top of page

Nebezpečné potraviny pre domácich miláčikov


Ak ste začínajúci psičkár a sem-tam neodoláte tým rozkošným guľatým očiam a dáte psíkovi zo svojho taniera, tak nasledujúci článok je pre vás. Vedeli ste, že niektoré potraviny určené na ľudskú konzumáciu sú pre našich chlpatých priateľov nebezpečné?

Niektoré potraviny vedia psíkovi uškodiť, samozrejme záleží, aký psík ich skonzumuje a v akom množstve. Ide napríklad o sladidlo xylitol, avokádo, kakao, cibuľu a cesnak, hrozno a hrozienka, niektoré druhy orechov, aj nápoje s obsahom kofeínu alebo alkoholu.


Alkohol

Tak isto, ako nie je priaznivý vo veľkom množstve pre ľudí, tak nie je ani pre zvieratá. Nezabúdajme, že telo psíka je výrazne menšie ako naše ľudské. Preto aj malé množstvo alkoholu môže spôsobiť zvracanie, problémy s dýchaním, srdcovú arytmiu, zníženie krvného tlaku alebo aj kómu. Zvieratá často láka sladkastá chuť, napríklad vaječného likéru. Preto si pri rôznych príležitostiach strážte svoj drink a držte ho v bezpečnej vzdialenosti od svojho maznáka.


Kofeín

Tak isto aj kofeín je nebezpečný pre zvieratá. Obsahuje metylxantín, ktorý môže spôsobiť preháňanie, vracanie a nepravidelný srdcový tep. Preto dajte pozor, aby sa zviera nedostalo k vašej káve, energetickému nápoju, kolovým nápojom, čaju alebo čokoláde. Dokonca aj niektoré lieky obsahujú kofeín.


Xylitol

Xylitol je pomenovanie pre brezový cukor. Používa sa ako alternatíva bežného cukru. Nachádza sa v mnohých ľudských potravinách, najmä v tých, ktoré nesú nálepku „bez cukru“. U psov môže spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi, čo vedie k slabosti a dokonca k záchvatom. U niektorých psov môže dôjsť aj k zlyhaniu pečene. Sladidlo sa nachádza aj v pečive alebo v žuvačkách.


Čokoláda

Toxicita čokoládou je najčastejšia príčina otravy domácich zvierat. Čokoláda obsahuje zložku teobromín – čím je čokoláda kvalitnejšia, tým viac teobromínu obsahuje. A ak je čokoláda bez cukru, s najvyššou pravdepodobnosťou obsahuje xylitol, ktorý je taktiež pre psov toxický. Psy, ale aj mačky nedokážu metabolizovať čokoládu tak dobre ako ľudia. Preto si túto dobrotu doprajme len pre seba. Našim zvieratám by to mohlo spôsobiť hnačky, pankreatitídu, abnormálny srdcový rytmus a záchvaty. Ak zistíte, že váš psík skonzumoval čokoládu, mali by ste navštíviť veterinára.


Avokádo

Avokádo je radené k zdravým potravinám, čo je pravda, ale platí to len pre ľudí. Pre psy to neplatí v žiadnom prípade. Avokádo obsahuje látku zvanú persín, ktorá môže pôsobiť ako jed. Psom spôsobuje hnačku, zvracanie, dokonca môže spôsobiť hromadenie tekutín v pľúcach a hrudníku. Preto túto super potravinu držte od svojho štvornohého priateľa čo najďalej.


Brokolica

Ďalšia chutná zdravá potravina. Obsahuje protirakovinové látky izotiokyanáty, avšak pre domáce zvieratá je vo veľkých dávkach škodlivá. Aj keď malé množstvo brokolice môže byť občas v poriadku, treba byť opatrný.


Hrozno a hrozienka

Možno to vyzerá ako praktický a chutný pamlsok pre psa, ale toto nevinné ovocie môže spôsobiť zlyhane obličiek a už z malého množstva môže psík začať vracať a byť malátny.


Makadamové orechy

Už zhruba 6 kúskov týchto orechov môže psíkovi spôsobiť slabosť, prehriatie, zvracanie, svalové chvenie. Pri orechoch je aj vysoké riziko udusenia.


Varené a pečené kosti

Nie je to síce na priamu konzumáciu človekom, ale veľa ľudí láka ich svojmu psíkovi podať. Varená alebo pečená kosť mení svoju štruktúru a kosť sa začne štiepiť. Môže vážne poškodiť žalúdok alebo upchať črevá. Preto ak chcete svojmu psíkovi dopriať kostičku, tak ideálne v surovom stave.


Zemiaky

Zemiaky sú často spomínané ako potravina, ktorá je toxická pre psov. Zemiaky sú nebezpečné len v surovom stave, pretože obsahujú látku solanín.


Cibuľa a cesnak

Cesnak je známy svojím antiparazitným účinkom. V malom množstve neublíži. Takže, ak psík zje kúsok cibule, pažítky alebo cesnaku, nemusíte hneď robiť paniku. Problém môže nastať až v prípade, ak psík skonzumuje nadmerné množstvo. Vtedy môže spôsobiť anémiu, bledé ďasná, slabosť, kolaps a zrýchlený tep. Príznaky pri toxikácií neuvidíte hneď, ale objavia sa až po pár dňoch.

Okrem horeuvedených potravín platí, že psom by nemali byť podávané potraviny s obsahom cukru, soli alebo korenia. Myslite na zdravie svojich miláčikov a kŕmte ich potravinami, ktoré sú pre nich bezpečné a určené na ich konzumáciu. Predídete tým množstvu problémov. Ak máte podozrenie, že vaše zvieratko zjedlo niečo, čo by mu mohlo uškodiť, určite navštívte veterinára.


Vypracovala: Veronika Muchová, Vedúca predajne Liptovský Mikuláš102 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page