top of page

Postroj či obojok?

Updated: Jul 6, 2023


Obojkov aj postrojov existuje veľké množstvo. Niekto vyberá podľa funkčnosti, niekto len na základe toho, či sa mu obojok a postroj páči a či sa hodí jeho psíkovi.


Obojky môžu byť klasické, polosťahovacie a sťahovacie. Ďalej môžu byť široké, úzke, kožené, retiazkové, nylonové, látkové, gumené, reflexné, svietiace... Šírka obojkov závisí aj od veľkosti a plemena psa. Pre menšie psíky je vhodný tenší obojok, ale pre väčšie psy určite odporúčam hrubšie a širšie obojky, aby to udržalo ich silu. Žiaden obojok by pes nemal mať príliš na tesno, platí zásada, že medzi obojkom a krkom psa by mala byť medzera na dva prsty.


Klasické (kožené, látkové) obojky s prackou alebo na umelé, či kovové zapínanie sa využívajú najmä pre šteniatka, ktoré sa učia privykať si na obojok, alebo pre staršie psy, ktoré pri prechádzka „neťahajú“, kráčajú poslušne vedľa majiteľa, a v neposlednom rade aj pre dospelé psy, ktoré sú naučené pokojne kráčať vedľa majiteľa. Takýchto obojkov je v ponuke veľa v rôznych farebných kombináciách.


Polosťahovacie a sťahovacie (retiazkové) obojky sa využívajú najmä pre menej disciplinované psíky, ktoré pri chôdzi „ťahajú“ a majiteľ ich chce naučiť kráčať pokojne jemu primeraným tempom pri svojej nohe. Ak pes „ťahá“, tak mu jemnejšie pritiahnutie prostredníctvom obojka sťahuje hrdlo a krk, pomocou čoho spomalí tempo chôdze a postupom času sa naučí chodiť pomaly podľa tempa svojho majiteľa, nakoľko ho obojok stiahne a sťaží mu dýchanie. Používa sa najmä v období pri výcviku psa.


Obojky sa využívajú najmä v procese výcviku psa k poslušnosti, uľahčujú manipuláciu s psíkom a vďaka nim je pes ľahšie ovládateľný.


Postrojov v ponuke je nesmierne veľa, vo viacerých tzv. „tvaroch“. Napríklad v tvare Y, v tvare H – známy ako univerzálny postroj, nórsky postroj, bežecký, protiťahacie postroje. Vhodný výber postroja je veľmi dôležitý, najmä ak postroj používame dennodenne z hľadiska zdravia psa, hlavne jeho pohybového aparátu.


Nórske postroje nie sú veľmi vhodné na dlhodobé používanie pre psy, nakoľko sú navlečené cez hrudník a to ich tlačí na trupe, sťažuje to dýchanie a obopína ramená, čo do istej miery „sťažuje“ pohyb.


Postroj v tvare Y nie je vhodný, ak pes ťahá. Zapínanie je medzi lopatkami, relatívne vpredu a tým pádom sa sila nerozkladá na veľkú plochu. Výhodou je, že pes je v takomto postroji lepšie ovládateľný ale pre psa, ktorý stále ťahá, nie je vhodný. Častokrát idú popruhy tesne za prednými nohami, skĺznu do podpazušia, čo je pre psa nepohodlné a môže preto vytáčať predné labky dovnútra, aby ho popruhy netlačili. Používa sa najmä pre malé plemená, ktoré neťahajú a kráčajú pokojným tempom.


Univerzálny postroj, tvar H – z pohľadu zdravia je to veľmi dobrá voľba pre psa. Tento postroj je dobrý ak chceme, aby nás pes ťahal. Je vhodný na bežné použitie, ale aj na výcvik obrany. Nie je vhodný, ak chceme psa odnaučiť ťahať.


Dlhý postroj (bežecký) končí až na spodnej časti chrbtice a je určený vyslovene na ťahanie (caniscross, bikejoring, skyjoring a pod.). Pes sa vie lepšie zaprieť a ťah sa rozloží na väčšiu plochu. Tieto postroje sú veľmi populárne aj na turistiku.


Postroj proti ťahaniu. Je to špeciálny postroj s unikátnym upínacím systémom pre vodidlo na hrudi čo efektívne dokáže psa zastaviť od ťahania a nasmerovať jeho pozornosť na stranu majiteľa.


V konečnom dôsledku sú postroje veľmi vhodná pomôcka na naše príjemné spolužitie so štvornohým parťákom, len si treba vybrať správny postroj na aktivitu, ktorú spolu s ním chceme vykonávať. Kombinácia obojku a postroja je vhodná hlavne pri výcviku psa, v poveloch „stopa a obrana“.


Vypracovala: Katka, asistent predaja, Super zoo Komárno

98 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page