top of page

Základné rozdelenie vôdzokNa trhu v ponuke sa nachádza veľké množstvo rôznych vôdzok, budem sa vám snažiť predstaviť základný výber, aké typy môžete bežne pre svojho zvieracieho miláčika zaobstarať. Druhy sú individuálne, každému vyhovuje niečo iné, taktiež je to špecifické podľa použitia v danej oblasti.

Materiály: nylonové, pogumované, gumené, lanové, retiazkové, kožené, neoprénové


Typy vôdzok:


Kožené – často využívané pri väčších psoch. Výhodou je odolnosť materiálu a jeho výdrž. Nevýhodou je pri niektorých typoch spočiatku nepoddajný materiál a pre niekoho aj nutné pravidelné ošetrenie kože.


Prepínacie - z dôvodu rôzneho nastavenia dĺžky vôdzky sú veľmi obľúbené. Dĺžka sa prispôsobuje nastaveniu pohybu psa a možnosti prehodenia vôdzky okolo pliec. Tiež je vhodné, ak máte dvoch psíkov a chcete ich mať na jednej vôdzke. Nevýhodou môže byť mierne ťažšia manipulácia pre majiteľa.


Pogumované – vôdzky vhodné pre psíkov ťahačov. Guma s kombináciou látky nepáli toľko ruky pri ťahaní psa. Výhodou je ľahká údržba vôdzky a nevýhodou pri niektorých typoch je praskanie gumy.


Gumené - vhodnejšie pre psíkov, ktorí menej ťahajú. Výhodou je jednoduchá údržba a zmývanie prípadných nečistôt. Nevýhodou je u niektorých nepríjemnosť povrchovej úpravy materiálu v ruke.


Ľanové - dá sa použiť aj pre psíkov ťahačov. Výhodou je väčšinou guľatý tvar príjemný na držanie v ruke. Nevýhodou pre niekoho môže byť pri väčších veľkostiach váha vôdzky.


Retiazkové – najideálnejšia voľba pre psíka, ktorý obhrýza vôdzku. Výhodou je odolnosť materiálu a jednoduchá údržba, naopak nevýhodou je váha vôdzky a jej povrch na dotyk s rukou.


Nylonové – asi najčastejšie používané vôdzky. Sú menej vhodné pre psíkov, ktorí silno ťahajú, pri použití môže prichádzať k páleniu majiteľovej ruky. Ich výhodou je ľahká údržba a väčšinou aj nižšia váha vôdzky.


Neoprénové/s reflexnými prvkami- obľúbené hlavne pri venčení v lokalite s vyšším pohybom áut. Po dopade svetla na reflexné prvky dochádza k zvýšenej viditeľnosti psíka. Výhodou je vysoká viditeľnosť psíka. Nevýhodou je možné pálenie vôdzky v dlani majiteľa pri ťahaní psíka.


Stopovačka- vôdzka s rôznymi dĺžkami, najčastejšie sú využívané vôdzky s dĺžkou 5 m, 10 m, 15 m, ich výhodou je vybehanie psíka na väčšiu vzdialenosť, aj keď napríklad ešte nemá zvládnuté privolávanie, je vo výcviku alebo ho chcete mať len pod kontrolou aj na väčšiu vzdialenosť. Nevýhodou je niekedy ťažšia manipulácia s vôdzkou z hľadiska jej dĺžky.


Flexi – samonavíjacia vôdzka. Čoraz populárnejšia vôdzka na vychádzky, kde chcete psíka vybehať ale nemôžete ho mať na voľno. Sú lankové alebo pásikové, vždy je potrebné prihliadať na váhu a silu psíka. Nevýhodou je, že tento druh vôdzky podporuje u psíka ťahanie, takže nie je vhodná pre psíkov, ktorí ťahajú a pri väčších plemenách je aj váha vôdzky vyššia. Tiež treba dávať pozor na dotyk vôdzky s ľudskou kožou. Pri silnejšom trhnutí vôdzkou dokáže spôsobiť zranenie. Výhodou je jednoduchšia manipulácia oproti stopovačke.


Výstavné vôdzky – používajú sa len na výstavách.


Vôdzky s amortizérom- využívané najme pri psích športoch, napríklad canicross, prípadne pri psíkoch, ktorí ťahajú, keďže amortizér tlmí ťah psíka.


Krátke - dĺžka zväčša okolo 40 cm. Ideálne na prepravu na veterinu alebo v situácii, kde potrebujeme, aby sa psík držal len v našej blízkosti.


Vôdzka spojená s obojkom - najčastejšie sa využíva pri výcviku pod dohľadom trénera. Je to účinná pomôcka pri odnaučení ťahania.


Pri výbere zvážte veľkosť psíka, povahu, materiál vhodný pre vás a vaša pohodlie a využitie. Veríme, že si z danej ponuky vyberiete.


Vypracovala: Viktória Kaňková, vedúca predajne Super zoo Bratislava – Avion a Jana Cedzová, vedúca predajne Super zoo Bratislava Slnečnice

37 views0 comments

Comments


bottom of page