná s celkovou zdravotnou kondíciou a tiež starostlivosťou zo strany majiteľa psa. Na srsť má vplyv viacero vecí, markantný podiel má kvalitná strava. Tú je vhodné podporiť aj pravidelnou starostlivosťou v podobe vyčesávania odumretej srsti a príležitostného kúpania s vhodným šampónom (typ šampónu a hrebeňa by mal byť prispôsobený typu srsti). Krásu srsti a zdravie kože je možné okrem základnej stravy podporiť aj výživovými doplnkami s obsahom omega 3 nenasýtených mastných kyselín obsiahnutých napríklad v lososovom oleji. Zvýšenú pozornosť by sme mali srsti venovať najmä v období pĺznutia.


Starostlivosť o uši, oči a labky

Pes má oveľa lepšie vyvinutý sluch ako ľudia a v jeho živote zohráva dôležitú úlohu. Uši psov by sme mali pravidelne kontrolovať a čistiť (nezasahujeme hlbšie do zvukovodu a tiež sa vyvarujme používaniu vatových tyčiniek). Citlivé sú najmä plemená, ktoré majú „padnuté“ uši (ako napríklad kokeršpaniel), zhoršená cirkulácia vzduchu v kombinácii s vlhkosťou a teplom sú ideálnym miestom pre rozmach baktérií a kvasiniek, ktoré môžu spôsobiť bolestivý zápal. Ak si všimneme, že pes si neustále škrabe ucho, je červenkasté alebo z neho cítime zápach, vyhľadáme veterinára.

Zrak je jeden z najdôležitejších zmyslov psov. Na zdravotné ťažkosti spojené s očami sú citlivejšie najmä menšie plemená psov. Kvôli menšiemu vzrastu sa im do očí častejšie dostávajú nečistoty. Chúlostivé v tomto smere sú aj plemená, ktoré majú výrazné kožné riasy v okolí očí (sharpei, mopslík...).

Starostlivosť o labky je priamo spojená so starostlivosťou o pazúry, tie sú podobné ľudským nechtom. Pazúry psom postupne rastú a aj keď sa hrot pazúrov pri dotyku so zemou opotrebúva, je niekedy potrebné im ich zastihnúť. Špecifickú starostlivosť potrebujú aj samotné vankúšiky labiek, najmä počas letných a zimných mesiacov, kedy ich môžu bolestivo poškodiť rozpálené plochy chodníkov (preto je dôležité vhodne zvoliť miesto i čas na prechádzku) a v zimných mesiacoch ich môže poškodiť chodník posypaný technickou soľou.Kvalitná strava

Kvalitná strava predstavuje jeden zo základných pilierov zdravia našich psov. Mala by byť nutrične vyvážená a zodpovedať nárokom psa. Nároky na potravu sa v priebehu života menia a vyvíjajú, preto by sme mali zohľadňovať najmä vek, plemeno, aktivitu a tiež zdravotnú predispozíciu (možné alergie či intolerancie). Spôsobov kŕmenia je viacero ako napríklad BARF či granulované krmivo. A čo by mala strava obsahovať? V prvom rade kvalitný zdroj živočíšnych proteínov, ktoré sú pre psy najstráviteľnejšie. Dôležitú úlohu zohrávajú tuky, ktoré dodávajú telu energiu, no aj vďaka nim dokáže psí organizmus prijať vitamíny (A,D,E,K). Okrem toho by v strave nemali chýbať ani vitamíny, minerály a sacharidy. Mnoho zložiek ovplyvňujú priamo procesy v tele, akíklad prebiotiká, ktoré podporujú symbiotickú črevnú mikroflóru čo vedie k lepšiemu fungovaniu trávenia a prispieva k imunite. Zložky s názvom chondroprotektíva sa starajú o zdravie a regeneráciu kĺbov, extrakty z bylín podporia trávenie a často predstavujú dôležité antioxidanty. Prítomnosť omega 3 nenasýtených mastných kyselín podporí zdravie kože a krásu srsti, okrem iného aj kardiovaskulárny a nervový systém.


Špeciálne požiadavky?

Psí športovci – šport už sa dostal aj do sveta psov a to dokonca na profesionálnej úrovni. Pohyb je pre nich prirodzený. Organizmus psa je pri športovom pohybe vystavený väčšej záťaži, čomu je vhodné prispôsobiť aj stravu. Tá by mala byť dostatočne energeticky výdatná. Väčšia záťaž je vďaka tomu vyvíjaná aj na kĺby, preto je opodstatnená aj prítomnosť chondroprotektív.

Šteniatka – Tento vek je pre psy rozhodujúci a je najintenzívnejším obdobím rastu. Okrem kvalitnej a vyváženej stravy, ktorá zabezpečí správny vývoj, je dôležité šteniatko postupne vychovávať, cvičiť, učiť základnej starostlivosti a oboznamovať s okolím.

Staré psy – Staršie psy už nie sú tak aktívne, spomaľuje sa metabolizmus, postupne ubúda svalová hmota. Pes v tomto období môže začať rýchlejšie priberať. Staršie psy majú častejšie problémy s kĺbmi, preto im venujeme špeciálnu starostlivosť. Práve v staršom veku je dôležitý správny výber stravy doplnený o vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k udržaniu kondície, no nemali by sme zabúdať ani na primerané množstvo pohybu.


Veterinárna starostlivosť

Zdravotným neduhom je vždy lepšie predchádzať prostredníctvom pravidelnej návštevy, bežnej prehliadky či konzultácie u veterinára (ak neberieme do úvahy povinné očkovanie atď). Veterinárna prehliadka dokáže odhaliť možné zdravotné riziká a aj rozvíjajúce sa zdravotné neduhy, ktoré máme možnosť zastaviť už na začiatku.


Fyzické zdravie zohráva nezastupiteľnú úlohu v živote každého zvieraťa. Rovnako ako fyzické zdravie je však dôležité dbať aj na psychickú pohodu našich zvierat, pretože je priamo spätá s fyzickým zdravím.

148 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page