Starostlivosť o chrup

Zdravý chrup je jedným zo základných predpokladov spokojného života, čo platí u ľudí, ale rovnako tak u psov.

Aký majú psy chrup?

Psy majú chrup typický pre mäsožravcov tvorený z rezákov, špičiakov, črenových zubov a stoličiek. V priebehu života vystriedajú dve sady zubov a to mliečny chrup, ktorý začína šteňatám rásť vo veku 3. týždňov, hovorovo nazývaný aj „ihličkový“ (28 zubov), ktorý vymenia za trvalý chrup (42 zubov). Výmena trvá približne od 3. do 8. mesiaca života a dané obdobie je sprevádzané zvýšenou potrebou hrýzť – v ideálnom prípade vhodne zvolenými hračkami, ktoré psom dokážu napomôcť pri „prezubovaní“.Prevencia je prvoradá zásada starostlivosti


Starostlivosť o chrup psov bola dlhodobo odsúvaná téma. Dnes sa však postupne dostáva do popredia a je častejšie vnímaná ako bežný štandard starostlivosti. Faktom je, že prevencia je vždy lepšia účinnejšia a hlavne bezpečnejšia, ako riešenie už vzniknutého problému – čo by dokázal potvrdiť nejeden veterinár. Napriek tomu sú zdravotné ťažkosti spojené práve s chrupom jedným z najčastejších problémov psov. Podľa prieskumov až 8 z 10 psov vo veku 3 rokov vykazuje známky dentálneho ochorenia. Samotnými prejavmi sú:

- Zápach z papule

- Krvácanie z ďasien

- Neochota prijímať potravu

- Otečené červenkasté ďasná a zubný kameň

- Pes si často zasahuje do papule labkami


Zriedkavejší výskyt zubného kazu, no častejšie problém s ďasnami


Všetko začína vznikom zubného povlaku, ktorý je tvorený zvyškami potravy, baktériami a ich metabolitmi. Tieto mikroorganizmy rozkladajú sacharidy v potrave na organické kyseliny, ktoré poškodzujú sklovinu zubu. Do zubného povlaku sa ďalej ukladajú minerálne látky, ktoré spôsobujú jeho postupné tvrdnutie v dôsledku čoho vzniká zubný kameň. Zubný kameň dráždi ďasná a môže spôsobiť zápal sliznice ústnej dutiny, v dôsledku čoho môže prísť až k postupnej strate chrupu, navyše baktérie spôsobujúce zápaly sa krvným obehom môžu preniesť do iných častí tela a negatívne vplývať napríklad na vnútorné orgány. Zubný kameň je zdravotný problém, ktorý je možné riešiť už len u veterinára. Uspanie psov pred samotným čistením chrupu, prináša najmä pre staršie psy zvýšené riziko.


Spôsoby starostlivosti o chrup psa


So starostlivosťou o chrup by sme mali psa zoznamovať už v šteňacom veku – aby to bral ako bežnú vec, čo v dospelosti výrazne uľahčí starostlivosť.Najefektívnejším spôsobom je pravidelné používanie špeciálnej kefky a enzymatickej pasty pre psy, ktoré veľmi šetrne no zároveň efektívne odstraňuje zubný povlak a čistí chrup. Nie všetky psy však znesú čistenie kefkou (najmä ak na to nie sú zvyknuté), preto existuje zopár trikov, ako im to môžeme uľahčiť. Jedným z nich je použitie zubného gélu, ktorý stačí naniesť na zuby a má podobné účinky ako pasta (bez použitia kefky). Ako alternatívu tiež môžeme využiť zubný sprej či ústnu vodu pre psy. Veľkej popularite sa tiež teší používanie prášku z morskej riasy kelpa.


Pokiaľ kŕmime psa vlhkým a mäkkým krmivom, ako sú kapsičky či konzervy, je treba klásť väčší dôraz na dentálnu starostlivosť – konzistencia stravy ovplyvňuje tvorbu zubného povlaku. Ak pes dostáva pravidelne granuly, sú jeho zuby obyčajne čistejšie, nakoľko napomáhajú k odstraňovaniu zubného povlaku. K čistení chrupu tiež prispieva pravidelné podávanie funkčných odmien s obsahom chlorofylu či propolisu.

Hra je pre psa prirodzená a pomáha – je to výborný spôsob ako dokážeme prispieť s zdraviu chrupu nášho psa a zároveň mu umožníme sa zabaviť. Hra so špeciálne prispôsobenými hračkami na čistenie chrupu napomáha k mechanickému odstraňovaniu zubného povlaku – zvýšiť efektivitu môžeme aj tým, že na hračku aplikujeme zubnú pastu pre psy, ktorá im chutí. Dentálne hračky nielenže odstraňujú zubný povlak, ale zároveň masírujú ďasná, čo napomáha k prekrveniu a navyše je to pre psy zábava.


