top of page

Užime si leto všetci spoluLeto je doslova za rohom. Čakajú nás dlhé teplé dni, nové letné dobrodružstvá a výlety. Všetci sa tešíme na dovolenky, kúpanie, grilovačky a všetky tie príjemné veci, ktoré k letu patria. Samozrejme, nebudeme ich vychutnávať sami, budú s nami i naši štvornohí parťáci. Ako sa o nich postarať počas horúčav a čomu sa vyvarovať?  


S nastávajúcim príchodom letných prázdnin rastie aj vonkajšia teplota. Pomaly vyťahujeme letné oblečenie, pripravujeme záhradný nábytok, pomôcky na naše obľúbené letné športy a napúšťame bazény, aby sme sa mali kde schladiť. Sme si vedomí toho, že naši štvornohí parťáci znášajú vysoké teploty horšie ako ľudia, je preto na mieste pripraviť sa na spoločne strávenú letnú sezónu tak, aby aj oni mali možnosť schladiť sa a prežiť letné horúčavy v pohode a bez ujmy. 


V prvom rade je počas letných mesiacov dôležité správne načasované venčenie. To znamená, že dlhé prechádzky by nemali byť v najhorúcejších častiach dňa, ale buď ráno, kedy slnko ešte až tak veľmi nehreje, alebo večer, keď slnko zapadá. Počas dňa nebudeme psíkom odopierať vykonanie ich potreby, ale musíme sa snažiť pri venčení hľadať miesta v tieni a čo najmenej chodiť po rozpálenom betóne. Vankúšiky na ich packách sa môžu ľahko spáliť na horúcom asfalte. Našťastie existuje krém na labky, ktorý na vankúšikoch zanechá ochranný film, hydratuje ich a chráni pred poranením. 


Ďalším tipom je zaobstaranie chladiacich pomôcok pre psov. Chladiace podložky sú rôznej veľkosti, aj pre menších, ale i pre väčších psov. Veľkou výhodou týchto podložiek okrem jednoduchého čistenia je najmä to, že ich netreba dávať zachladiť do chladničky/mrazničky, ale fungujú na princípe netoxického chladiaceho gélu. Tlakom na podložku dochádza k jej aktivácií – k chladeniu. Stačí, keď si náš miláčik na ňu ľahne a podložka začne odvádzať telesné teplo zvieratka. Občas sa stretneme s tým, že psík sa podložky bojí, lebo ju nepozná. Určite to nevzdávajte, väčšinou si každý psík na podložku zvykne - v tomto prípade odporúčame  trpezlivosť a využite maškŕt😉  


Ak to náhodou nezafunguje, alebo nemáte trpezlivosť, je tu ďalšia možnosť – chladiaca hračka. Pred použitím ju treba vložiť do mrazničky na zachladenie. Pri manipulácii s ňou je psík v kontakte so studeným predmetom, ktorý ho čiastočne ochladzuje v oblasti papuľky a labiek. Každopádne, je to „dva v jednom“ zábavná, ale aj funkčná hračka zároveň. Pozor, stále hovoríme o hračke, takže nenechávajte psíka ani s touto hračkou bez dozoru. 

 

Ak by tieto možnosti nestačili a pozorujete, že váš pes sa snaží dostať do vášho bazéna, môžete mu dopriať jeho vlastný bazén. Dokonca tento bazén má po obvode malé dierky, z ktorých pri pripojení na hadicu, strieka voda. Váš chlpáč sa môže dosýta vyblázniť a schladiť, pričom ale treba dbať na to, aby sa rozhorúčený psík pri vstupe do bazéna ochladzoval postupne. Ide o to, aby psík nedostal teplotný šok. Ovlažiť by sme mali najskôr packy, bruško, až potom celé telo. Niektorým psíkom bazén nestačí a stále ich to láka zaplávať si s nami v jazere, či mori. V takýchto prípadoch nie je na škodu mať pre psíka plávaciu vestu. Plávanie je skvelé na zlepšenie kondície a posilnenie svalov bez toho, aby sa pri tom veľmi zaťažovali kĺby a šľachy, ako je to napríklad pri behu. Zaplávať si teda môžu aj starší psíkovia, či chlpáči s nadváhou, nakoľko voda „prevezme“ značnú časť hmotnosti chlpáča... veď to poznáme:) Vášniví plavci sa nájdu aj medzi našimi miláčikmi a vtedy musíme rozmýšľať za nich – mali by sme myslieť na ich kondíciu/vyčerpanie, keďže oni si to často v zápale hry nevedia uvedomiť. Nemôžeme ich nechať plávať do nemoty, ale nakázať im taktiež dostatočný oddych na brehu, v tieni pod stromom.  


