top of page

7 zaujímavostí o potkanochPotkany sú zvieratká, ktoré priepastne rozdeľujú ľudstvo. Väčšinou ich totiž človek buď miluje, alebo nenávidí. Tá druhá skupina má potkany zafixované ako špinavé zvieratá žijúce v kanáloch a na skládkach. Potkany sú však inteligentné, čistotné, spoločenské a veľmi zaujímavé zvieratá – poďte sa o tom presvedčiť v našom článku.


Inteligencia potkana

Nad IQ potkana žasnú vedci po celom svete. Dokáže riešiť rôzne hlavolamy a veľmi dobre vníma okolie okolo seba. Potrebuje zamestnať hlavu, t.j. treba jeho myseľ stimulovať rôznymi podnetmi (interaktívne hračky, čuchacie podložky atď.) Tento malý, roztomilý zvierací miláčik je nielen veľmi prispôsobivý, ale vysoké je aj jeho EQ (kvocient emočnej inteligencie). Pýtate sa, ako vycvičiť potkana? Hlavne pomocou pozitívnej motivácie, maškŕt a s trpezlivosťou. Potkana nikdy netrestajte, pretože tak by ste stratili jeho dôveru.


Výborná skrotiteľnosť

Vzhľadom na svoju spoločenskú povahu a vysokú inteligenciu je jednoduché potkany skrotiť. Treba však dať zvieratám po prinesení domov priestor na „rozhliadanie sa“ a nič neuponáhľať. Ako skrotiť potkana? Jednoducho! Láska totiž prechádza cez žalúdok, takže si pripravte dostatok zdravých maškŕt, napríklad od značky Nature Land. Prvé dni potkanov nevyberajte z ubikácie proti ich vôli, nechajte ich, nech zvedavo prídu k dvierkam klietky alebo vylezú na vašu ruku či rameno. Pamätajte, že čím viac sa im budete potom venovať, tým rýchlejšie si na vás zvyknú.


Schopnosť empatie

Vedci už dávno preukázali, že potkany, rovnako ako ľudia, majú schopnosť empatie, t.j. schopnosť vcítenia sa do druhého jedinca/situácie. Môže ísť napríklad o strach, bolesť alebo radosť, ktorú prežíva iné zviera alebo človek. Preukázalo sa, že pokiaľ majú na výber medzi maškrtou alebo pomocou inému potkanovi, vo väčšine zvolia práve možnosť druhú.


Horší zrak

Hoci majú potkany skvelý čuch a sluch, so zrakom je to horšie. Sú krátkozrakí a slabý zrak im čiastočne nahrádzajú hmatové fúzy, napr. keď sa blížia k rohu klietky, či k okraju poschodia v klietke.


Chvost ako balančná pomôcka

Potkany sú pre mnoho ľudí veľmi odpudiví a keď sa ich spýtate, čo im vlastne na potkanoch vadí, snáď všetci vám odpovie, že „ten chvost“. Chvost má pritom svoju nenahraditeľnú úlohu a tou je udržanie balansu a stability. Slúži ako akási piata noha. Potkan bez chvosta má vážne problémy s pohybom pri šplhaní alebo napríklad pri pohybe vo vyšších poschodiach klietky.


Značkovanie ako prostriedok komunikácie

Prečo potkan značkuje? Dá sa toto správanie nejako redukovať? To sú otázky, ktoré si určite položil snáď každý majiteľ potkanov. Rovnako ako chvost má aj značkovanie v živote potkanov nenahraditeľnú funkciu a nemožno ju nijako odnaučiť. Pre tieto zvieratá je značkovanie zásadné a životne dôležité. Potkany trúsia kvapôčky moču po predmetoch v klietke alebo „svojich“ ľuďoch. Áno, môže sa to zdať odporné, ale iste vás poteší, že ak si vás takto vás potkan označkuje, má vás rád a berie vás ako člena svojej „rodiny“. A práve vďaka značkovaniu, rovnako ako u psov, potkany zisťujú dôležité informácie o ostatných - z moču zistí pohlavie, zdravotný stav, ale aj dokonca náladu konkrétneho zvieraťa.


Krátky život ako krutá daň

Potkany majú bezpochyby jednu veľkú chybu a tou je ich krátky život. Potkany často uhynú na rakovinu a trpia slabšou imunitou, čo je daň za pokusy v laboratóriách. Na otázku, ako dlho sa dožíva potkan môžeme odpovedať, že sú to v priemere 2 roky (uvádza sa 2 – 3 roky). Určite stojí za zmienku, že chovatelia v poslednej dobe apelujú na preventívnu kastráciu mladých samíc, ktorá je veľkým zdravotným prínosom práve v rámci prevencie rakoviny mliečnej žľazy.


70 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page