Výživa a trávenie psov

Ideálny spôsob stravovania a kvalita stravy sú témy, ktoré neraz vedú k búrlivým diskusiám medzi psíčkarmi. Faktom je, že kvalitná strava je jeden zo základných pilierov zdravia a dlhého života nášho štvornohého chlpáča. Ohľadom správneho zaradenia psov z hľadiska výživy sa často vedie mnoho polemík. Pes nie je striktný mäsožravec (carnivor) – väčší podiel živočíšnej zložky v jedálničku vyžadujú napríklad mačky. Mäso však zohráva dôležitú úlohu v stravovaní psov – je to prirodzený zdroj bielkovín vysokej biologickej hodnoty – preto v kvalitných krmivách nájdeme mäso vždy na prvom mieste. Pre komplexné pokrytie nutričných nárokov psov je však potrebná aj rastlinná zložka.


To, čo vyhovuje jednému psovi nemusí ďalšiemu a je na mieste spomenúť, že nutričné nároky psov sa v priebehu života menia a vyvíjajú. Pri výbere vhodnej stravy pre psa, by sme mali zohľadňovať jeho vek, veľkosť, ale dôraz na správny výber stravy by sme mali klásť v prípade, že náš pes má potravovú alergiu či intoleranciu, čo momentálne nie je nič výnimočné. Existuje viacero výživových smerov, resp. spôsobov stravovania. Medzi popredné spôsoby kŕmenia sa zaraďuje tzv. kŕmenie suchou stravou – granulami alebo BARF.


Ako prebieha samotné trávenie u psov?

Najskôr sa začnú zbierať sliny – psy veľmi rýchlo reagujú na čuchové aj vizuálne podnety vyvolané prítomnosťou stravy. Množstvo vytvorených slín im napomáha v posúvaní potravy ďalej do žalúdka a vďdaka ich prítomnosti sa psy s pomalým hryzením stravy príliš nezdržujú. Žalúdok vytvára veľké množstvo tráviacich štiav a hlienu – ten je dôležitý, chráni žalúdok pred natrávením. Žalúdok pomocou vlastného pohybu premiešava stravu s tráviacimi šťavami do kašovitej konzistencie známej ako chýmus, zároveň dochádza k čiastočnému natráveniu bielkovín pomocou enzýmov. Pokiaľ do žalúdka dorazí ťažko stráviteľná látka, môže to vyvolať nutkanie na zvracanie. Chýmus sa ďalej posúva smerom do tenkého čreva, kde postupne dochádza najmä k enzymatickému tráveniu. Do čreva sa z pankreasu a pečene dostávajú tráviace látky, ktoré napomáhajú k tráveniu prijatej potravy do takej podoby, aby bola využiteľná pre telo psa. Tenké črevo však priestorovo nie je malá plocha, na sliznici čreva sa nachádza obrovské množstvo klkov, ktoré samotnú plochu tenkého čreva zväčšujú až 600- násobne. Bunky v tenkom čreve absorbujú živiny a prevádzajú ich do krvi, odkiaľ sa dostávajú do celého tla. V procese trávenia vznikajú aj odpadové látky (napríklad pri štiepení bielkovín), ktoré sú pomocou obličiek odvádzané von z tela. Tenké črevo nie je statické, vďaka peristaltike („pohybu“) posúva chýmus ďalej do hrubého čreva, kde sa na finálnom spracovaní podieľa najmä symbiotická črevná mikroflóra – tá je pre plnohodnotné trávenie veľmi dôležitá a rovnako sa tu vstrebáva voda. Nie práve najvoňavejší výsledok trávenia nám dokáže napovedať, či je trávenie psa v poriadku, exkrementy by mali byť hnedej farby, tuhšej konzistencie.

Na čo si dať pozor

Odpočinok po jedle – po tom, čo sa pes nažerie ho necháme 2 až 3 hodinky v kľude tráviť, v opačnom prípade môže nastať torzia žalúdka („prevrátenie“). Ak nie je torzia riešená má to pre psa smrteľné následky - je nutné urýchlene vyhľadať veterinára.

Psom nikdy nedávame ľudskú stravu, aj napriek tomu, že im chutí. Obsahuje soľ, korenia a často aj spôsob prípravy je absolútne nevyhovujúci

Stravu by sme mali podávať v primeranom množstve – obezita predstavuje zvýšenú záťaž na ich kĺby a srdce

Všímajme si našich prískov, zažívacie ťažkosti (najmä dlhodobé) môžu byť prejavom ich rôznych zdravotných ťažkostí.84 views0 comments

Recent Posts

See All