top of page

Stopovacia vôdzkaStopovacia vôdzka sa používa pri učení povelov, venčení psíka, stopovaní, v športovej či služobnej kynológii. Tento typ vôdzky môže mať rôzne dĺžky 3m, 5m, 7m, 10m, 15m, či dokonca až 20m. Môže byť z rôznych materiálov ako napr. pogumované, látkové, nylonové, vodeodolné. Stopovacie vodidlá sú buď ploché alebo guľaté. Pre psy, ktoré nám vôdzku radi obhrýzajú odporúčame zvoliť odolnejšie materiály, taktiež pokiaľ venčíme podvečer alebo za nepriaznivého počasia sú vhodnejšie reflexné prvky alebo výraznejšie farby.


Pri venčení psa je výborná voľba stopovacie vodidlo, ak si nie sme istí či k nám psík pribehne keď ho zavoláme, ak sú v okolí iné psy, či zvieratá a nemáme možnosť ho pustiť na voľno. Stopovacie vodidlo je skvelé v tom, že pes má určitú voľnosť a zároveň ho máme pod kontrolou, môže byť voľne na zemi, psík si s ním vie behať, ľahko ho vieme zastaviť, ak sa náhodou niekam rozbehne pristúpením na vodilo, alebo ho majiteľ môže držať aj v ruke. Ľahko sa s ním manipuluje.


Tento typ výcvikového vodidla využívame najmä pri výcviku základnej poslušnosti a pri práci na stope. Je vynikajúcou pomôckou najmä pri tréningu povelu „ku mne“, ale taktiež aj pri aportovaní - psík nemá možnosť s aportom odísť, ale je donútený potiahnutím vodidla vrátiť sa späť k psovodovi. Vieme ho efektívne využívať predovšetkým pri výcviku šteniat a mladých psov, ale taktiež pri dospelých a starších psíkoch, kde máme problémy s odbiehaním psa a nereagovaním na povel „ku mne“.


Stopovacie vodidlo je nevyhnutná pomôcka pri tréningu povelu „stopa“ v športovej a služobnej kynológií, taktiež je nevyhnutnou výbavou pri tréningu loveckých psov, ale určite nájde svoje využitie aj u každého bežného psičkára. Pri tréningu povelu „ku mne“ môžeme mať psa na akejkoľvek dlhej stopovačke a po vyslovení povelu psíka jemne pomocou stopovačky pritiahneme k sebe, môžeme ho aj povzbudiť slovne pochvalou, prípadne urobiť mierny podrep a nakoniec psa odmeníme maškrtou. Neskôr, keď už máme povel zvládnutý využívame najmä slovnú pochvalu a pohladenie. Pokiaľ by sme mali záujem so psíkom absolvovať špeciálne pracovné skúšky a získať pracovný titul je potrebné si naštudovať skúšobný poriadok, ktorý nám jasne určuje pravidlá, napríklad pre prácu na stope: na skúške musí byť pes pripnutý na stopovačke ktorá je striktne dlhá 10 metrov, pričom aj dĺžku samotnej stopovačky určuje skúšobný poriadok. Pes intenzívne sleduje naše stopy a musí vykonať cvik až dokonca kde je stopa ukončená predmetom, psovod nasleduje psa na voľnom nie napnutom vodidle vo vzdialenosti 10m za psom.


Stopovačka je univerzálnou pomôckou vhodnou pre akékoľvek plemená a vekové kategórie psov. Využíva sa hlavne ak si nie sme istí, či sa ku nám psík vráti na povel, ale zároveň mu chceme dať určitú voľnosť pri venčení. Na druhej strane je to nevyhnutná pomôcka pri výcviku psa, najmä pri disciplíne „stopa“ a povelu „ku mne“.


Vypracovala: Katka, asistent predaja, Super zoo Komárno a Veronika Horniaková, vedúca predajne Super zoo Levice

42 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page