top of page

Priložiť ruku k dielu dokáže každý


Z každej strany na nás vyskakujú rôzne príspevky, fotky, videá o psíkoch či mačičkách hľadajúcich

domov. Tu sa našiel, tam sa našiel, vzdávajú sa ho, chcú ho dať uspať, sťahujú sa, nemajú naňho čas...to sú najčastejšie sa opakujúce slová v týchto príspevkoch.


Žijeme vo veľmi rýchlej dobe, stále sa niekam naháňame, stále máme čo robiť a preto by si každý jeden z nás, ešte pred zaopatrením nejakého zvieratka, mal rozmyslieť, aké má nároky a či mu vie dať všetko, čo potrebuje. Tak by to bolo správne v ideálnom svete. Nie každý koná takto zodpovedne a to sa odráža aj na preplnených stavoch slovenských útulkov a OZ-tiek.


Čo v prípade, ak mám rád zvieratká, ale dobre viem, že by som nemal vždy čas sa o to svoje postarať? Ako pomôcť týmto chlpáčom? Môžem pre nich urobiť niečo, aj keď to nebude adopcia?

Spôsobov, ako vieme útulku pomôcť je neúrekom. Stačí len chcieť, alebo ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta.


  • Pomoc s venčením psíkov v útulku je jednou z možností. Nebudeme si klamať, útulky sú plné, niektoré až preplnené a nie vždy pracovníci/dobrovoľníci v útulku dokážu ísť na hodinovú prechádzku s každým psíkom... to by musel mať deň viac hodín. Často sa len rýchlo vyvenčia a idú naspäť do voliéry. Tým nechceme povedať, že v útulku nie je o nich postarané, to vôbec nie. Práveže naopak, častokrát je psíkom v útulku lepšie, ako u niekoho doma. Problém je len kapacita a fyzická náročnosť práce. Ak teda máte občas čas a chuť, napíšte/zavolajte a dohodnite sa s útulkom na presnom čase. Je to lepšie aj pre nich – vedia si zariadiť prácu a aj pre Vás, aby ste mali istotu, že naozaj pomôžete. Pred venčením daného psíka sa informujte o jeho povahe a určite postupujte podľa pokynov (nevenčiť na voľno, držať pevne vôdzku,...).

  • Ak sa Vám nechce prechádzať, ale nebojíte sa ušpiniť, ponúknite útulku aj pomoc s čistením voliér. Často v útulkoch pre zvieratká nájdete zaangažované práve ženy a verte, že tie sa potešia, ak im niekto pomôže s touto fyzickou prácou.

  • Ak cestujete, alebo máte miestami náročnejšiu prácu a kvôli tomu nemôžete mať dlhodobo vlastné zvieratko, ale napríklad na týždeň či dva by ste sa vedeli zodpovedne postarať o psíka či mačičku, je tu možnosť. Volá sa to dočasná opatera. Mnohé OZ-tká fungujú najmä vďaka pomoci dočaskárov. Počas „dočasky“ sa staráte o zvieratko ako o vlastné, dávate mu lásku, učíte ho nové veci, socializujete. Pre to zvieratko je to skvelá príprava na domov a štatisticky sa oveľa rýchlejšie adoptujú zvieratká z dočasiek, nakoľko už vedia žiť v byte, začali pracovať na istých návykoch. Dočaskou teda pomôžete zvieratku, ktoré si beriete domov, ale aj tomu ďalšiemu zvieratku, ktoré je ešte na ulici a čaká, kým sa v útulku uvoľní miesto, aby ho mohli prijať.

  • Finančná pomoc je ďalšia forma pomoci, bez ktorej by útulky a OZ-tká na Slovensku nemohli fungovať. Chvalabohu, veľa ľudí prestáva žiť v mylnej predstave, že útulky dotuje štát a ešte k tomu aj predávajú zvieratá. Tieto fámy rozhodne nie sú pravdou a útulky nie sú biznis...alebo je to teda veľmi zlý a neprosperujúci biznis. Útulky majú neskutočné náklady (nájom, energie, pohonné hmoty, veterinárna starostlivosť, krmivo pre zvieratá, opravy voliér,...), a tie sa im darí pokrývať jedine vďaka dobrým ľuďom a ich príspevkom. Stačí, ak by si každý z nás našiel jeden útulok, ktorému bude prispievať 1€ mesačne a útulkom by sa fungovalo lepšie. Trvalý príkaz dajme tomu, že od 500 ľudí po 1€ až 3€ mesačne je istota.

  • Obojky, vôdzky, krmivo, slama, drevitá vlna, deky... a kopec iných vecí dennodenne treba pri práci so psíkmi či mačičkami. Denne treba kŕmiť tie hladné krky a teda, nie je ich málo. Materiálna pomoc sa zíde vždy. Niekedy treba granulky, potom zase deky, inokedy čistiace prípravky. Tento „nedostatkový tovar“ útulky väčšinou zverejňujú na svojich sociálnych sieťach. Tam sa dozviete, čo aktuálne potrebujú a potom je už len na Vás, či sa rozhodnete nakúpiť a zaniesť to osobne, alebo nákup pošlete kuriérom, či necháte vecičky v Super zoo v zberných košoch.

  • V neposlednom rade je, aj keď sa to nezdá, obrovskou pomocou zdieľanie na sociálnych sieťach. Často si človek povie, že taká banalita ako dva kliky na sociálnej sieti ešte nikomu nepomohli, ale opak je pravdou. Ak dva kliky urobí niekoľko desiatok/stoviek ľudí, tak ten príspevok sa dostane k tomu pravému človeku. K tomu, čo potom kontaktuje útulok a má záujem o adopciu. A to len vďaka tomu, že niekto v pohodlí domova, bez nejakej veľkej námahy, takto „rozhodil siete“.

  • Pri týchto sociálnych sieťach ešte okrajovo zostaneme, pretože aj u psíkov platí, čím lepšia „profilovka“, tým viac záujmu. Ak sa teda venujete napríklad foteniu, môžete pomôcť nafotiť psíky a mačičky na inzerciu. Ak máte „básnické črevo“ a zaujímavo píšete, pomôžte tvoriť obsah na tieto sociálne siete.


Každá pomoc sa počíta a ak si myslíte, že môžete aj Vy nejako priložiť ruku k dielu, nebojte sa a spýtajte sa daného útulku. Vždy je ideálne sa pred každou dobre mienenou pomocou skontaktovať s  útulkom, alebo si pozrieť ich stránku, kde možno dohľadáte informácie, ktoré potrebujete – kedy sa venčí, aké krmivo im chýba, aké je ich číslo účtu, či potrebujú matrace alebo deky...


Posledný bod, ako pomôcť útulkom je robiť osvetu. Osvetu vo svete, rozprávať sa o problémoch, ktoré na Slovensku máme. Sú to nemalé problémy s množiarňami, psími zápasmi a podobne. Takisto šíriť to, že zviera nie je vec a zároveň je to záväzok na niekoľko rokov a bude tu, ak sa bude treba sťahovať, ak pribudne do rodiny dieťa, ak človek zmení prácu... Totiž, práve kvôli týmto problémom sú útulky v takom stave, v akom sú. Tak to poďme spolu zmeniť.


Eva Alakšová, vedúca predajne Super zoo Topoľčany. Eva vedie občianske združenie, ktoré spravuje karanténnu stanicu v Topľčanoch, ktorá má dočasky a hľadá domov psom, mačkám, prípadne aj iným zvieratám.


60 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page