top of page

Suchozemské alebo vodné korytnačky – aké sú rozdiely?Korytnačky sú jedny z najobľúbenejších zvierat v domácom chove. Aj napriek tomu, že to nie sú zvieratká na maznanie, našiel si tento takmer najstarší živočích našej planéty svojich priaznivcov. Zvyčajne sa pri správnej starostlivosti dožívajú veľmi vysokého veku a tak nám dokážu byť dlhoročnými spoločníkmi.  Rozmanitosť ich druhov je naozaj široká, existuje celkovo 313 druhov a 200 poddruhov. Od malých vodných korytnačiek, ktoré obývajú naše rybníky a jazierka až po obrie suchozemské a morské korytnačky. Aj napriek vysokému veku, ktorého sa dožívajú a početnosti ich druhov je ich mnoho ohrozených vyhynutím. Ak si však chcete zaobstarať korytnačku ako domáceho miláčika, mali by ste si dôkladne preveriť jej pôvod a premyslieť si aký druh je vhodný práve pre vás. No ako si vybrať tu pravú? 


Prečo si obstarať korytnačku ? 


 • Sú vhodné pre alergikov.  

 • Pokiaľ chcete doma chovať zvieratko, ale psík a mačička sú pre vás časovo nároční, korytnačka je tá správna možnosť. Pravidelná starostlivosť o ňu si vyžaduje minimum vášho voľného času. 

 • Existuje veľká rozmanitosť druhov a tak nie je ťažké si vybrať. 

 • Pri správnej starostlivosti vás čaká veľa spoločných dní. 

 • Sú to samotárske zvieratá, preto teda nie je problém chovať ju ako jedináčika. 


Prečo si (ne)zaobstarať korytnačku ? 

 • Starostlivosť o toto exotické zvieratko nemožno zanedbať. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že to nie je nič náročné, je potrebné  si všetko vopred naštudovať. 

 • Ak sa rozhodnete pre vodnú korytnačku, je potrebné rátať s jej mäsožravosťou a pripraviť jej adekvátnu potravu.  

 • Dlhý korytnačí život znamená, že si musíte dobre vopred premyslieť, či nie je obstaranie nového maznáčika len rozmar a či ste naozaj pripravení starať sa o ňu počas niekoľkých rokov.  

 • Korytnačky sú jedny z mnoho plazov, ktoré môžeme chovať v domácich podmienkach. Čo si však treba rozmyslieť je, či chcete chovať korytnačku vodnú alebo suchozemskú, medzi chovom sú totižto značné rozdiely. Základné podmienky ale budú vždy rovnaké.  


Terárium  


Jedna z najdôležitejších vecí vo výbave korytnačky je výber dostatočne veľkého terária.  


Ako by malo vyzerať terárium pre suchozemskú korytnačku? 

 • Substrát – píniová kôra, rašelina s pieskom– čím prirodzenejšie prostredie sa vám podarí vytvoriť, tým lepšie. 

 • Teplo a svetlo – na trhu je rada žiaroviek. Podľa obdobia majú korytnačky rady teploty medzi 30 a 40 ° C, to ale nie je všetko. Dôležité je nezabúdať na UVA, UVB žiarivky, ktoré pomôžu korytnačke s tvorbou vitamínu D. V noci je potom svetlo i kúrenie vypnuté a korytnačka zvládne izbovú teplotu. 

 • Kamene, skalky, úkryt, kôry – terárium by malo tvoriť čo najprirodzenejšie prostredie. Ako konkrétne korytnačí domov „vyzdobíte“ je však z veľkej časti na vás. Myslite však hlavne prakticky a umiestnite jednotlivé komponenty tak, aby sa v teráriu vašej korytnačke dobre a pohodlne žilo. 

 • Miska s vodou – ľahko prístupná, nie veľmi hlboká, ale dostatočne veľká na kúpanie. 


Ako by malo vyzerať terárium pre vodnú korytnačku? 

 • Potrebuje súš i vodu, pričom voda bude zhruba do dvoch tretín celej „nádrže“. 

 • Plynulý prechod – korytnačka by nemala mať problém si vyberať medzi plávaním vo vode a súšou, kde odpočíva. Vstup a výstup by mal byť čo najpríjemnejší a pre korytnačku ľahko použiteľný. 

