Činčila vlnatá je hlodavec pochádzajúci z pohoria Ánd v Južnej Amerike. Činčily sú známe svojou veľmi jemnou kožušinou, ktorá je do dnešnej doby luxusnou komoditou. Dopyt po ich kožušine viedol k ich nadmernému lovu vo voľnej prírode, čo takmer viedlo k ich vyhynutiu. Z tohto dôvodu je činčila vlnatá vo voľnej prírode chránená dohovorom CITES. Všetky činčily chované v zajatí pochádzajú z chovov v zajatí a tieto činčily nepodliehajú dohovoru CITES.
Činčila vlnatá sa priemerne dožíva 8-20 rokov. Je veľká približne 30cm a váži 400-500g, pričom samci sú spravidla menší. Zuby činčíl, tak ako ostatných hlodavcov, dorastajú nepretržite počas celého života. Činčila je zviera aktívne za súmraku a počas noci. Sú to spoločenské zvieratá, odporúčam chov v dvojici alebo v malej skupine. Činčily sú vysoko aktívne zvieratá, ktoré si dokážu zvyknúť na kontakt s ľuďmi. Ako domáci miláčik sú vhodné pre staršie deti a dospelých.
Chovné zariadenie:
Klietka orientovaná na výšku s rozmermi minimálne 90x60x60cm, samozrejme opäť platí - čím väčšia, tým lepšie.
Chovné zariadenie umiestňujeme na tiché miesto bez prievanu a otrasov.
Teplota 18-25 0C. Pri teplotách vyšších ako 250C v spojení s ich hustou kožušinou môže dôjsť k prehriatiu, preto je dôležité zabezpečiť miestnosť ventilátorom, keramickou chladiacou podložkou a pod. .
Podstielka:
Hrubé bezprašné hobliny, Asan, papierová podstielka.Keďže činčily nemajú osrstené nožičky, potrebujú mäkkú podstielku, aby sme predišli riziku vzniku otlakov.
Kúpací piesok- špeciálny piesok, v ktorom sa kúpu a tým si udržiavajú zdravú pokožku a srsť. Nádobu s pieskom poskytujeme činčile 3x týždenne na 10-15 minút.
Vybavenie a doplnky:
Domčeky a úkryty
Misky
Napájačka
Dostatočne veľký kolotoč o priemere aspoň 35cm
Vhodný typ kolies sú celoplastové alebo drevené, ktoré sú tichšie a aj bezpečnejšie
Piesok+ nádoba na piesok
Preliezky a rôzne platformy
Hrabacie boxy
Hamaky
Čistenie a údržba:
Denné dopĺňanie krmiva, čerstvej vody a sena.
Denné odstraňovanie znečistenej podstielky.
Raz týždenne poriadne vyčistime celú klietku a dezinfikujeme priestory klietky.
Strava:
Základná zložka stravy činčily je seno, ktoré má byť prístupné 24 hodín denne v neobmedzených množstvách. Činčily, podobne ako králiky a morčatá, potrebujú seno pre udržanie zdravého chrupu a zdravého chodu tráviacej sústavy. Pri výbere sena dbáme na to, aby obsahovalo nízky obsah vápnika. Častý príjem vápnika môže spôsobovať problémy s obličkami alebo močové kamene. Vhodné druhy sien sú timotejkové (timotejka lúčna), reznačkové (reznačka laločnatá), bylinkové, ovsené a lúčne. Lucernové seno (lucerna siata) by malo byť podávané len občasne, práve kvôli vysokému obsahu vápnika. Seno umiestňujeme do senníka a dopĺňame ho pravidelne.
Ďalšou zložkou stravy sú bezobilné granuly. Činčily sú zvieratá, ktoré nevedia dobre stráviť obilie, strukoviny, orechy a semená. Preto pri výbere granulovanej stravy dbáme na to, aby neobsahovali žiadne z uvedených zložiek. Pre spestrenie stravy môžeme podávať sušené bylinky a kvety.
Čerstvá zelenina a ovocie by mali byť podávané veľmi sporadicky, maximálne dvakrát do týždňa. Činčily majú veľmi citlivé trávenie, ktoré každá zmena dokáže rozhádzať. Ak sa však rozhodneme podávať čerstvú zeleninu, podávame malú čajovú lyžičku listovej zeleniny. Ovocie by malo byť podávané v ešte menších množstvách, len ako pamlsok. Ako som už spomínala, činčily majú veľmi citlivé trávenie a nie sú schopné dobre tráviť cukry, preto by sme sa im mali v ich strave vyhýbať.
Vypracovala: Lulu Vargová, predajca Super Zoo Prešov Ľubotice
Comments