Na brehu ich po plávaní treba poriadne vysušiť, najmä kvôli tomu, aby sme predišli syndrómu mŕtveho chvosta. Pýtate sa, čo to je? Veľa psičkárov sa s týmto javom ešte nestretlo, ale treba byť na pozore, najmä ak chodíte so psíkom plávať. Ide o zápalové ochorenie svalov pri koreni chvosta, ktoré môže vzniknúť z prechladnutia alebo pri preťažení. Príznakom je jednoznačne zvesený chvost, bolestivosť pri dotyku a neschopnosť posadiť sa. Naozaj netreba podceňovať dôsledné vysušenie srsti po plávaní, ani keď sú vonku vysoké teploty. Ľahko a rýchlo psíka vysušíte napríklad extrémne absorpčným uterákom z mikrovlákna. Sušením navyše znižujeme šancu na tvorbu hot spotov a aj kvasiniek. Hot spot často trápi dlhosrsté plemená, ktoré milujú vodu. Sú to kožné lézie, ktoré sú spôsobené baktériami. Výskyt hot spotov je typický pre teplé a vlhké počasie. Prejavujú sa začervenanými mokvavými útvarmi na koži a sú veľmi nepríjemné. Psov svrbia, znervózňujú a bolia.  


Kvasinky sú hubové mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú na koži úplne bežne. Zdravotný problém vzniká až v prípade ich rozmnoženia, ku ktorému dochádza za pre nich vhodných podmienok – napríklad pri oslabení imunitného systému. Toto ochorenie najčastejšie postihuje plemená s mnohými kožnými záhybmi. Takisto ako pri hot spotoch, aj kvasinkám prospieva teplé a vlhké prostredie, takže pre niektorých psíkov je to často sezónny problém. Na túto infekciu vás upozorní psík svojim správaní, keď si začne vylizovať, ba až vyhryzávať packy, ak ide o kvasinky medzi vankúšikmi na labkách. Kvasinky sa objavujú aj v ušiach – vtedy psík nadmerne otriasa hlavou a takisto si škriabe uši.  


Ako bojovať proti všetkým týmto pliagam? Rozhodne kvalitnou starostlivosťou zvnútra aj zvonku. Vhodná strava, podpora imunity, zdravej črevnej mikroflóry a vonkajšia starostlivosť o kožu a srsť psíka. V lete je koža našich chlpáčov namáhaná viac, ako po iné ročné obdobia, takže by sme jej mali venovať aj väčšiu pozornosť. Rôzne chemické preparáty pri dlhodobom používaní môžu pokožku vysúšať, preto skôr odporúčame jemnejšie prípravky, ktoré možno používať častejšie. Odporúčame rad Lucaa+ na báze živých organizmov - probiotík, ktoré optimalizujú mikroflóru a vytláčajú z prostredia patogénne baktérie. Ďalšou možnosťou je rad veterinárnych prípravkov Traumapet na starostlivosť s koloidným striebrom, ktoré ako účinná látka má protizápalové a antibakteriálne účinky. 


Čo kedy použiť? Čím si vyzbrojiť lekárničku? 

Po kúpaní v jazere či mori ošetríme a očistíme kožu psa šampónom, čo pomôže pri predchádzaní hot spotov či kvasiniek. Nakoľko pri kúpaní sa občas stane, že psíkom sa voda dostane až do ucha, netreba zabúdať ani na starostlivosť o uši. Ušné kvapky sú vhodné na preventívne čistenie a majú aj antibakteriálne účinky. Oči psa našťastie nepostihujú kvasinky, ale napríklad taký chlór ich môže podráždiť. Podráždené oči nadmerne slzia, sú začervenané a je to rovnako nepríjemné, ako akékoľvek iné ťažkosti. Aplikácia očných kvapiek priamo do oka pomáha liečiť zápal spojiviek. Občas sa stane aj menšia nehoda – aj my sa dokážeme občas nešikovne poraniť, aj psíkovia sú v tom experti. V ich lekárničke by nemal chýbať ani prípravok na drobné povrchové rany, ktoré vieme ošetriť aj sami sprejom na rany. Užitočné mikroorganizmy vytvárajú mikrobiálnu rovnováhu v zraneniach a aj okolo nich.  Pri vážnejších úrazoch určite vyhľadajte veterinára! Tento sprej možno používať takisto na boj proti kvasinkovým infekciám. Ak sú kvasinky premnožené, treba proti nim bojovať suchým prostredím a môžeme siahnuť aj po tzv. múdrej hube Ecosin. Je to biologická prísada do vodného postreku alebo vodného kúpeľa, ktorá mykoparaziticky eliminuje vláknité mikromycety a kvasinkové organizmy na koži, srsti a iných kožných derivátoch.


Skúsení chovatelia vedia, že prevencia je základom a preto je vždy lepšie byť pripravený na možné nepredvídané komplikácie, spojené s nástrahami leta.  


Veríme, že sme vás neodradili od letných radovánok s vašim zvieracím miláčikom, ale naopak sa nám podarilo vás na ne predpripraviť tak, aby ste si ich mohli bez obáv vychutnať. Tak, a teraz už len nájsť plavky, pobaliť seba aj vášho chlpáča a hurá k vode. Užite si spoločné chvíle! 

 

Vypracovala: Eva Alakšová, Ambasádorka Super zoo, Vedúca predajne Super zoo OC Topolis Topoľčany  ová, vedúca predajne Super zoo Moldava nad Bodvou, Ambasádor Super zoo  

17 views0 comments

Recent Posts

See All

留言


bottom of page