 • Dno vodnej plochy – môžete ho zasypať podľa vášho želania oblými kamienkami, pieskom... Dávajte pri tom pozor na nerozumné kombinácie, rastliny či úkryty, v ktorých by sa mohla korytnačka zamotať a uviaznuť. 

 • Teplo a svetlo – Cez deň by mala teplota na pevnine byť 25-28 °C, v noci by mala po vypnutí žiarovky klesnúť na zhruba 18 °C. Tiež treba myslieť na zdroj UVB, bez ktorého si korytnačka nevie metabolizovať vitamín D. Bez tohto vitamínu nedokáže prijímať vápnik a zmäkol by jej pancier. Tento stav je pre zviera života ohrozujúci.  

 • Čistenie a ohriatie vody – je vhodné myslieť na výkonný filter, ktorý vám pomôže udržiavať vodu čistú. Dohliadnite na teplotu vody, ktorá by mala mať okolo 25 °C. 


Strava 


Čo sa týka stravy opäť záleží na výbere korytnačky. Suchozemská je bylinožravec, jej strava je zložená z rôznych bylín, zeleniny a ovocia. Základom potravy suchozemských korytnačiek by malo byť čo najpestrejšie spektrum rastlín (trávy, púpava, ďatelina, žerucha, ... ) spolu s ich kvetmi a zeleninou (listová zelenina, brokolica, tekvica, ...). Doplnkom by malo byť ovocie, sépiová kosť na obrusovanie zobáka, doplnkové vitamíny a vápnik. Tráviaci trakt suchozemských korytnačiek nie je prispôsobený na živočíšnu stravu plnú bielkovín, ktoré im spôsobujú tráviace ťažkosti no aj komplikujú ich zdravý vývin. Mäsu, vajciam a mliečnym výrobkom sa treba preto vyhýbať, napriek tomu že korytnačkám chutia. A samozrejme to najdôležitejšie - korytnačka by mala mať neustále prístup k čerstvej vode. 

Pri vodnej korytnačke je strava diametrálne odlišná, tiež si rada pochutná na zelenine no je pre ňu dôležitá najmä živočíšna zložka potravy. V  mladosti potrebujú potravu každý deň a rozhodne nepohrdnú kuracím, hovädzím alebo rybím mäsom. V dospelosti už stačí kŕmiť zhruba každý druhý až tretí deň, opäť je dobré kŕmiť ju rybami, ulitníkmi, dážďovkami či hmyzom. K tomu si ale pochutnajú aj na zelenine a ovocí ako ich suchozemské príbuzné. Mäso by každopádne nemalo byť tučné a tiež je dobré vyhýbať sa bravčovému. Opäť myslíme na dostatočný prísun vápnika. 

Tiež existuje rad špecializovaných granúl pre obe skupiny korytnačiek.  

 

Zdravie a starostlivosť  

Ako každému inému tvorovi, aj korytnačkám hrozia rôzne choroby a pri zanedbaní starostlivosti môžu trpieť rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Dôležité je preto dodržiavať všetky odporúčania a vytvoriť pre korytnačku správny domov. Najčastejšie môžete urobiť chybu v strave – dohliadajte preto na dostatočne pestrú stravu plnú vitamínov (a hlavne vápnika), zloženú z jedál vhodných pre korytnačku. Kvôli vitamínu D nezabúdajte na UVB žiarenia, ktoré nahradzuje slnečné lúče. Ďalším bodom potom býva prechladnutie, práve preto je nutné dodržiavať teplotu vzduchu, ale v prípade vodnej korytnačky aj teplotu vody. Pomôcť vám v tom môžu teplomer a vlhkomer, ktoré možno kúpiť do výbavy terária. V poslednom rade sa potom môže korytnačka samozrejme zraniť, prostredie terária by teda malo byť bezpečné a premyslené tak, aby sa jej tam nemohlo nič stať. 

Posledným bodom je samozrejme upratovanie, korytnačí domov by mal byť čistý a udržiavaný, čo si bude vyžadovať vašu pravidelnú starostlivosť. 

 

Vypracovala: Terézia Mintúchová, vedúca predajne Super zoo Žilina OC Lipa; Ambasádor Super zoo 

40 views0 comments

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page