top of page

Učíme šteniatko samostatnostiUrčite poznáte pocit, keď ste si priniesli domov šteniatko a zrazu ho mali všade so sebou a nespustilo z vás oči. Prečo je tak dôležité, aby bolo samostatné ? Pri šteniatkach, ktoré nemajú príliš odvážnu povahu to môže viesť až k tomu, že sa od vás ani na prechádzke nepohne ďalej a nastáva problém pri učení vykonávania potrieb vonku. Ďalším najčastejším problémom je váš odchod z domu, pri ktorom psík ostáva sám doma a dochádza k nekontrolovateľnému štekaniu, zavíjaniu, niekedy až k demolácii domácnosti. V prípade, ak sa to pes nenaučí v mladosti, tak v dospelosti to dokáže prejsť až do separačnej úzkosti a demolovania domácnosti za účelom dostať sa k človeku. Ideálne je pripraviť a nastaviť si plán na chod domácnosti už pred príchodom šteniatka do rodiny, tak aby boli pravidlá a chod domácnosti pripravené a aby tak neprichádzalo k zbytočným nedorozumeniam a komplikáciám pri výchove.


Ako a kedy treba privykať šteniatko samostatnosti?


Keď príde šteniatko do nového domova treba mu dať minimálne 3-5 dní na aklimatizáciu, aby si zvyklo na nové prostredie a na fakt, že už nie je pri súrodencoch a pri mame. Treba mu ukázať, kde je jeho teplý pelech a misky a byť mu nápomocný v nových situáciách. Ideálne, ak sa dá priniesť mu aj hračku, deku alebo niečo, kde by bol pach matky a súrodencov, nech sa necíti osamelo.


Veľmi dôležitou informáciou je, že ak šteniatko ide na svoje miesto samé a zaspí tam, nikdy ho nerušíme. Prvé noci a dni môžu pre neho byt ťažké a môže dôjsť k zavíjaniu, alebo štekaniu. Nikdy však nesmieme šteniatko utešovať a podporovať v ňom jeho obavy zo samoty. Naučíte ho tak, že vždy, keď zaplače, vy prídete. Takže na začiatku treba len vydržať tento nepríjemný pocit. Veľmi dobrou voľbou pred spaním sú dlhšie hry, interaktívne hračky, plné bruško a poriadne vyvenčenie.


Šteniatka idú často k majiteľom s tým, že nie sú naučené hygienickým návykom. Preto, ak učíte šteniatko robiť potrebu, či už na podložku, alebo vonku, pripravte si veľa maškŕt a pekných slov na pochvalu. Podľa veselého tónu v hlase a vašej radosti to evokuje radosť aj v šteniatku a bude sa to snažiť zopakovať. Toto platí aj pri učení nových vecí a zvykaniu na nové prostredie. Môže dôjsť aj k odmietaniu krmiva. Netreba si však ihneď nad tým lámať hlavu, keďže môže byť stále šteniatko v strese z nového prostredia. Po cca 3 dňoch je dobré začať pomaly šteniatko učiť tomu, že niekedy zostane doma aj samé. Ideálne to začať cvičiť, keď je šteniatko už trocha unavené, nech nemá veľa energie a radosti z toho, že ste s ním. Dobrým pomocníkom pri tomto cvičení je klietka, alebo ohrádka. Vytvára bezpečné miesto pre psíka a preto váš odchod nebude až taký stresujúci. Dobrou možnosťou ako psíka zabaviť sú napríklad interaktívne hračky, ktorých vylúštenie trvá troška dlhšie. Na začiatku určite zostaňte pri šteniatku a postupne predlžujte interval vašej neprítomnosti. Vyskúšajte to napríklad aj keď idete upratovať, alebo variť. Prechádzky a venčenie budú odteraz patriť do vášho každodenného režimu a preto je potrebné od začiatku používať obojok a vôdzku. Znižujete tak riziko neznášanlivosti a protestovania na vôdzke vo vyššom veku. Všetko čo šteniatko naučíte v jeho najútlejšom veku si zapamätá až do dospelosti. Preto je vhodné ho brávať postupne so sebou na veľa miest. Najprv na také, ktoré sú tichšie a viete mať celú situáciu pod kontrolou. Neskôr ideálne aj na výcvik psov, venčoviská, nákupné centrá. Dôležitá je aj častá manipulácia so šteniatkom, nech je zvyknuté na ukázanie zúbkov, prezeranie pazúrov, uší, očí a celkovú manipuláciu s ním. Uľahčí to aj návštevu veterinára.


Rada na záver :

Pamätajte, že šteniatka sa rýchlejšie učia a zvykajú na nové veci. Ideálne odobratie šteniatka od matky je minimálne vo veku 8-10 týždňov, aby sa naučili všetkému, čo ich má matka naučiť a boli z nich zdravé a emočne stabilné šteniatka. Do 18 mesiacov by mali byť plne naučené na rôzne povrchy a vonkajšie situácie. Nezúfajte, ak sa niečo nedarí, alebo to nejde podľa vašich predstáv. Treba byť len trpezlivý a venovať im veľa času.


Vypracovala: Viktória Kaňková, vedúca predajne Super zoo Bratislava – Avion


151 views0 comments

Comments


bottom of page