top of page

Zakrslý králik – Strava 1. časť


Strava zakrslých králikov je v rámci chovu týchto drobných cicavcov jednou z najdôležitejších tém. V tomto článku si objasníme, ako čo najlepšie zostaviť kŕmny manažment zakrslých králikov.


Trošku anatómie a biológie


Králik je typický bylinožravec. Bylinožravec je zviera anatomicky a fyziologicky prispôsobené na konzumáciu rastlinného materiálu. Ústna dutina s charakteristickým zubným vzorcom umožňuje príjem suchých, na vlákninu bohatých zložiek potravy. Chrup má schopnosť kontinuálneho rastu po celý život. Bylinožravce majú črevnú flóru tvorenú prvokmi alebo baktériami, ktoré trávia celulózu.


Králiky majú veľmi citlivý tráviaci trakt a mnohé problémy spojené so zlým stravovaním spôsobujú jeho dysfunkciu. Dysfunkcia tráviaceho traktu má vo väčšine prípadov fatálne následky a je azda najčastejším strašiakom pri chove králika ako domáceho miláčika.


Dĺžka tráviacej sústavy králika je cca. 12 násobne väčšia ako dĺžka jeho tela. V tenkostennom žalúdku dochádza ku miešaniu a okysľovaniu prijatého krmiva žalúdočnou kyselinou. Pri porovnávaní kyslosti žalúdkov rôznych hospodárskych zvierat bolo zistené, že vnútorné prostredie žalúdka králika je najkyslejšie zo všetkých druhov. Žalúdok slúži zároveň ako rezervný vak pre ďalšie tráviace procesy tenkého čreva a u zdravých jedincov sa nikdy úplne nevyprázdni. U králikov je niekedy možné pozorovať proces opätovného využívania celulolytických živinových zložiek (požieranie vlastného trusu), ktorý sa nazýva cekotrofia (k nej si dodáme viac informácií nabudúce).


Z čoho by sa mala skladať kŕmna dávka?

SENO – 80% stravy


Seno musí mať králik celoživotne neobmedzene k dispozícii. Malo by tvoriť až 80% stravy. Dôvody, prečo je seno nenahraditeľnou zložkou stravy:

 • vláknina v sene je nevyhnutná pre peristaltiku čriev a udržuje v črevách mikrobakteriologickú rovnováhu

 • vláknina napomáha vylučovaniu chlpov, ktoré králik prijme pri každodennej hygiene, vznik trichobezoárov je pre králika veľmi nebezpečný, pretože na rozdiel od mačiek, nevedia králiky tento zhluk chlpov dostať von dávením. Jediná cesta von je skrz celú dlhú tráviacu sústavu

 • azda jediný spôsob ako správne obrúsiť predné rezáky i stoličky poskytuje práve seno, pri prežúvaní dochádza k obrusovaniu chrupu, čo zabraňuje patologickému prerastaniu zubov

 • seno je nízkoenergetickým zdrojom potravy. Keďže králik by mal prijímať potravu „neustále“ je práve seno vhodným zdrojom potravy

 • tráviaca sústava je primárne orientovaná na príjem tráv a sena (nie obilnín).

Aké seno je vhodné:

 • bezprašné. Prašné drobné seno môže spôsobiť kýchanie a iné zdravotné problémy,

 • voňavé seno bez plesní,

 • dobre skladované,

 • seno by malo byť dlhé, aby došlo k obrusu stoličiek a rovnako tak k podpore peristaltiky čriev,

 • lúčne alebo horské seno, pretože je to zmes rôznych druhov lúčnych tráv a bylín.


GRANULOVANÁ STRAVA – 15% stravy

Prečo je granulovaná strava vôbec potrebná? Prečo ju preferujeme pred zmesami?


Konzumovaním granúl dodáme králikovi rôzne zložky ako napr. bielkoviny, vlákninu, tuky, rôzne druhy vitamínov a minerálov vo vhodnom a stabilnom pomere. Pre chovateľa je to obrovskou výhodou, pretože takýmto kŕmnym manažmentom ľahko dosiahne u králika vyvážený príjem potrebných živín. Po výbere správneho granulovaného krmiva už stačí len sledovať kŕmny návod. Trh krmív však ponúka aj rôzne zmesi, ktoré lákajú chovateľa najmä svojím pestrofarebným zložením. Tieto sú častokrát nevhodné, najmä z dôvodov, že majú vysoký obsah obilnín, nízky obsah vlákniny, obsahujú priveľa strukovín a iných dokonca aj nevhodných prvkov, ako je mlieko, vajcia či med. Na rozdiel od granulátov, pri kŕmení zmesou nie je možné spoľahlivo dosiahnuť optimálny príjem nutričných látok.

Môžeme striedať rôzne druhy granulovaného krmiva? Môžeme krmivá miešať?


Mnoho ľudí sa domnieva, že krmivá je vhodné stále striedať, alebo dokonca zmiešavať dokopy. Tento mýtus by sme radi vyvrátili. Sú králiky, ktorých trávenie zmeny zvláda ľahšie a sú králiky, ktoré sú na zmeny veľmi senzitívne. Faktom však je, že časté zmeny krmiva králikovi vo všeobecnosti nerobia dobre. Každé krmivo má iné zloženie a aj keď sú si podobné, trávenie nemusí vždy spolupracovať. Keďže tráviace problémy sú u králikov najväčším rizikom, neriskujte, nájdite krmivo, ktoré spĺňa vhodné atribúty a zostaňte pri ňom dlhodobo. Zmiešavanie granulovaných krmív je tiež nevhodné preto, že pri ňom nemáte prehľad o tom, koľko ste králikovi poskytli bielkovín, vlákniny, minerálov a vitamínov. Dlhodobý príjem nesprávneho pomeru týchto zložiek môže viesť k zdravotným problémom.


