Starostlivosť o mačky

Updated: Apr 15, 2021

Užitočné rady, ako postupovať pri správnom výbere a starostlivosti o vášho domáceho miláčika.

Mačky patria medzi samostatné a veľmi čistotné zvieratá. Aj napriek tomu však mačka žijúca v domácnosti potrebuje našu pomoc, pretože si so všetkým sama neporadí.


Zdravá mačka je spokojná mačka


Vlastníctvo mačky znamená zaistenie spokojného života pre vášho izbového tigra. Mačka nevie hovoriť, nemôže povedať, keď ju niečo bolí alebo keď je nešťastná, preto musíme mačku sledovať a akúkoľvek zmenu v správaní vyhodnotiť a riešiť ďalej. Svojej mačke zaistite kvalitné krmivo a veterinárnu starostlivosť. Základom je obstaranie škrabadla, odpočívadla úmerného veľkosti mačky a ešte lepšie ďalšieho mačacieho nábytku, vďaka ktorému sa z vášho bytu stane zábavné mačacie ihrisko.

Pozornosť tiež venujte starostlivosti o zovňajšok mačky a vykonávajte svojpomocne každý týždeň zdravotné kontroly (oči, uši, zuby a ďasná, rozhrňte srsť a prezrite kožu). Mačke prejavujte svoju náklonnosť maznaním - väčšina mačiek sa veľmi rada mazná a veľkou mierou vám vašu lásku oplatia späť.

Ako spoznať zdravú mačku?


Zdravá mačka je v optimálnej psychickej a fyzickej kondícii.


Po zdravotnej stránke:

 • Pružná, jemná a lesklá srsť

 • Zdravá koža bez šupiniek

 • Žiarivé oko bez výtoku

 • Vlhký nos bez výtoku

 • Čistý vonkajší zvukovod bez zápachu

Po psychickej stránke:

 • Hravosť

 • Zdravá chuť do jedla

 • Zvedavosť, záujem o okolie

 • Prejavuje náklonnosť

 • Chvost nesený vysoko, krúženie špičkou chvosta

 • Maznanie, otieranie sa nosom o obľúbené osoby

 • Pobehovanie sem a tam po byte bez zjavného dôvodu

 • Pradenie - pozor, pradenie môže byť tiež znak bolesti, preto je potrebné sledovať ostatné príznaky

Kastrácia


Ak neplánujete chov, nechajte mačku včas vykastrovať. Podľa najnovších poznatkov je najvhodnejší čas pred dosiahnutím pohlavnej dospelosti. Kastrácia je jeden z najčastejších preventívnych zákrokov a rekonvalescencia býva rýchla a bezproblémová.


Aké sú výhody kastrácie? Kastrované mačky bývajú spravidla pokojnejšie a maznavejší, netúlajú sa a majú lepšiu kvalitu života, teda sa dožívajú vyššieho veku ako nekastrované mačky. Kocúry po kastrácii zvyčajne neznačkujú, u mačiek - samíc sa zníži riziko vzniku infekcie maternice a rakoviny mliečnej žľazy.


Výber vhodného krmiva pitný režim


Mačka je od prírody mäsožravec. Preto vyberajte kvalitné krmivo bez chemických konzervantov a farbív, ktoré je bohaté na bielkoviny a najlepšie bez obsahu pšenice a kukurice. Mačka by mala mať krmivo v miske neustále. Ku granulám môžeme pridávať kvalitné konzervy s vyšším obsahom mäsa. Mačke vyberajte takú receptúru krmiva, ktorá pre ňu bude vhodná, napr. pre kastrované mačky, receptúry pre mačky s nadváhou, mačiatka, staršie mačky ... Veľmi dôležitou živinou je pre mačky taurín, ktorý je obsiahnutý v každom kvalitnom krmive. taurín pozitívne pôsobí na zrak, zlepšuje stav kože a srsti, podporuje srdcovú funkciu a metabolizmus. A ešte niečo na pitie u mačiek.Pokiaľ ide o čerstvosť vody, tak sú niektoré mačky prieberčivé. Preto je vhodné mať k dispozícii fontánku pre mačky. Tieto fontánky zaistia čerstvú vodu po celý deň, tým pádom je voda pre mačku lákavejšia, viac pije a z toho vyplýva prevencia dehydratácie, ktorá môže vo vážnejších prípadoch spôsobiť akútne zlyhanie obličiek.

Starostlivosť o srsť


Krátkosrsté mačky väčšinou zvládnu starostlivosť o svoj kožúšok samy, ale dlhosrsté mačky často potrebujú pomoc, najmä ak má ich srsť sklon k plstnateniu (napríklad perzská mačka, mainská mývalia mačka).


Kefovanie srsti

Pravidelné vyčesávanie pomôže mačičke zbaviť sa odumretých chlpov a zároveň zamedzí plstnateniu. V prípade, že už k plstnateniu došlo, je možné využiť špeciálne hrebene alebo rovno strojček. Opäť platí, že ak si na to netrúfate, môžete navštíviť veterinára, ktorý si so splstnatenou srsťou poradí. Vždy je však lepšie týmto problémom predchádzať dostatočnou starostlivosťou.

Trichobezoáre