Zdá sa vám kŕmna dávka málo pestrá? Tu je váš priestor na mixovanie a miešanie: Pridajte do nej sušené bylinky, kvety, sušenú zeleninu, struky karobu, sušené nesladené ovocie (v malom množstve), alebo iné doplnky.


Prečo preferovať bezobilnú stravu?


V prvom rade preto, že každodenná kŕmna dávka králika by nemala byť tvorená z obilia. Obilninové zmesi ale i granulovaná strava s obsahom obilnín predstavujú pre nášho prevažne polihujúceho zakrslého králika obrovskú dávku kalórií, škrobov a uhľohydrátov. Ako sme spomínali vyššie, pre dobré trávenie by mal králik mať v strave nízkoenergetický, vysoko vlákninový zdroj potravy, ktorý prijíma nonstop. To teda na obilie vôbec nesedí. Sú aj králiky, ktoré potrebujú viac kalorickú stravu, napr. králiky v rekonvalescencii, oslabené jedince, kojace samice, gravidné samice a pod. Pokiaľ vám veterinár priamo neodporučil pridať viac kalórií vo forme sacharidov, zamerajte sa na granulované krmivo bez obila. Prechod z obilninových krmív na bezobilné granuly nie je vôbec jednoduchý. Chovateľ sa pri tejto strastiplnej ceste niekedy vráti späť k pôvodnému krmivu, pretože králik úplne odmieta prijímať novú potravu. Dôležité je správne primiešavanie, pomalý prechod, veľa trpezlivosti a taktiež chutnosť granúl.

Na čo sa zamerať pri výbere granulovanej stravy?


Aký tvar?


Ideálne je, pokiaľ je granulka v tvare malej tyčinky. Granulka tohto tvaru je schopná sa v ústnej dutine dostať aj k stoličkám, vďaka čomu sa môže podieľať na obrusovaní zadnej časti chrupu.


Aké je vhodné zloženie?


Pri výbere granulovanej stravy by ste sa mali zamerať predovšetkým na jej zloženie. Často sa stretávame s tým, že chovatelia hľadajú konkrétne krmivo. Je ideálne, aby sami rozumeli tomu, na čo sa zamerať. Na základe nižšie uvedeného postupu si viete vždy sami nájsť vhodné krmivo a zhodnotiť prípadnú zmenu krmiva.

Poďme si teda rozobrať, aké je vhodné zloženie:

 • v prvom rade si vyberáme bezobilné krmivo (ak je v zložení ovos, pšenica, jačmeň, raž a pod. tak krmivo nie je bezobilné)

 • preferujeme krmivo bez sóje (sójové bôby majú vysokú koncentráciu kyseliny fytovej. Táto antinutričná látka sa viaže na dôležité minerály ako železo, vápnik, horčík a zinok a obmedzuje ich vstrebávanie)

 • bielkoviny – u králikov juniorov môžu tvoriť bielkoviny cca 17%, u dospelých králikov by mali tvoriť cca 14%; nadmerný príjem bielkovín u starších králikov nie je vhodný

 • vláknina – vláknina v krmive by mala tvoriť cca 20%; bežne dostupné krmivá obsahujú vlákninu v rozmedzí 19 až 25%

 • tuky – tuk by mal tvoriť cca 2,5 - 3% stravy, dbáme na to, aby krmivo neobsahovalo palmový olej

 • vitamíny – krmivo môže obsahovať napr. vitamín A, B, D, E a iné

 • ideálne pomery vitamínov esú: A vitamín 6000 – 10000 IU, D vitamín 800 – 1200 IU, E vitamín 40 - 100 IU

 • minerály – krmivo môže obsahovať rôzne minerály. Minerály sú často označované aj ako „popol“. Najviac sa však treba zamerať na pomer vápnika a fosforu, ktoré by mali byť v pomere 2:1 alebo 2:1,5. Vhodný obsah vápnika je cca 1%.


ČERSTVÁ STRAVA – 5%

Za čerstvú stravu považujeme všetku surovú zeleninu, ovocie, trávu a bylinky v čerstvom stave.


Kedy je vhodné začať s čerstvou stravou?


Čerstvej strave sa je potrebné úplne vyhnúť, kým nemá králik 4 mesiace. Ideálne je podávať mu čerstvú stravu až od 6. mesiaca. Cieľom tohto prístupu je v prípade neskúsených chovateľov predísť tráviacim ťažkostiam u mladých králikov. Dôležité je, že tráviaci systém musíme privykať na čerstvú stravu pomaly a postupne. Volíme teda malé kúsky, ideálne jedného druhu a sledujeme reakcie. Pokiaľ králik prijíma čerstvú stravu a nevykazuje žiadne známky tráviaceho diskomfortu, môžeme dávku pomaly zvyšovať alebo zaradzovať častejšie. Preferujeme začínať so zelenou zeleninou alebo trávou. Pozor si dajte na dôkladné očistenie.


Aká čerstvá strava je vhodná?


Vhodné je začínať so zelenou stravou, napr. ak je k dispozícii tráva, listy púpavy, bylinky rastúce voľne v prírode. Ak takúto možnosť nemáme, volíme tmavú listovú zeleninu napr. rímsky šalát, prípadne kúsok mrkvy.


Vypracovala: Mgr. Mária Ivanová, vedúca predajne Super Zoo Prešov Ľubotice

1,472 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page